Etiopie

46 mrtvých po sesuvu odpadků v Etiopii. Mezi oběťmi jsou hlavně ženy a děti

| ČTK |Zprávy ze světa

Sesuv odpadků na skládce na okraji etiopské metropole Addis Abeby si už vyžádal 46 obětí na životech a další desítky osob se stále pohřešují. Většina mrtvých jsou ženy a děti, informovala v neděli agentura AP. Odpadky na skládce Koshe (v amharštině „špinavá“) v sobotu večer zavalily několik provizorních obydlí chudých lidí. Sedmatřicet z nich bylo zachráněno a následně jim byla poskytnuta lékařská péče.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

V Etiopii už při protestech zahynuly desítky lidí. Čínu ale investice v zemi stále lákají

Etiopská vláda v neděli s okamžitou platností vyhlásila výjimečný stav. Důvodem jsou pokračující protivládní protesty a násilnosti, které už před týdnem vypukly zejména v regionu Oromia a zahynuly při nich desítky lidí. Africká země i přesto zůstává atraktivní pro zahraniční investory. K těm největším patří Čína, která v Etiopii postavila železnici spojující vnitrozemský stát s pobřežím.

| msk, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Obama vyzval Etiopii k větší demokratizaci, ocenil její pomoc v boji proti terorismu

Americký prezident Barack Obama vyzval Etiopii k rychlejší demokratizaci a důslednější ochraně lidských práv. Do země přijel jako vůbec první úřadující americký prezident na závěr své cesty po východní Africe. Tu ještě dnes zakončí jednáním o situaci v Jižním Súdánu. V souvislosti s bezpečnostními krizemi v okolních zemích Obama význam Etiopie vyzdvihl.

|Robert Mikoláš, mta, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Po střetech na protirasistické demonstraci v Tel Avivu zůstaly desítky zraněných

Po nedělních protestech proti policejní brutalitě zůstalo v Izraeli 68 zraněných. S odvoláním na tamní policii o tom informoval deník The Jerusalem Post. Tisíce Izraelců etiopského původu vyšly do centra Tel Avivu, kde demonstrovaly proti jejich údajné diskriminaci ze strany policie a úřadů. Demonstraci a násilnostem předcházela nahrávka obtěžování izraelského vojáka s africkými kořeny dvěma policisty.

|Jaromír Marek, mkp |Člověk

Slavíme Mezinárodní den kávy, tradiční kávový obřad ale mají jen v Etiopii

Každý Čech vypije v průměru jeden šálek kávy denně. Někdo jen tak narychlo cestou do práce, někdo zase v klidu v příjemné kavárně. Ve spotřebě kávy nejsme ale žádní přeborníci. Třeba Finové vypijí třikrát více kávy než my. Stejně tak ve Francii nebo Itálii. Tradiční kávový obřad ale mají v jedné jediné zemi, v Etiopii. Právě tam se také tento oblíbený nápoj nejspíš zrodil.