etnická

'Zavraždili moji těhotnou manželku'. Barma usiluje o etnickou čistku, tvrdí OSN

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Vraždy, znásilňování žen, vypalování a plenění domů. Tak popisují situaci v Rakhinském státě na severozápadě Barmy humanitární pracovníci a Rohingové, kteří před násilím prchají do sousedního Bangladéše. Barmskou vládu spolu s lidskoprávními aktivisty obviňují ze snah o etnickou čistku v zemi, zatímco vojenské jednotky srovnávají oblast se zemí. Barma to ale odmítá.

|Martin Dorazín, Katka Brezovská |Zprávy ze světa

Ani 15 let po válce v Bosně se až na výjimky nedaří vrátit domů uprchlíky

Před 15 lety se chýlila k závěru krvavá bosenská válka. Zanechala po sobě více než sto tisíc mrtvých a přes dva miliony uprchlíků, což byla rovná polovina veškerého obyvatelstva. Nedávno se v Bosně konaly všeobecné volby, ale ani ty nedokázaly zacelit hluboké rozdělení země mezi bosenskými Muslimy, Srby a Chorvaty. Domů se vrátil jen zlomek uprchlíků, přesto existují i pozitivní příklady.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Lidé se na jihu Kyrgyzstánu stále bojí. Není tu bezpečno

Pomoc ve výši více než jedné miliardy dolarů slíbili mezinárodní dárci středoasijskému Kyrgyzstánu, který se snaží zotavit z nejhorších násilností ve své moderní historii. Etnické střety na jihu země mezi Kyrgyzy a Uzbeky připravily počátkem června o život nejméně 300 lidí, podle některých odhadů je obětí možná ale až o několik set víc. Mnozí další zůstávají bez střechy nad hlavou - tisíce domů převážně etnických Uzbeků byly během násilností ve městech Oš a Džalalabád vypáleny.

|Milan Kopp, Petr Vavrouška, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Výbuch násilností zachvátil celé Kosovo

Nepokoje v Kosovu pokračují a zvyšují napětí v celé oblasti západního Balkánu. Armáda Srbska a Černé Hory zvýšila pohotovost některých svých jednotek na nejvyšší stupeň a do ochrany srbského obyvatelstva se zapojil i společný československý prapor. Násilnosti v Kosovu si dosud vyžádaly nejméně 31 lidských životů a přes 500 zraněných, včetně několika desítek policistů OSN a vojáků KFOR.