Buddhismus platí za jedno z nejvíce mírumilovných náboženství. Jak je tedy možné, že stále častěji toleruje a na některých místech světa dokonce otevřeně podněcuje násilí, vraždy a nespravedlnost?
„Politik, který jde v neděli do televize, kde se o někom nenávistně vyjadřuje, nejenom že dotyčnému ubližuje, on zároveň stanovuje normu, že se tak může mluvit,“ říká filozof Tomáš Koblížek.
Podle místních médií se patrně jednalo o útok ozbrojených pastevců, kteří cílili na více než 17 vesnic ve státě Plateau. Mnoho z obětí jsou ženy a děti.
„Napočítal jsem 230 těl. Obávám se, že je to útok s nejvíce oběťmi z řad civilistů, jaký jsme kdy zažili,“ řekl agentuře AP obyvatel okresu Gimbi Abdul-Seid Tahir.
„Jsem si jist, že to brzo skončí, připravujeme se na další útok. Vláda se pokouší získat čas a snaží se vyvolat občanskou válku, vyzývá národ, aby bojoval,“ citovala agentura AFP Džaala Marrooa.
Podobných útoků se odehrálo od začátku roku několik, nejhorší z nich byl masakr u Ogossagou, při kterém zemřelo 160 lidí. Síly malijské armády a OSN neplní svou roli, tvrdí místní obyvatelé.
Násilnosti v době mezi 12. a 17. zářím propukly po shromáždění, které se konalo u příležitosti toho, že se z exilu do země vrátilo vedení Oromské osvobozenecké fronty (OLF).