Komando, které před měsícem v Dubaji zavraždilo významného palestinského radikála, použilo ke svému krytí také diplomatické pasy evropských zemí. S odvoláním na zdroje v arabských emirátech to píše britský deník Daily Telegraph.
Evropská unie se hádá ohledně přístupu k Izraeli. Ministři zahraničí sedmadvacítky mají přijmout společné závěry ke konfliktu mezi židovským státem a Palestinci. Diplomaté Českému rozhlasu potvrdili, že dohoda zatím na stole není. V minulých dnech přitom do izraelských médií unikl návrh textu, který byl vůči Izraeli nebývale kritický.
Izrael a Palestinci vystupňovali souboj o přízeň Evropské unie. Zítra by se totiž měli ministři evropské sedmadvacítky začít zabývat rezolucí k blízkovýchodnímu konfliktu.
Jeruzalém by měl být společným hlavním městem dvou nezávislých států, tedy Izraele a Palestiny. Takový názor zastává Evropská unie. V reakci na spekulace izraelského deníku Ha´aretz to zdůraznil Lutz Göllner Luc Gelner, mluvčí nové šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové.
Evropská unie by měla platit ochranu Evropanů, kteří se usadili v Izraeli a hrozí jim palestinské raketové útoky. S takovým požadavkem se obrátila na Brusel skupina občanů evropských zemí, kteří mají domy v blízkosti palestinského pásma Gazy.
Izrael je velmi nespokojený s předsednictvím Evropské unie poté, co funkci opustila Česká republika a převzalo ji Švédsko. Vyplývá to z prohlášení izraelských diplomatů, kterým se nelíbí, že Stockholm kritizuje židovské osadnické aktivity ve východním Jeruzalémě. O zákulisních sporech informuje izraelský tisk.
Evropský soudní dvůr se zabývá možností zavedení daně pro zboží ze židovských osad, které Izrael vybudoval na okupovaných územích. Píše o tom izraelský deník Jediot Achronot. Průlomový verdikt se má týkat sporu, který se objevil v Německu. Celní úřady v Hamburku chtějí zvláštní poplatek za zásilku, která je označená jako izraelská, ale pochází ze západního břehu Jordánu.