Většinově se Evropané shodnou, že členské státy by měly být jednotnější, aby čelily současným světovým výzvám. Mezi Čechy platí, že se na EU dívají tím pozitivněji, čím mladší jsou.
Důvěra v unijní instituce i organizaci jako celku, zda se lidé cítí být občany EU, dojem z užitku členství nebo postoj k euru. Všechny tyto faktory podrobil iROZHLAS.cz detailnímu zkoumání.
V celoevropském průměru zajímají volby 57 procent respondentů, v Česku je to zmíněných 28 procent. Češi jsou tak se svým nezájmem úplně na chvostu mezi státy EU.
Podle nedávného průzkumu Eurobarometru by s tím souhlasila necelá polovina Čechů. A rozděleni v názorech jsou také poslanci. Kdy by mohli o návrhu hlasovat, tak stále není jasné.
Česko bylo jednou ze čtyř zemí, kde respondenti při hodnocení tvrzení „vakcíny nadměrně zatěžují a oslabují imunitní systém“ častěji odpověděli špatně než správně.
Rekordní počet Evropanů je spokojený se členstvím Evropské unii. Podle aktuálního průzkumu Eurobarometr si členství v průměru pochvalují zhruba dvě třetiny unijních občanů.
Většina Čechů si myslí, že u nás dochází k diskriminaci z důvodu náboženství jen naprosto výjimečně. Přitom s muslimským kolegou by měly problém více než dvě třetiny respondentů. Zjistil to průzkum Evropské komise Eurobarometer.
Češi nechtějí ve své zemi přistěhovalce. A to nejen ze zemí mimo Evropskou unii, Čechům vadí i občané přicházejících z unie. Podle posledního výzkumu Eurobarometru svými postoji patří na přední příčky pomyslného žebříčku. Negativněji už imigranty vnímají jen v Lotyšsku, Řecku, Itálii a na Kypru.
Češi se ukázali v průzkumu Eurobarometr jako nepříliš naklonění přistěhovalcům. Jen necelá čtvrtina z nás si myslí, že příliv přistěhovalců má pro nás ekonomický a kulturní přínos. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila Evropská komise. Podle nich tvoří imigranti ze třetích států asi čtyři procenta obyvatel zemí unie. Čtyři z deseti Evropanů jsou pro to, aby se podporovalo přistěhovalectví jako jedno z řešení nepříznivého demografického vývoje. Stejně velká skupina občanů unie je ale proti.
Tři ze čtyř občanů Evropské unie tvrdí, že korupce je v jejich zemi vážným problémem. Osobní zkušenost s úplatkářstvím přiznalo jen 8 procent Evropanů, v Česku jich je však celých 18 procent. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometr zadaného Evropskou komisí.
Evropskou unii považuje za dobrý projekt těsná menšina obyvatel sedmadvacítky. Podle průzkumu Evropské komise Eurobarometr klesla mezi občany podpora Unii oproti loňskému podzimu o 4 procentní body. V Česku utrpěla důvěra v Unii ještě víc.
Proti hospodářské krizi může pomoci silnější koordinace hospodářských a finančních politik evropských států. Takový názor zastává podle průzkumu Evropské komise Eurobarometr 75 procent obyvatel Evropské unie. V Česku důvěra v těsnější hospodářskou spolupráci jako lék na krizi od loňského podzimu klesla.
Nejbezpečněji se ve svém městě cítí obyvatelé španělského Ovieda a nizozemského Groningenu. Ukázal na to rozsáhlý průzkum Evropské komise Eurobarometr, který se zaměřil na kvalitu života v 75 městech Evropy.
Češi jsou známí jako zarputilí euroskeptici. Ale je tomu opravdu tak? A věříme víc evropským institucím, nebo těm národním? Odpovědi na tyto otázky hledal průzkum Eurobarometr, který probíhá každý půlrok ve všech sedmadvaceti členských zemích Unie.
Češi víc důvěřují evropským než tuzemským institucím. Zatímco Evropskému parlamentu věří šedesát procent Čechů, národnímu parlamentu jen patnáct procent. Ukázaly to výsledky průzkumu Eurobarometr, který se uskutečnil na přelomu října a listopadu loňského roku v celé Evropské unii.
Čtyři pětiny Čechů považují současnou hospodářskou situaci země za špatnou a jen 17 procent si myslí, že se v příštím roce zlepší. Jsou tak skeptičtější ve srovnání s průměrem Evropské unie, kde očekává zlepšení situace čtvrtina lidí. Vyplývá to z nejnovějších výsledků průzkumu Eurobarometr, který se uskutečnil v druhé polovině června.