eurofondy

|Vojtěch Berger, ČRo |Zprávy ze světa

Kotlebův kraj v přebytku a bez závislosti na eurofondech? Přišel o miliardy, tvrdí aktivisté

Na podzim to budou tři roky, co hejtmanské volby v Banskobystrickém kraji vyhrál Marian Kotleba. Šéf krajně pravicové Lidové strany - Naše Slovensko sliboval, že sníží „závislost regionu na eurofondech“. Svůj slib splnil. Některé eurodotace příjemcům sám stopnul a o další miliony eur přišel kraj třeba kvůli porušování zákona či formálním chybám. To kritizují aktivisté, kteří Kotlebu dlouhodobě sledují. Peníze podle nich budou chybět ve školách, v sociálních službách či na silnicích.

| ČTK, Jan Beneš, Jaroslav Gavenda |Zprávy z domova

Česku se nedaří čerpat peníze z eurofondů. Může přijít až o 65 miliard

Česko může v končícím programovém období přijít až o 65 miliard korun na projekty financované z evropských fondů. Nedaří se totiž čerpat tyto peníze dostatečně efektivně a rychle. Varuje před tím aktuální zpráva EU report 2014, kterou dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Zpráva se týká období 2007 až 2013, v němž mohla Česká republika získat přibližně 700 miliard korun.

|Vojtěch Berger, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Evropským penězům Slováci fandí, čerpání dotací ale provází korupce

Slováci budou v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu atakovat i jeden vlastní nelichotivý rekord, a to ve volební účasti, která zatím nikdy na Slovensku při eurovolbách nepřesáhla 20 procent. Navzdory nezájmu o volby ale slovenská veřejnost nadprůměrně věří unijním institucím. A hlavně eurofondům, které změnily Slovensko k nepoznání, i když nejen k lepšímu. Dotace z unie znamenaly totiž i větší korupci.

Evropská komise varuje Česko před výměnami zkušených úředníků

|Ondřej Houska, kap |Zprávy ze světa

Evropská komise potvrdila, že Česko patří k vůbec nejhorším zemím z hlediska čerpání peněz z evropských fondů. Řekl to eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn po schůzce s českou ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou. Ta tento týden uvedla, že Česko za loňský rok přišlo o 10 miliard korun, což je zdaleka nejvíc ze všech zemí Evropské unie. Komisař také varoval před výměnami zkušených úředníků, kteří mají dotace na starosti.

|Jan Beneš |Zprávy z domova

Hospodářská komora odmítá, že by kvůli získání peněz z eurofondů falšovala údaje

Ministerstvo průmyslu a obchodu poprvé oficiálně potvrdilo, že Evropský úřad pro boj proti podvodům vyšetřuje údajné podvody české Hospodářské komory. Na podezření, že komora falšovala údaje, aby se dostala k evropským penězům, upozornil Radiožurnál minulý týden. Hospodářská komora ale stále popírá, že by se dopustila podvodu.

|Ondřej Houska, kko |Zprávy ze světa

Česko zřejmě nedostane více času na vyčerpání evropských fondů. Jen letos přijde o 30 miliard

Česko s největší pravděpodobností nebude mít více času na čerpání desítek miliard korun z evropských fondů. Výbor Evropského parlamentu dnes zamítl návrh, aby Česko i další země dostaly na vyčerpání peněz rok navíc. Ministerstvo pro místní rozvoj nedávno odhadlo, že Česko jen letos z eurofondů nestihne vyčerpat 30 miliard korun.

|Naďa Bělovská, mta |Ekonomika

MMR odmítá informace o ohrožení čerpání evropských dotací

700 miliard korun – to je částka, kterou vyčlenil pro Českou republiku v rozpočtovacím období 2007-13 Brusel a Češi ji mohou postupně využívat. Přestože ale současné rozpočtovací období za dva roky končí, stihlo Česko od roku 2007 vyčerpat pouze sedminu všech vyčleněných peněz. Alespoň tolik zatím Evropská komise Česku proplatila, upozorňuje server Aktuálně.cz.

|Ondřej Černý, Barbora Kreuzerová, Aneta Vojtěchová |Ekonomika

ČR stihne vyčerpat peníze z eurofondů do roku 2013

Česká republika stihne vyčerpat prostředky z fondů evropské unie. Tvrdí to ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. K dnešnímu dni je proplaceno přes 200 miliard korun. Má se přitom jednat o 55 procent celkové částky, kterou musí ČR do konce roku 2013 vyčerpat.

|Martina Mašková, Aneta Vojtěchová |Zprávy z domova

Bývalá ředitelka ČIŽP: ekozakázky jsou nadhodnocené

Po rezignaci ministra životního prostředí Pavla Drobila se debata jeho k kauze soustředí na to, zda je pravděpodobné, že by ministrův poradce Martin Knetig chtěl poslat půl miliónu do stranické pokladny ODS prostřednictvím zmanipulované zakázky na modernizaci čističky odpadních vod pro Prahu. O tomto podezření informoval premiéra Petra Nečase ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Drobil se od Knetiga i od Michálka distancoval, přesto je však pravděpodobné, že se za jeho působení na ministerstvu s financemi takto manipulovalo.