„Když se podívám zpětně, celá sociální politika ANO je jako okopírovaná od sociální demokracie. My tam nedáváme nic ze svých původních představ,“ řekla Deníku N Maxová.
„Během čtrnácti dnů jsem dostal několik tisíc výhrůžek,“ popsal europoslanec Tomáš Zdechovský. Výhrůžkám smrtí čelili i další členové kontrolní mise EU kvůli čerpání dotací v Česku.
Na konci minulého týdne Prahu navštívila delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Europoslanci tu zjišťovali, jak Česko nakládá s unijními dotacemi.
V Evropském parlamentu ve Štrasburku se tento týden už neukázali britští poslanci. Zbyly po nich prázdné kanceláře a křesla v sále. Část z nich ale obsadili poslanci z jiných zemí.
Například pro Jonathana Bullocka je, podobně jako pro jeho stranického šéfa Nigela Farage, brexit splněným snem. Přiznává ale, že mu práce v Bruselu bude trochu chybět.
Europoslance bude zřejmě zajímat, jak Praha zareagovala na doporučení, která Česko dostalo v roce 2014 po předchozí návštěvě členů výboru. Nová mise výboru je předběžně plánovaná na konec února.
Ursulu von der Leyenovou v úterý odmítli europoslanci za ODS, součásti konzervativní frakce ECR. Jan Zahradil připomněl, že Němka se rozhodla opřít především o socialisty a krajní levici.
Katalánský expremiér Carles Puigdemont pro něj poslal do Španělska svého právníka. Úřady mu ale řekli, že si ho Puigdemont může vyzvednout pouze osobně. Ten ale ve své vlasti obviněn ze vzpoury.
Česko bude mít v Evropském parlamentu 21 europoslanců. Jedenáct z nich budou nováčci, desítka svůj mandát obhájila. Znáte ale nové členy europarlamentu za Česko? Podívejte se na jejich vizitky.
Na oficiální vyhlášení výsledků si Evropané počkají do nedělních 23 hodin. V Česku se bude hlasovat v pátek odpoledne a také v sobotu až do 14. hodiny.
Praktický dopad směrnice ale bude záviset na tom, jak poslanci a senátoři převedou směrnici do českých zákonů. A také jak budou v praxi nová pravidla české úřady po výrobcích vymáhat.
Německý poslanec Reinhard Bütikofer vytkl české komunistické poslankyni podporu premiéra Andreje Babiše. „Děláme to pro české občany,“ hájila se Konečná.
Česko usilovalo o možnost využívat obecný reverse charge neboli přenesení platby daně z prodávajícího na kupujícího, kvůli takzvaným karuselovým podvodům na dani z přidané hodnoty (DPH).
Českým europoslancům pomalu končí pětiletý mandát v Evropském parlamentu. Budou své posty znovu obhajovat? Server iROZHLAS.cz oslovil všech jednadvacet.
Europoslanci, kteří přijeli na Slovensko v souvislosti s vraždou novináře Kuciaka a jeho partnerky, ve své zprávě doporučí, aby vznikl společný vyšetřovací tým slovenské policie a Europolu.
Třetinu domácích kanceláří evropských poslanců nejde podle investigativních novinářů dohledat. Europarlament na ně přesto ročně vyplatí v přepočtu více než miliardu korun.
Některé typy poloautomatických zbraní nebudou od příštího roku legální. Jejich zákaz odhlasoval Evropský parlament. O návrhu se tam v úterý bouřlivě debatovalo. Proti protestovali především čeští europoslanci. Zpravodajka návrhu, britská europoslankyně Vicky Fordová ale tvrdí, že legálních majitelů zbraní se změny příliš nedotknou.
Strany, které jsou podle europoslanců krajně pravicové, nejspíš přijdou o miliony korun z evropských peněz. Evropský parlament odmítá vyplatit pravidelný grant Alianci pro mír a svobodu. Do tohoto sdružení patří mezi jinými řecký Zlatý úsvit, slovenští Kotlebovci ale také česká Dělnická strana sociální spravedlnosti. Podle europoslanců jde o nedemokratické strany a na peníze tak nemají nárok.
Evropský parlament vyzval k propuštění Čecha Petra Jaška zadržovaného v Súdánu. Jašek je členem mezinárodní organizace Hlas mučedníků, která dokumentuje pronásledování křesťanů. Jašek jel do Súdánu předat finanční dar křesťanským představitelům. Súdánské úřady ho ale loni v prosinci zadržely za protistátní činnost. Rodina zatčeného Čecha kvůli diplomatickým jednáním nejprve požádala o informační embargo. Pak se ale obrátila s žádostí o pomoc na europoslance.