euroskeptici

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Evropský parlament chce po euroskepticích zpátky miliony korun. Je to šikana, odpovídají

Aliance za přímou demokracii v Evropě, do které patří britský UKIP, čeští Svobodní a další euroskeptické strany, přijde zřejmě v přepočtu o 13,5 milionu korun. Audit Evropského parlamentu zjistil, že UKIP v rozporu s pravidly použil evropské peníze na předvolební kampaň ve Velké Británii. Alianci kvůli tomu hrozí bankrot, s auditem nesouhlasí a chce se bránit soudně.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Farage byl dlouho tváří britských euroskeptiků, před referendem ale ustupuje do pozadí

Čistě podle barev jednotlivých kampaní před červnovým britským unijním referendem musejí být ostrovní voliči poněkud zmatení. Tři různá hnutí používající tři různé barvy - sytě rudou, zelenou a fialovou. Mají totiž společný cíl - odchod Spojeného království z Evropské unie. Právě pod fialovou barvou objíždí zemi předseda Strany pro nezávislost Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. I když byl dlouho hlavní tváří britských euroskeptiků, před historickým referendem se jeho význam poněkud vytrácí.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Euroskeptičtí populisté se v Británii těší značné podpoře. Díky kritice imigrantů

Britskou politickou scénu už několik měsíců zaměstnává debata o přistěhovalectví. Díky tomuto citlivému tématu má Strana pro nezávislost Spojeného království vedená Nigelem Faragem velkou šanci na úspěch ve volbách do Evropského parlamentu. Mohlo by to mít dalekosáhlé následky. Trvalého odlivu hlasů ve prospěch euroskeptické formace se bojí zejména vládní konzervativci.