„Nyní se vyplatí počkat, protože pokud Evropská centrální banka dostane inflaci pod kontrolu relativně rychle, není důvod, abychom my byli ostrůvkem s vysokou inflací,“ nastiňuje ekonom Lubomír Lízal.
Podle aktualizované prognózy fondu se celosvětový hrubý domácí produkt zvýší o 2,9 procenta, zatímco loni v říjnu mezinárodní fond letošní růst odhadoval na 2,7 procenta.
Při srovnání s druhým čtvrtletím loňského roku se potom dluh k HDP ve třetím čtvrtletí zvýšil ve čtyřech členských zemích, a to v Bulharsku, Česku, Francii a Švédsku.
„Současný celoroční růst o 15 procent je v dávno standardizovaných podmínkách tržní ekonomiky něco nevídaného a z hlediska důvěry v systém otřásajícího,“ píše v komentáři Petr Fischer.
Za kávu v kavárně nebo restauraci si lidé na mnoha místech v Chorvatsku musí připlatit. Země přešla na euro a první dny roku se nesou ve znamení někdy i výrazného zdražování zboží a služeb.
Nejnižší míru inflace mělo v předposledním měsíci letošního roku Španělsko, Francie a Malta. Naopak nejvyšší meziroční tempo zdražování zaznamenaly Maďarsko, Lotyšsko a Estonsko s Litvou.
Původně signalizovala, že hodlá tento měsíc úroky zvýšit o čtvrt procentního bodu. Zpřísňováním měnové politiky reaguje na rostoucí inflaci v eurozóně.
Jednotná evropská měna euro se poprvé od konce roku 2002 propadla pod paritu s americkým dolarem a krátce před 15.00 středoevropského letního času se prodávala zhruba v kurzu 0,9998 dolaru.
Podle viceguvernéra České národní banky Tomáše Nidetzkého je vysoce pravděpodobné, že bude Česká národní banka dál navyšovat úrokovou sazbu. Během roku ale doufá v inflaci dvě procenta.
Může se zdát, že není vhodná chvíle mluvit o přijetí eura v Česku, na druhou stranu je však inflace české koruny oproti inflaci eura skoro dvojnásobná.
Další inflační šok, tak zní efektní titulek, se kterým přišli ekonomičtí analytici. Už si mysleli, že tempo zdražování zpomalí, jenže v dubnu vyrostly ceny oproti březnu o dvě procenta.
Ceny energií se v dubnu zvýšily meziročně o 38 procent. Ceny potravin, tabáku a alkoholu jsou vyšší o 6,4 procenta. Největší inflace je v Estonsku, kde zrychlila na 19 procent.
Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,3 procenta, odhaduje Mezinárodní měnový fond. Snížil také odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,6 procenta.
V březnu vyrostly ceny spotřebního zboží o 12,7 procenta. To je třetí nejvyšší číslo v Evropě, přitom celková inflace v eurozóně pokořila sedmiprocentní hranici.
Ve srovnání s předchozím čtvrtletím hrubý domácí produkt stoupl o 1,6 procenta. Předchozí odhad z konce listopadu uváděl meziroční nárůst HDP o 3,1 procenta a mezičtvrtletní růst o 1,5 procenta.
Dosavadní razantní zpřísňování měnové politiky ČNB vede k tomu, že měnové podmínky v Česku se utahují nejrychlejším tempem v ekonomicky rozvinutém světě. To zatraktivňuje korunu v očích investorů.
Evropská banka si od nového vzhledu slibuje, že prohloubí vztah veřejnosti k měně. Zatím se na eurobankovkách objevují pouze imaginární mosty, okna a dveře.
Život s pandemií koronaviru se táhne déle než kde kdo čekal. Soudě dle ekonomických předpovědí, jako by se uplynulý rok snad ani neodehrál, myslí si komentátorka Tereza Zavadilová.