Všichni ocenění lidé mají podle předsedy senátu Vystrčila (ODS) tři vlastnosti, které je spojují, a to statečnost, schopnost být příkladem a vzorem a pevnost chakteru, postojů a idejí.
Ve svém stanovisku UNESCO požaduje, aby nové stavby na místě někdejšího areálu Telecomu s 96 metrů vysokou telekomunikační věží nepřesahovaly okolní zástavbu. Mohou tak být vysoké maximálně 54 metry.
Architektka metra Anna Švarc bude nově zodpovídat za rekonstrukci stávajících stanic, dohlédne na stavbu nových a vybere i umělecká díla, která budou jejich součástí.
Návštěvníkům se letos představí světelné umění na třech trasách vedoucích Malou Stranou, Starým Městem a Karlínem. Z 18 instalací bude 12 umístěno v nových lokacích.
Pro 7. ročník připravila Jiřičná umělecké dílo s názvem „A co kdyby to byla pravda?“ Jeho partnerem je Radiožurnál. Návštěvníci tuto instalaci uvidí v pražských Vojanových sadech.
Ve třech výškově gradujících věžích s rozvlněným designem a ohýbaným sklem jsou navrženy nadstandardní byty, zatímco ve vedlejším městském bloku mají být byty cenově dostupnější.
Od okupace v roce 1968 žije Eva Jiřičná ve Velké Británii. Charakteristické pro ni je moderní a vzdušné řešení prostoru. Pracuje hlavně se sklem a ocelí ve stylu high-tech.
Další stavba podle návrhu Evy Jiřičné vznikne v centru Zlína. Slavná architektka ve městě už před lety navrhla podobu Kongresového a univerzitního centra. Nový objekt začne v létě budovat Univerzita Tomáše Bati.
Známou českou architektku Evu Jiřičnou ocenil magazín Architects' Journal za významný přínos k postavení žen v architektuře. Prestižní cenu pojmenovanou po hlavní představitelce britské moderní architektury Jane Drewové převzala dnes v Londýně.
Letošní cenu Gratias Agit získá 12 zahraničních Čechů. Mezi nimi jsou i architektka Eva Jiřičná, krasobruslařka Ája Vrzáňová-Steindler nebo předsedkyně Sdružení českých žen v Káhiře Anna Janků. Ocenění jim předá ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.