„Neříkám, že si důchodce vyšší důchody nezaslouží, ve veřejných financích ale na to nejsou peníze,“ uvedla Zamrazilová a doplnila, že je inflační vlna nezasáhla, protože dostali plné kompenzace.
Aleš Michl působí v centrální bance od roku 2018. Čtyři roky byl také poradcem bývalého ministra financí a předsedy vlády Andreje Babiše. Guvernérem ho v květnu jmenoval prezident Miloš Zeman.
Tuzemská bankovní rada dosud byla základnou jestřábů, protože základní úrokovou sazbu zvyšuje už celý rok a prozatím s ní došla skoro k šesti procentům.
Jmenovanými členy jsou Eva Zamrazilová, Jan Frait a Karina Kubelková. Ve vizitkách tří ekonomů se dočtete o jejich vzdělání i dosavadním působení v oboru.
Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 100 miliard korun z březnových 59 miliard. Čísla zveřejnilo ministerstvo financí s tím, že meziročně jde o lepší výsledek o 92 miliard.
Šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová postup současné vlády schvaluje. V rozhovoru pro Radiožurnál řekla, že nižší deficit pomůže v boji s inflací.
Mimořádnou valorizaci důchodů nařizuje zákon, pokud růst cen za určité období dosáhl aspoň pěti procent. Podle Evy Zamrazilové si zřejmě letos vyžádá 17 až 17,5 miliardy korun.
Některé firmy opět přechází na práci z domova. Zvažují přitom, že by zaměstnancům proplácely příspěvek na energie, píšou Hospodářské noviny. Bližší informace nabízí výběr z médií.
„Mám pocit, že plánujeme schodek rozpočtu, jako kdybychom zase čekali tři kruté vlny covidu-19,“ řekl Fischer. Předpokládal, že schodek se bude příští rok pohybovat mezi 200 až 250 miliardami korun.
„Služby s výjimkou těch, které platí stát, jsou skutečně obětí koronavirové krize,“ řekla ve Dvaceti minutách Radiožurnálu předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.
Server iROZHLAS.cz vyčetl částku z prosincového přehledu výdajů spojených s koronavirovou krizí, který zveřejnilo ministerstvo financí. Největší sumu spolkly kompenzace pro podnikatele a obchodníky.
Daňový balíček, který momentálně čeká na projednání v Senátu. Soubor opatření obsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 %, ale také zvyšuje daňovou slevu na poplatníka.
Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Odborníci návrh kritizují, opozice hovoří o fikci a nedodělku.
25:27
Praha||Veronika Sedláčková, ert|Ekonomika|Interview Plus
Zrušení superhrubé mzdy a jednorázový příspěvek důchodcům, na kterém se dohodla vláda, podle Národní rozpočtové rady ohrozí střednědobou i dlouhodobou udržitelnost veřejných rozpočtů.
Národní rozpočtová rada nesouhlasí s výší schodku státního rozpočtu. „Schodek je příliš vysoký,“ říká šéfka rady Eva Zamrazilová. Pro Radiožurnál hovořila o budoucnosti a dopadech pandemie.
Nájemníci nebudou moci dostat výpověď z bytu, pokud do konce července nebudou moci platit nájemné kvůli pandemii bez příjmů. Dlužné nájmy mají splatit do konce roku.
Vláda schválila další prohloubení schodku státního rozpočtu na letošní rok ve výši 300 miliard korun, rozhodnout ale musejí poslanci. Co si o počínání vlády myslí předsedkyně Národní rozpočtové rady?
Další vývoj finanční situace je podle ekonomky obtížně předvídatelný. Svou roli hraje epidemie koronaviru. Důležitým faktorem je i obchodní vazba Číny a Německa, případně Číny a evropských zemí.
Skončí série let, kdy rozpočet skončil lépe, než byl plánován. Úspory v provozu státu se musí začít hledat okamžitě, uvedla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.
Ministerstvo financí plánuje schodek státního rozpočtu na 40 miliard korun. Za nejlepší řešení to však nepovažuje Národní rozpočtová rada, podle níž by měla vláda výši schodku spíše snižovat.