Evropská rada

| ČTK |Zprávy ze světa

Diktát Berlína, zní z Polska po znovuzvolení Tuska do čela Evropské rady

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v rozhovoru se serverem wpolityce.pl označil znovuzvolení krajana Donalda Tuska do čela Evropské unie za signál toho, že EU se podřizuje "diktátu Berlína". Polsko nyní vetuje závěry ze summitu Evropské unie. Podle právníků tím ale nezpochybní zvolení Tuska do čela Evropské rady, uvedla ve čtvrtek televize TVN 24.

|Vít Pohanka, Filip Harzer |Zprávy ze světa

V Bruselu se rozhodne o budoucnosti Tuska. Reprezentuje i vás, Čechy a Slováky, říkají Poláci

V Bruselu se ve čtvrtek rozhodne o novém šéfovi Evropské rady, tím je dosud bývalý polský premiér za stranu Občanská platforma Donald Tusk, který pravděpodobně svou funkci znovu obhájí. A zatímco současná vláda Práva a spravedlnosti se postavila proti svému krajanovi Tuskovi a chce na jeho místo europoslance Jacka Saryusze-Wolského, většina Poláků by si podle průzkumu Tuska v Bruselu přála i pro druhé období.

| ČTK, Filip Harzer |Zprávy ze světa

Tusk zůstane 'prezidentem EU', Kaczyńského kandidát je bez šance, míní německá média

Polská nominace europoslance Jacka Saryusze-Wolského na funkci předsedy Evropské rady je podle německých médií výsledkem vnitropolitických sporů a bez šance na úspěch. Současný šéf Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk podle nich zřejmě na nadcházejícím summitu svou funkci obhájí. „Je to otázka, kterou si o víkendu mohla klást řada lidí v ústředí evropských vlád: Kdo je ten muž?“ píše deník Süddeutsche Zeitung o polské nominaci.

| ČTK |Zprávy ze světa

Tuska nechceme. Polská vláda navrhla do čela EU vlastního kandidáta

Polská vláda dnes navrhla vlastního kandidáta na funkci předsedy Evropské rady. Podle listu Gazeta Wyborcza to oznámilo ministerstvo zahraničí. Místo polského expremiéra Donalda Tuska by Varšava v čele rady chtěla europoslance Jacka Saryusze-Wolského. Nového šéfa unijních summitů budou představitelé členských zemí EU vybírat příští týden v Bruselu.

|Filip Harzer |Zprávy ze světa

Tusk není neutrální, tvrdí Kaczyński. Varšava se ho pokouší nahradit novým kandidátem

Místo Tuska jiný Polák, to je cíl současné polské vlády. Její předsedkyně Beata Szydlová (Právo a spravedlnost) se zotavila po autonehodě a sonduje u evropských lídrů možnost podpory „alternativního“ polského kandidáta na funkci předsedy Evropské rady. Tu momentálně zastává bývalý polský premiéra a předseda strany Občanská platforma Donalda Tuska. V březnu by měl obhajovat druhé funkční období, ale nynější konzervativní vláda se staví ostře proti němu. Podle Kaczyńského jsou informace o novém kandidátovi v této chvíli spekulace.

Tusk je pro polskou vládu nežádoucí. Z Varšavy se prezident Evropské rady podpory pro novou kandidaturu nedočká

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Donald Tusk ztratí podporu polské vlády jako prezident Evropské rady. Oznámila to vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost. Tusk je sice nejviditelnější Polák v mezinárodní politice. Ale doma je pro současnou vládu nežádoucí osobou. Nejenom proto, že vyšel z opoziční Občanské platformy. O tom, jestli zůstane takzvaným evropským prezidentem, bude osmadvacítka rozhodovat na jaře.

| ČRo Plus |Zprávy ze světa

Tony Blair chtěl být předsedou Evropské rady. Málem kvůli tomu opustil post britského premiéra

Britský expremiér Tony Blair zvažoval už tři roky před odchodem z funkce, že dobrovolně rezignuje na premiérský post, aby se mohl stát předsedou Evropské rady, tedy prvním „europrezidentem“. Jeho bývalý hlavní poradce Alastair Campbell to uvedl v úryvku z pamětí, které nyní na pokračování zveřejňuje magazín The New European.

|Ondřej Houska |Zprávy z domova

Do Prahy přijede šéf Evropské rady Tusk, chce vyjednat český souhlas s ústupky pro Británii

Šéf Evropské rady Donald Tusk přijede do Prahy vyjednat český souhlas s ústupky pro Velkou Británii. Českému rozhlasu to řekl vysoce postavený zdroj s tím, že Tusk přijede za premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD v úterý 16. února. Britská vláda chce s ostatními státy Evropské unie dojednat změnu některých podmínek svého členství v osmadvacítce.

|Pavel Novák, ČTK, Kateřina Prachařová |Zprávy ze světa

Evropskou radu povede polský premiér Tusk, diplomacii Mogheriniová

V čele Evropské unie budou v příštích pěti letech stát Polák a Italka. Mimořádný summit v Bruselu zvolil polského premiéra Donalda Tuska do funkce nového předsedy Evropské rady. Vysokou představitelkou unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku bude italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. Vystřídají tak Hermana Van Rompuye a Catherine Ashtonovou.

|Ľubica Zlochová, Lucie Maňourová |Ekonomika

Španělsko je na dobré cestě, prohlásila v Madridu Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Madridu posoudit situaci ve Španělsku po přijatých reformních krocích. Na bilaterálním summitu, kterému Španělé přikládají velkou důležitost, se hovořilo také o stabilitě eura i o situaci v Egyptě.

|Veronika Malá, David Hartmann, Lucie Maňourová, Václav Sochor |Zprávy z domova

Nečas a Klaus dohodli strategii pro rozpočtové jednání v Bruselu

Prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas konzultovali na Pražském hradě postoj Česka před summitem Evropské rady, který je naplánován na příští čtvrtek a pátek do Bruselu. Na následné tiskové konferenci se Nečas zmínil také o druhém kole voleb do Senátu a schvalování rozpočtu. Naopak vůbec prý na schůzce nezaznělo hodnocení vlády po stu dní.

|Pavel Novák, Martina Mašková, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Evropská komise žaluje členské státy EU

Evropská komise dala členské země Evropské unie k soudu. Přesněji řečeno zažalovala Radu unie, která reprezentuje 27 členských zemí, u Evropského soudního dvora v Lucemburku. Důvodem je rozhodnutí Rady zvýšit platy zaměstnancům evropských institucí méně, než kolik stanoví závazná pravidla, která si samy členské země daly. Podle nich měly platy pracovníků orgánů unie stoupnout o necelá čtyři procenta. To také navrhla Evropská komise. Rada členských států se ale rozhodla povolit nárůst jen o polovinu.