Škola dlouhodobě spolupracuje s firmami Agrofertu, a Babiš ji chtěl dokonce před více než deseti lety odkoupit. Že by vazby na Agrofert s podanou žalobou souvisely, ale ředitelka školy odmítá.
Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce.
Naposledy ve druhé půlce srpna vydalo vedení fondu nové rozhodnutí, proti němuž se dceřinka Schrom Farms odvolala. Případ tak na poputuje na stůl ministerstvu zemědělství.
Ministerstvo životního prostředí si i přes kritiku dál stojí za programem dotací na komplexní zateplování Oprav dům po babičce. Na dotaz Českého rozhlasu potvrdilo, že výraznější změny neplánuje.
Ministerstvo pro místní rozvoj na počátku roku rozhodlo, že desítku projektů většinou zemědělských škol, ale i obcí a krajů v dotačních řízeních neproplatí kvůli porušení zákona o střetu zájmů.
Dotační program Oprav dům po babičce je dle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) špatně nastavenou sólo akcí ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Dojde ke změně?
Trojice podle kriminalistů vylákala z operačního programu pro podnikání a inovace 226 milionů korun a pokusila se vylákat dalších šest milionů, přičemž 85 procent těchto částek pocházelo z EU.
Silně deficitní rozpočet mají v rámci konsolidačního balíčku zachránit škrty v oblasti dotací. Politici tvrdí, že je současný systém neefektivní a nákladný a navíc často zneužívaný.
Končící lidovecký ministr Zdeněk Nekula přenastavil systém zemědělských dotací. Menší podniky změnu vítaly jako narovnání podmínek, velké podniky ale varovaly, že ztratí konkurenceschopnost.
Další český případ pověřeného evropského žalobce skončil před soudem. Dotačního podvodu se dopustil začínající podnikatel, z peněz hradil své osobní dluhy.
Letos v lednu dospěl případ po sedmi letech k nepravomocnému verdiktu. Dvojici obžalovaných Andreje Babiše a Janu Nagyovou (oba ANO) zprostil soud viny z dotačního podvodu.
Takzvanou námitku podjatosti podalo na Síkelův úřad vedení Agrofertu loni 21. března. O téměř čtyři měsíce později pak přišla druhá námitka. Úředníci měli od té doby svázané ruce.
Evropský prokurátor uvedl, že se jedná o možném uzavření o vině a trestu. Majitel a jednatel obviněné firmy Hopax Jozef Pavlík to nechtěl komentovat, dokud nebude jasný výsledek.
Podání odvolání k brněnskému Nejvyššímu správnímu soudu potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Sylva Dostálová. Z justiční databáze vyplývá, že jde celkem o sedm případů.
Petr Dlouhý, nový ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu, má teď za cíl hlavně zajistit hladké výplaty dotací z unijních peněz v rámci nové společné zemědělské politiky.
Mezirezortní komise zhodnotila, jak se Česku daří plnit opatření proti suchu. Téma pro Mf Dnes. Železniční nákladní doprava loni v Česku meziročně opět vzrostla. Věnuje se tomu server zdopravy.cz.
Hospodářská krize přinesla problémy, se kterými se maďarská vláda potýká jen těžko. Konflikt s Evropskou unií umocňuje izolaci, ve které se země nachází.
„Popsané závěry samozřejmě nelze vykládat tím způsobem, že žalobkyni či dalším společnostem z koncernu Agrofert mají být dotace přiznány,“ uvedl v rozsudku soudce Marek Bedřich.
Stopka z Bruselu platila kvůli auditu ke střetu zájmů od roku 2019. Nyní bude možné o peníze zažádat s výjimkou peněz pro dceřinky Cerea a Fatra. Ty podle auditorů porušily pravidla.
Když se v Česku z kraje roku 2019 rozjel unijní audit ke střetu zájmů expremiéra Babiše, tok peněz z Evropské komise na projekty dceřinek Agrofertu, které už byly vyplacené z české kasy, se zastavil.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš už není premiérem řadu měsíců a český zákon o střetu zájmů se ho netýká. Úředníci rozdělující eurodotace přesto řeší, zda už můžou firmy z Agrofertu čerpat dotace.
Úterní hlavní líčení patřilo u soudu v kauze Čapí hnízdo čtení listinných důkazů. Všichni svědci totiž v pondělí prozatím dokončili své výpovědi. Dění v soudní síni jsme sledovali v online reportáži.