Evropské volby

Evropské volby v textech na iROZHLASU

|Pavel Novák, kap |Zprávy ze světa

Ve Francii se zvedla vlna odporu proti vítězství Národní fronty v eurovolbách

Slyšte hlas ulice, život jde dál! Evropo, je nám to lít! Ne rasismu. S takovými hesly vyšli do ulic mladí lidé v Paříži a dalších francouzských městech. Protestovali proti tomu, že ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila nacionalistická Národní fronta. Tu po svém otci Jean-Marie převzala jeho dcera Marine Le Penová. Její strana získala čtvrtinu všech hlasů v evroských volbách ve Francii.

|Věra Pfeifferová, kap |Zprávy z domova

Schází se ústřední výkonný výbor ČSSD, hlavním tématem jsou eurovolby

ČSSD na jednání ústředního výkonného výboru potvrdí kandidátku do evropských voleb. Čeká se, že by se na uzavřeném jednání 200členného stranického orgánu mohla otevřít i témata, která trápí členy v regionech, například to, že vedení strany až příliš ustupuje požadavkům koaličních partnerů. V pražském hotelu Olšanka by se mohlo mluvit i o souběhu funkcí poslanců a hejtmanů.

|Klára Stejskalová, Simona Bartošová, kov |Zprávy ze světa

Bavorský premiér Seehofer chce přísnější pravidla pro imigranty

Od Nového roku se otevřel evropský trh práce Rumunům a Bulharům. Zatímco evropský komisař pro práci a sociální věci neočekává dramatickou vlnu přistěhovalců, bavorský premiér Horst Seehofer z CSU varuje před takzvanou emigrací z chudoby a požaduje pro ni přísnější postup. Podle SPD se jedná o populismus.

|Renáta Prátová, Martin Hromádka, Zbyněk Zykmund, Jan Herget |Zprávy z domova

Eurovolby v Česku vyhrála ODS s náskokem před ČSSD

Volby do Evropského parlamentu vyhrála v Česku ODS před ČSSD. Občanští demokraté dostali 31,4 procenta hlasů, druzí sociální demokraté 22,4 procenta. Přes pětiprocentní hranici se dostali ještě komunisté se 14,2 a KDU-ČSL se 7,6 procenty. Debaklem naopak skončily volby pro Stranu zelených a menší mimoparlamentní strany. Volit přišlo podobně jako před pěti lety 28 procent lidí.

|Pavel Novák, Zbyněk Zykmund, Ondřej Houska, Ondřej Bouda, Lenka Rafaelová |Zprávy ze světa

V evropských volbách drtivě zvítězila pravice

Pravicové a středové strany se těší z překvapivě hladkého vítězství ve volbách do Evropského parlamentu ve většině států sedmadvacítky. Pravicové síly zvítězily ve všech velkých státech: Německu, Velké Británii, Španělsku, Polsku, Francii i Itálii. Strany napravo od středu budou mít v europarlamentu asi o devadesát poslanců více než sociální demokraté a socialisté.