Evropské volby

|Pavel Novák, kap |Zprávy ze světa

Ve Francii se zvedla vlna odporu proti vítězství Národní fronty v eurovolbách

Slyšte hlas ulice, život jde dál! Evropo, je nám to lít! Ne rasismu. S takovými hesly vyšli do ulic mladí lidé v Paříži a dalších francouzských městech. Protestovali proti tomu, že ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila nacionalistická Národní fronta. Tu po svém otci Jean-Marie převzala jeho dcera Marine Le Penová. Její strana získala čtvrtinu všech hlasů v evroských volbách ve Francii.

|Věra Pfeifferová, kap |Zprávy z domova

Schází se ústřední výkonný výbor ČSSD, hlavním tématem jsou eurovolby

ČSSD na jednání ústředního výkonného výboru potvrdí kandidátku do evropských voleb. Čeká se, že by se na uzavřeném jednání 200členného stranického orgánu mohla otevřít i témata, která trápí členy v regionech, například to, že vedení strany až příliš ustupuje požadavkům koaličních partnerů. V pražském hotelu Olšanka by se mohlo mluvit i o souběhu funkcí poslanců a hejtmanů.

|Klára Stejskalová, Simona Bartošová, kov |Zprávy ze světa

Bavorský premiér Seehofer chce přísnější pravidla pro imigranty

Od Nového roku se otevřel evropský trh práce Rumunům a Bulharům. Zatímco evropský komisař pro práci a sociální věci neočekává dramatickou vlnu přistěhovalců, bavorský premiér Horst Seehofer z CSU varuje před takzvanou emigrací z chudoby a požaduje pro ni přísnější postup. Podle SPD se jedná o populismus.

|Renáta Prátová, Martin Hromádka, Zbyněk Zykmund, Jan Herget |Zprávy z domova

Eurovolby v Česku vyhrála ODS s náskokem před ČSSD

Volby do Evropského parlamentu vyhrála v Česku ODS před ČSSD. Občanští demokraté dostali 31,4 procenta hlasů, druzí sociální demokraté 22,4 procenta. Přes pětiprocentní hranici se dostali ještě komunisté se 14,2 a KDU-ČSL se 7,6 procenty. Debaklem naopak skončily volby pro Stranu zelených a menší mimoparlamentní strany. Volit přišlo podobně jako před pěti lety 28 procent lidí.

V evropských volbách drtivě zvítězila pravice

|Pavel Novák, Zbyněk Zykmund, Ondřej Houska, Ondřej Bouda, Lenka Rafaelová |Zprávy ze světa

Pravicové a středové strany se těší z překvapivě hladkého vítězství ve volbách do Evropského parlamentu ve většině států sedmadvacítky. Pravicové síly zvítězily ve všech velkých státech: Německu, Velké Británii, Španělsku, Polsku, Francii i Itálii. Strany napravo od středu budou mít v europarlamentu asi o devadesát poslanců více než sociální demokraté a socialisté.

|Ľubica Zlochová, Lenka Rafaelová |Zprávy ze světa

Volební účast ve Španělsku je zatím nízká

V devět ráno se otevřely volební místnosti taky ve Španělsku. Dosavadní účast není zatím velká, Španělé totiž míří k volebním urnám spíše až odpoledne a navečer. První odhady o volební účasti budou známy odpoledne kolem půl třetí.

|Pavel Novák, Jiří Hošek, Jaromír Janev, Marika Táborská, Tomáš Sniegoň |Zprávy ze světa

Zástupce do Evropského parlamentu si dnes volí 19 zemí Unie

Volby poslanců Evropského parlamentu jdou dnes do finále. Své zástupce do jediné přímo volené evropské instituce vybírají občané 19 členských zemí Evropské unie. V některých státech sedmadvacítky už znají předběžné výsledky hlasování. Na Slovensku podle neoficiálních údajů nejvíc křesel získala pravděpodobně strana Směr - sociální demokracie premiéra Roberta Fica. V Irsku podle prvních odhadů nejlépe uspěla středopravá opoziční strana Fine Gael, které je připisováno 30 procent hlasů. Vládní republikáni mají o sedm procent méně.

|Pavel Novák, Věra Pfeifferová, Katka Brezovská |Zprávy z domova

V Česku dnes začínají volby do Evropského parlamentu

Už podruhé v historii České republiky půjdeme volit do Evropského parlamentu. Novým českým europoslancům v něm připadne 22 z celkového počtu 736 křesel. Voliči rozhodnou nejen o tom, kdo se bude v příštích pěti letech podílet na směřování Evropské unie, ale i a na tvorbě norem evropského, a tím i českého práva. Současně s námi vybírají své zástupce v europarlamentu také Irové. Zítra se k nám připojí i Slováci, Kypřané, Lotyši, Malťané a Italové. Britové a Nizozemci si své kandidáty vybrali už ve čtvrtek.

|Pavel Novák, Milan Kocourek, Petr Medek, Katka Brezovská, Lenka Rafaelová |Zprávy ze světa

Poslance Evropského parlamentu začali volit v Nizozemsku a Británii

První dvě země Evropské unie začaly volit poslance Evropského parlamentu. Ráno se začalo hlasovat v Nizozemsku a ve Velké Británii. Britové vybírají 72 poslance a Nizozemci 25 svých zástupců. U nás se začne hlasovat v pátek odpoledne. Celkem zasedne v novém Evropském parlamentu 736 poslanců, tedy méně, než v tom předchozím. Snižování počtu členů tohoto sboru předpokládala nejen Lisabonská smlouva, ale i ještě dnes platná dohoda z Nice.