Hnutí ANO podle Babiše do voleb půjde s tím, že je nepřijatelné, aby ČR přišla v EU o právo veta. Chce také usilovat o to, aby Evropská komise neřídila Evropu, uvedl Babiš.
Expremiér sám zvažoval kandidaturu, o lídrovi ale podle něj rozhodne hnutí. „Máme skvělé kandidáty, výborné europoslance, my budeme bojovat za české zájmy,“ dodal Babiš.
V lavicích evropského parlamentu sedí za Piráty čtyři poslanci – tři Češi a jeden Němec. Počítají s posílením pozic a přemýšlí, zda setrvají v aktuálním spojenectví se Zelenými.
Kdo se v postkomunistické střední Evropě obává, že by se bez Evropské unie náš kontinent utápěl v chaosu nacionalistických vášní, musí v těchto dnech obdivovat Slovensko.
Vládní hnutí ANO vynaložilo na kampaň podle dostupných informací až 35 milionů korun, od státu dostane za hlasy zhruba 15 milionů. Ztrátové budou volby také pro koaliční ČSSD.
Na oficiální vyhlášení výsledků si Evropané počkají do nedělních 23 hodin. V Česku se bude hlasovat v pátek odpoledne a také v sobotu až do 14. hodiny.
Ve volbách do Evropského parlamentu bude rozhodovat 400 milionů voličů z 28 zemí. Ve Francii se schyluje k podobnému souboji jako před dvěma lety, tehdy se proti sobě postavili Macron a Le Penová.
Kdo uspěje v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu? Osm zástupců kandidujících stran debatovalo ve třetí z pěti debat Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus.
Země, v níž je hlavním tématem voleb do Evropského parlamentu dvojí kvalita potravin, není šťastná. Jen nezodpovědná – se všemi neblahými důsledky pro vlastní občany.
Čerstvý průzkum Behavio Labs, STEM a Institutu Europeum se detailně podíval na vztah Čechů k Evropské unii. Soustředil se na emoce respondentů a lépe tak podle výzkumníků odráží skutečné postoje.
Veřejnosti je 38letý Marcel Kolaja téměř neznámý. Ve stranických primárkách Pirátské strany ale porazil poslance Mikuláše Peksu, a stal se tak lídrem strany pro volby do Evropského parlamentu.
Kandidáta evropských lidovců na příštího předsedu komise vybíralo přes 700 delegátů kongresu v tajném hlasování. V Česku jsou členy TOP 09 a KDU-ČSL. V Helsinkách mají dohromady dvě desítky zástupců.
„Nejbližším evropským hlavním městem k místu, kde jsem vyrůstal, byla Praha. Teprve po ní byla Vídeň a až pak Berlín,“ říká Manfred Weber, který chce řídit Evropskou komisi.
Podle průzkumu nevládní organizace VoteWatch by vrcholné pozice v Evropské unii v příštím roce mohli obsadit Francouz Michel Barnier, Nizozemec Mark Rutte a Němec Manfred Weber.
Slyšte hlas ulice, život jde dál! Evropo, je nám to lít! Ne rasismu. S takovými hesly vyšli do ulic mladí lidé v Paříži a dalších francouzských městech. Protestovali proti tomu, že ve volbách do Evropského parlamentu zvítězila nacionalistická Národní fronta. Tu po svém otci Jean-Marie převzala jeho dcera Marine Le Penová. Její strana získala čtvrtinu všech hlasů v evroských volbách ve Francii.
Kandidáti českých politických stran v evropských volbách nemají v porovnání s ostatními zeměmi žádné zkušenosti ve významných funkcích. Vyplývá to z analýzy univerzity v nizozemském Leidenu, kterou zveřejnil internetový deník EUObserver.
Belgičané mají s Evropskou unií kontakt jako lidé v žádné jiné zemi. Většina evropských institucí sídlí v Bruselu, ve městě také žijí tisíce evropských úředníků nebo novinářů. V názorech na EU se většinou shodují, podle průzkumů veřejného mínění patří mezi největší zastánce dalšího sjednocování.
ČSSD na jednání ústředního výkonného výboru potvrdí kandidátku do evropských voleb. Čeká se, že by se na uzavřeném jednání 200členného stranického orgánu mohla otevřít i témata, která trápí členy v regionech, například to, že vedení strany až příliš ustupuje požadavkům koaličních partnerů. V pražském hotelu Olšanka by se mohlo mluvit i o souběhu funkcí poslanců a hejtmanů.
Od Nového roku se otevřel evropský trh práce Rumunům a Bulharům. Zatímco evropský komisař pro práci a sociální věci neočekává dramatickou vlnu přistěhovalců, bavorský premiér Horst Seehofer z CSU varuje před takzvanou emigrací z chudoby a požaduje pro ni přísnější postup. Podle SPD se jedná o populismus.
Volby do Evropského parlamentu vyhrála v Česku ODS před ČSSD. Občanští demokraté dostali 31,4 procenta hlasů, druzí sociální demokraté 22,4 procenta. Přes pětiprocentní hranici se dostali ještě komunisté se 14,2 a KDU-ČSL se 7,6 procenty. Debaklem naopak skončily volby pro Stranu zelených a menší mimoparlamentní strany. Volit přišlo podobně jako před pěti lety 28 procent lidí.
Pravicové a středové strany se těší z překvapivě hladkého vítězství ve volbách do Evropského parlamentu ve většině států sedmadvacítky. Pravicové síly zvítězily ve všech velkých státech: Německu, Velké Británii, Španělsku, Polsku, Francii i Itálii. Strany napravo od středu budou mít v europarlamentu asi o devadesát poslanců více než sociální demokraté a socialisté.
V devět ráno se otevřely volební místnosti taky ve Španělsku. Dosavadní účast není zatím velká, Španělé totiž míří k volebním urnám spíše až odpoledne a navečer. První odhady o volební účasti budou známy odpoledne kolem půl třetí.