Deportační let nelegálních migrantů z Británie do Rwandy zablokoval Evropský soud pro lidská práva. Deportace kritizují lidskoprávní organizace, někteří politici i Organizace spojených národů.
Na úterý byl naplánovaný první let s migranty, jejich počet se postupně snižoval až na pouhých sedm pasažérů. Několik hodin před odletem Evropský soud pro lidská práva rozhodl o zastavení deportací.
Ministerstvo spravedlnosti přistupuje na požadavky osvobozeného vězně Roberta Tempela. Ten po České republice žádá odškodné ve výši 97 milionů korun. Částku resortní úředníci ještě nepotvrdili.
Kauzou by se tak nyní mohl zabývat tzv. velký senát. Ten ale případ nemusí přijmout. Zda justiční linka příběhu odebraných dětí skončí, by se mělo rozhodnout v řádu několika měsíců.
Do funkce nového ústavního soudce navrhuje prezident Miloš Zeman brněnského advokáta Petra Poledníka. Má nahradit soudkyni Kateřinu Šimáčkovou, která odešla k Evropskému soudu pro lidská práva.
Prezident Miloš Zeman navrhl jako náhradu za Kateřinu Šimáčkovou bývalého místopředsedu České advokátní komory Petra Poledníka. Předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského mrzí, že nenavrhl ženu.
V české justici se advokáti osvobozeného Tempela inspirovat nemohli. Stačí se však podívat jen kousek za české hranice – do Polska. V roce 2018 tam po osmnácti letech očistili Tomasze Komendu.
Britský nejvyšší soud zamítl odvolání Juliana Assange proti rozhodnutí o jeho vydání do Spojených států, kde má čelit obvinění ze špionáže. V USA mu v případě odsouzení hrozí až 175 let vězení.
Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že norské úřady v případě odebrání dětí Evě Michalákové nijak nechybovaly a neporušily mezinárodní úmluvy. Rodina teď ještě zvažuje odvolání k Velkému senátu.
Kauza Evy Michalákové a jejích odebraných dětí se táhne téměř 11 let. To je v takových případech obvyklé, říká pro Radiožurnál ředitel českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán.
Organizace Memorial v těchto dnech pořádá komentované prohlídky výstavy skoro každý den. Dokud to ještě jde. Na konci prosince totiž ruské soudy rozhodly o její likvidaci.
Lidé, kteří se ocitnou na této černé listině, mají omezené možnosti provádět finanční operace. Banky blokují jejich účty a znemožňují jim tak například platit kartou.
„V neděli jsem obdržela upozornění od Evropského soudu pro lidská práva, že dne 20. ledna bude zveřejněn rozsudek ve věci paní Michalákové,“ uvedla pro iROZHLAS.cz advokátka Dora Boková.
Mezinárodní Memorial, o jehož rozpuštění rozhodl v úterý ruský nejvyšší soud, mapuje zločiny sovětského komunistického režimu a porušování lidských práv v současném Rusku.
Mezinárodní Memorial je známý odhalováním zločinů komunismu. Soud úterní rozhodnutí odůvodnil porušením zákona o zahraničních agentech. Podle právní zástupkyně se organizace odvolá.
Vysvětluje, že soudy nemohou rozhodovat o konkrétních opatřeních a něco občanům přikazovat. Mají ale kasační pravomoc, tedy možnost rušit rozhodnutí veřejné správy, která nejsou v souladu se zákonem.
Česká justice si s případem od počátku nevěděla rady. Zatímco Krajský soud v Plzni opakovaně vydával rozsudky o neprokázání viny, odvolací Vrchní soud v Praze verdikty rušil a případ vracel.
Článek 6 úmluvy se na soud podle rozsudku nevztahuje. Evropský soud pro lidská práva (ECHR) proto nemůže zpochybňovat jmenování polských ústavních soudců.
Renomovaná soudkyně českého Ústavního soudu Kateřina Šimáčková přechází do Evropského soudu pro lidská práva. O jakou instituci jde a jakou agendu bude česká zástupkyně řešit?
Soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková vystřídá Aleše Pejchala jako nová česká soudkyně Evropského soud pro lidská práva. Jejího nástupce bude muset vybrat prezident Zeman.
Soud se zabývá stížnostmi států, nevládních organizací či skupin jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy.