exekutor

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Exekutorů v Česku ubývá. Pelikán volá po snížení na polovinu, komora chystá ústavní stížnost

Od dubna si budou exekutoři účtovat za vymáhání peněz o třetinu nižší částku. Změnu zavádí ministerstvo spravedlnosti, podle kterého jsou dnes exekuce výhodným byznysem. Exekutorská komora to popírá a už teď se prý potvrzuje, co delší dobu tvrdí - exekutoři zavírají své úřady, protože se jim práce údajně nevyplatí. Podle zjištění Radiožurnálu v nejbližší době zanikne pět exekutorských úřadů.

| ČTK |Zprávy z domova

Policie stíhá šéfkontrolora exekutorů. Pelikán ho postavil 'mimo službu'

Policie v říjnu loňského roku obvinila šéfa kontrolní komise exekutorů Milana Makariuse z několika trestných činů. Informace o kauze pražské policejní ředitelství neposkytuje, Makariusovi ale kvůli stíhání v únoru ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) pozastavil činnost. Šlo o úmyslný trestný čin, který souvisel s exekutorskou činností, řekl ministr to řekl Lidovým novinám. Makarius vinu popírá.

| ČTK |Zprávy z domova

Exekutor má nárok na odměnu za provedenou dražbu, rozhodl Ústavní soud

Exekutor má nárok na vyplacení odměny za provedenou dražbu, konstatoval dnes v nálezu Ústavní soud. Zrušil tak rozsudky Krajského soudu v Ostravě a Nejvyššího soudu, které nařídily přerovskému exekutorovi Tomáši Vránovi odevzdat veškerý výtěžek dražby insolvenčnímu správci. Podle soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy je takový postup logický a problém je v tom, že si konkurují exekuční řád a insolvenční zákon.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Exekutoři se brání snížení odměn. Ministerstvo prý účelově zkreslilo data

Exekutorská komora ostře kritizuje ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z hnutí ANO. Prý účelově zkresluje ekonomickou situaci většiny českých exekutorů. Před časem řekl, že si měsíčně vydělávají 350 tisíc korun měsíčně a odměny jim proto plánuje snížit. Exekutorská komora si nechala zpracovat audit, podle kterého jsou jeho odhady zkreslené a neobjektivní. Měsíčně si prý exekutoři přijdou na 150 tisíc hrubého a snížení tarifů by pro ně bylo likvidační.

|Vlasta Gajdošíková |Regiony

Dražbu zámku v Moravském Krumlově zrušil exekutor. Město se bojí o budoucnost památky

Zámek v Moravském Krumlově na Znojemsku prozatím musí zůstat v majetku společnosti Reality MK, dceřiné firmy Incheby. Její věřitel, firma Pretis, na ni podala insolvenční návrh a soudní exekutor proto zrušil na dnešek nařízenou dražbu památky. Část zámku využívá město k pořádání výstav a dlouhodobě usiluje o získání areálu.