Exekutorská komora ČR

|Veronika Hlaváčová |Ekonomika

Exekutoři přijdou o část příjmů. Snižují se poplatky za vymáhání menších dluhů

Od 1. dubna se snižují poplatky za soudní vymáhání peněz. Exekutoři si musí u vymáhání drobných pohledávek účtovat o třetinu nižší odměny - tedy místo třech tisíc dva tisíce. Změnu přináší vyhláška Ministerstva spravedlnosti. Podle jeho šéfa Roberta Pelikána z hnutí ANO si exekutor měsíčně vydělá i 350 tisíc korun, odměny proto bylo potřeba snížit. Exekutorská komora to ale ostře kritizuje a chystá ústavní stížnost. Několik exekutorů už své úřady zavřelo, další propouštějí zaměstnance.

| ČTK, Český rozhlas |Ekonomika

Na jednoho dlužníka připadá přes pět exekucí, loni jich bylo nařízeno 680 tisíc

GRAF V ČLÁNKU. V Česku loni klesl o desetinu počet nově zahájených exekucí, o 5 procent však narostl celkový počet běžících případů. Soudní exekutoři začali vymáhat 680 tisíc dluhů. Podle Exekutorské komory ČR je nejvíc lidí v exekuci v Ústeckém kraji a v Praze. Čtyři a více exekucí má již 413 tisíc občanů České republiky. Zprávu Exekutorské komory za rok 2016 ale zpochybnilo neformální uskupení Exekutoři proti teritorialitě.

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Poslanci stále nepřijali návrh změny exekutorského zákona. Nejen zadluženým to komplikuje život

Za dlužníkem přes půl republiky a s jeho majetkem pak zase zpátky. Právě tato praxe v exekucích by měla skončit. Požadují to organizace Transparency International a Člověk v tísni. Vyzvaly poslance, aby urychleně přijali senátní návrh, který počítám s tím, že by dlužník měl jednoho exekutora podle místa bydliště. Exekutorská komora se změnou souhlasí.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Exekutorů v Česku ubývá. Pelikán volá po snížení na polovinu, komora chystá ústavní stížnost

Od dubna si budou exekutoři účtovat za vymáhání peněz o třetinu nižší částku. Změnu zavádí ministerstvo spravedlnosti, podle kterého jsou dnes exekuce výhodným byznysem. Exekutorská komora to popírá a už teď se prý potvrzuje, co delší dobu tvrdí - exekutoři zavírají své úřady, protože se jim práce údajně nevyplatí. Podle zjištění Radiožurnálu v nejbližší době zanikne pět exekutorských úřadů.

|Lenka Jansová, Anna Kottová |Zprávy z domova

Zpřísnění pravidel pro exekuce schválili po poslancích i senátoři

Seznam věcí, které exekutor nesmí dlužníkům zabavit, se pravděpodobně rozšíří. Novelu občanského soudního řádu schválili dnes senátoři nejtěsnější možnou většinou. Exekutor si tak nebude moci odnést třeba domácí zvířata, pračku, sporák, peřiny, dětské hračky nebo snubní prstýnky. Zabavení movitých věcí by se nově muselo natáčet na kameru a normá má také omezit nucené prodeje nemovitostí.

|Lenka Jansová, Anna Kottová |Zprávy z domova

Exekutorům se nelíbí navrhované změny. Ztíží prý situaci dlužníkům i věřitelům

Navrhované změny v exekucích můžou snížit jejich úspěšnost. Varovala před tím Exekutorská komora. Změny exekučního řádu by do konce týdne měli schválit poslanci. Podle návrhu se při exekuci nejdříve obstaví bankovní účty, následně se budou strhávat peníze ze mzdy, a teprve poté bude možné prodat movité a nemovité věci. Zabavení movitých věcí by se nově muselo natáčet na kameru a exekutor by si nemohl odnést některé věci, například dětské hračky.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Pravidla pro exekutory by se v budoucnu měla zpřísnit

Poslanci plánují zpřísnit pravidla pro exekutory. Například chtějí, aby bylo v zákoně jasně stanoveno, které věci nesmí exekutor dlužníkovi zabavit. Jde třeba o hračky, rodinné fotky, peřiny nebo jiné věci do tisíce korun. O přesném znění novely občanského soudního řádu budou v pátek debatovat poslanci, zástupci ministerstva spravedlnosti a exekutorské komory.

|Zuzana Petráňová |Zprávy z domova

Exekucí vloni opět ubylo. Soudy jich zahájily 714 tisíc

Exekutoři v Česku zasahovali vloni mnohem méně než o rok dříve. Podle dnes vydaných údajů Exekutorské komory soudy nařídily 714 tisíc exekucí, což je oproti předloňskému roku pokles o 13 procent. Nejméně jich bylo ve Zlínském kraji a na Vysočině, nejvíc naopak v Praze.