Dvanáctimilionová metropole Sao Paulo je nejpostiženější oblastí v Brazílii a podle místní radnice zde v březnu vzrostly počty pohřbů ve srovnání s loňským březnem o 60 procent.
Zdena Mašínová mladší se o vyzvednutí ostatků své matky snaží od 90. let. Pokud se je podaří najít, chce je nechat přemístit do rodinné hrobky v Lošanech na Kolínsku.
Mašínová starší byla v listopadu 1953 zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž.
Rakev s Frankovými ostatky byla za doprovodu rodinných příslušníků vynesena z baziliky a naložena do pohřebního vozu. Následně byla přeložena do vrtulníku určeného k její přepravě.
Španělský nejvyšší soud povolil exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka, o kterou usilovala vláda. Nevyhověl tak přání rodiny a některých organizací, které s přemístěním nesouhlasily.
„Závěry expertní skupiny budeme mít zhruba do dvou měsíců a podle nich, na základě odborného posouzení, připravíme další kroky,“ uvedla radní Milena Johnová (Praha Sobě).
Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty a komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu. Exhumace není podle magistrátu možná bez prověření možností, jak by proces probíhal.
Bývalý španělský diktátor Franco, jehož ostatky chce vláda do konce roku exhumovat z památníku v Údolí padlých, bude možná pohřben v majestátní katedrále Panny Marie Almudenské v centru Madridu.
Španělská vláda schválila dekret o exhumaci ostatků bývalého diktátora Franca. Zatím jsou uložené v památníku v Údolí padlých. Ten vznikl ještě za jeho života jako oslava vítězství v občanské válce.
Necelý měsíc po nástupu nové španělské vlády lídra socialistů Pedra Sáncheze se opět rozvířila debata o odstranění ostatků diktátora Franciska Franka z Údolí padlých nedaleko Madridu.
Ostatky kardinála Josefa Berana budou letecky dopraveny do České republiky 20. dubna. Den předtím budou vyzdviženy ze svatopetrské baziliky ve Vatikánu.
Španělé exhumují ostatky malíře Salvadora Dalího kvůli testům otcovství. Soud v Madridu vyhověl ženě, která tvrdí, že je dcerou umělce. Pokud se to potvrdí, připadlo by jí dědictví za miliardy korun.
V polském Krakově v noci skončila exhumace bývalého prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. Teď už jejich ostatky zkoumá mezinárodní tým odborníků. Snaží se ověřit příčiny smolenské letecké havárie z roku 2010. Exhumace ale připomněla jiný případ, kdy se na krakovském hradu Wawel otevíral hrob a pro účastníky to zřejmě mělo smrtelné následky.
V Krakově začne v pondělí odpoledne exhumace polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. Vyšetřovatelé budou znovu zkoumat tělesné ostatky obětí letecké havárie u Smolenska, při které v roce 2010 zemřela skoro stovka nejvyšších polských politiků a vojenských velitelů. Podle současné polské vlády totiž nebyla řádně vyšetřená a je prý možné, že se letadlo stalo terčem ruského útoku.
Polské úřady se rozhodly definitivně objasnit smrt prezidenta Lecha Kaczyńského a dalších čelních představitelů Polské republiky, kteří zemřeli v roce 2010 při havárii letadla u Smoleńsku. Proto exhumují těla všech obětí, která nebyla zpopelněna.
Polští vyšetřovatelé chtějí po 6 letech otevřít hroby obětí smolenské tragédie. Informovali o tom pozůstalé polských politiků a armádních velitelů, kteří zahynuli při havárii vládního letadla v dubnu 2010. Exhumace bude součástí vyšetřování, které obnovila konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost.
V Přelouči exhumovali ostatky francouzského skladatele Casimira Oberfelda, který v Česku zahynul v lednu 1945 během transportu z koncentračního tábora v Osvětimi. Oberfeld ve třicátých letech patřil k nejpopulárnějším umělcům ve Francii. Po jeho ostatcích dlouhá léta marně pátral jeho syn, který je převeze na hřbitov v pařížském Montmartru.
Německý autor dobrodružných románů Karel May zemřel pravděpodobně na otravu olovem. Po exhumaci těla k tomuto závěru dospěl tým vědců z lipského Institutu soudního lékařství. Ve spisovatelových kostech lékaři objevili vysokou koncentraci těžkých kovů.
Ruští soudní lékaři odeberou nové genetické vzorky z těl členů kdysi zavražděné carské rodiny. Expertíza má potvrdit pravost ostatků careviče Alexeje a jeho sestry kněžny Marie.
Chilské úřady chtějí znovu prověřit okolnosti smrti básníka Pabla Nerudy. Cílem vyšetřování je zjistit, jestli ho v roce 1973 nenechala otrávit vojenská junta. Nositel Nobelovy ceny za literaturu, známý mimo jiné milostnou poezií, byl zastáncem komunistické ideologie. Zemřel necelé dva týdny po vojenském puči, který nastolil pravicovou diktaturu generála Augusta Pinocheta.
Odborníci se snaží identifikovat kosterní pozůstatky vyzvednuté na začátku listopadu z hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích. Je prý relativně velká šance, že by se skutečně mohlo jednat o ostatky faráře Josefa Toufara, umučeného v 50. letech Státní bezpečností. Nasvědčuje tomu například nález drénu používaného po operacích břicha.
Sdružení bývalých politických vězňů se ohradilo proti plánu vyzvednout ostatky katolického kněze Josefa Toufara ze společného hrobu v pražských Ďáblicích. Podle sdružení by mohl být snížen význam ostatních obětí komunismu, které spočinuly na ďáblickém hřbitově. Exhumaci ostatků si ale přeje rodina kněze, kterého umučila Státní bezpečnost v roce 1950 - když ho obvinila, že zinscenoval takzvaný čihošťský zázrak.
Ostatky kněze Josefa Toufara se budou exhumovat. Duchovní umučený Státní bezpečností po takzvaném Číhošťském zázraku je pohřbený na hřbitově v pražských Ďáblicích v hromadném hrobě pod falešným jménem J. Zouhar.
Zemřel slavný chilský básník Pablo Neruda opravdu na rakovinu prostaty, nebo ho někdo zavraždil? Tato otázka Chilany pálí natolik, že exhumují jeho tělo, které chtějí přezkoumat. Neruda totiž zemřel jen 12 dní po vojenském převratu, který svrhl jeho přítele, socialistického prezidenta Salvadora Allendeho a k moci vynesl generála Augusta Pinocheta.