Za kritické zdroje považuje Evropská unie i takové, které jí pomáhají k dosažení cíle uhlíkové neutrality v roce 2050. Patří mezi ně suroviny pro výrobu elektroniky, solárních panelů či elektromobilů.
Moskva minulý měsíc dočasně zakázala vývoz benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, aby stabilizovala ceny pohonných hmot na domácím trhu.
Obchodní deficit s Čínou se dostal na nejvyšší úroveň v historii kvůli ochlazení obchodu v průmyslu, zejména automobilovém. A zde bude hůř: Evropská komise bude vyšetřovat dotace Číny elektromobilům.
„Nejvíce se z tuzemska vyvážely cigarety, přípravky k výživě zvířat nebo třeba pšenice. Do Čech naopak mířilo hlavně vepřové maso nebo pekařské zboží,“ říká mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý.
Afričané si „značku“ Česka spojují s fotbalisty nebo nosorožci z Dvora Králové. I díky tomu se obchod prohlubuje. Marta Ledgard pro iROZHLAS.cz říká, že by Čechům slušelo víc kuráže investovat.
Vzestup čínského automobilového průmyslu pomohl podpořit odklon od fosilních paliv. Už v loňském roce Čína předstihla Německo a stala se druhým největším vývozcem automobilů na světě.
O osudu společnosti chce podle serveru majitel rozhodnout během prvního čtvrtletí tohoto roku. Výrobu by případně majitel Botasu mohl zadávat do jiného závodu v Česku či na Slovensku.
Rozpočítávání plateb za teplo v centrálně vytápěných domech má být podle deníku E15 férovější. A vývoz českých firem na Ukrajinu se vrátil na úroveň před ruskou invazí, píšou Hospodářské noviny.
Téměř polovinu ukrajinského vývozu potravin, 48,9 procenta, letos tvoří kukuřice. Dalšími vyváženými potravinami jsou slunečnicová semena, slunečnicový olej, pšenice nebo ječmen.
Praha||Štěpán Sedláček|Ekonomika|Svět ve 20 minutách
Dovoz ruské ropy do Číny se v květnu meziměsíčně zvýšil o 28 procent a dosáhl rekordní úrovně. Rusko dokonce předstihlo Saúdskou Arábii a stalo se největším dodavatelem ropy do Číny.
Podle ukrajinských úřadů se ve skladech nacházela především pšenice a kukuřice. Blokáda přístavů vedla k poklesu vývozu zemědělských produktů o patnáct až dvacet procent.
Administrativa prezidenta Joea Bidena rovněž omezila lety letadel americké výroby, která vlastní, kontrolují nebo si pronajímají Bělorusové, do Běloruska.
Na dvou černobílých snímcích jsou dlouhé budovy obdélníkového půdorysu na východě Ukrajiny. Na první fotografii z ledna jsou neporušené. Na druhé, pocházející z března, mají zničené střechy.
Zjištění přinesla skupina Investigate Europe. K závěrům dospěla na základě analýzy databáze pracovní skupiny, která shromažďuje údaje z oficiálních registrů o exportu zbraní v 27 zemích unie.
Kreml zakázal export ruských výrobků. Konkrétně z telekomunikačního, zdravotnického, automobilového či zemědělského odvětví. Na seznam ruská vláda zařadila přes 200 položek.
Z Ruska a Ukrajiny pochází asi 29 % celosvětového exportu pšenice. Přerušení tohoto toku tlačí světové ceny nahoru. Invaze by mohla ovlivnit produkci obilí a zdvojnásobit celosvětové ceny pšenice.
Na sankční seznam přibylo více než 20 osob, zejména armádních velitelů či dalších lidí podílejících se na invazi na Ukrajinu. Opatření míří také na bankovní sektor.
Stavební fošny, OSB desky a další dřevěné výrobky zdražily za poslední rok na dvojnásobek i trojnásobek původní ceny. Není to problém jen v Česku: světový trh loni zažil hned dvě „dřevěné bubliny“.
Právě před rokem jsme si mohli naplno uvědomit, jak Evropa, kdysi výrobce všeho pro zbytek světa, má postupně problém vyrábět roušky, jehly, pak některé farmaceutické výrobky.