extrémismus

|Jakub Rerich |Zprávy ze světa

Zákony dává bůh, Korán demokracii vylučuje. Německý novinář osm měsíců sledoval kázání v mešitách

Novinář a moderátor německé zpravodajské relace Tagesschau televizní stanice ARD Constantin Schreiber, který se zabývá situací arabských menšin v Německu a jejich integrací do německé společnosti, vydal knihu s názvem Uvnitř islámu – Co se káže v německých mešitách (Inside islam – Was in Deutschlands Moscheen gepredigt wird.) Autor knihy po osm měsíců navštěvoval německé mešity a své poznatky publikoval. Zpravodajský portál Zeit Online zveřejnil ukázku z knihy.

|Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Nová policejní jednotka nebo víc hodin dějepisu. Slovensko chce bránit šíření extremismu

Zatímco před pár lety svět nadšeně objevoval možnosti sociálních sítí, teď se snaží odhalit, co vlastně můžou způsobit. Ukázalo se, že šíření nenávisti a ideologie na Facebooku je jednodušší než se zdá. Tím, jak tomu předejít se zabývá řada států. Například Slovensko zřídilo novou policejní jednotku. Bojovat má proti terorismu a extremismu nejenom na internetu.

Proti extremismu nejlépe funguje fotbal, říká spoluzakladatel anglické charitativní organizace

|Jan Kaliba, Jakub Knoll |Fotbal

Hrozba teroristických útoků, to je téma, které trápí i fotbal, zvlášť s blížícím se mistrovstvím Evropy ve Francii. Jinde v Evropě naopak nejpopulárnějším světovým sportem proti radikalizaci přistěhovaleckých potomků aktivně bojují. Skupina dobrovolníků založila v Londýně nadaci a v jejím rámci později i klub, kde se fotbalu společně věnují děti z rizikového prostředí chudších rodin různých kultur a náboženství.

|Jan Šmíd, ČRo |Zprávy ze světa

Před klimatickým summitem v Paříži policie po střetech s extremisty zatkla 200 lidí

Přes dvě stovky lidí zadržela francouzská policie na nepovolené demonstraci v Paříži. Protest tam svolala radikální organizace Anticop21 u příležitosti mezinárodního klimatického summitu, který začne zítra právě ve francouzské metropoli. Zúčastní se ho nejvyšší představitelé 140 zemí. Bezpečnostní opatření jsou přísná.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Nejlepší je naučit děti propagandu extremistů rozpoznat, říká britský expert

V Británii dnes začíná disciplinární řízení s pěticí učitelů, kteří se údajně podíleli na pokusu zavléct myšlenky radikálního islámu do výuky na několika školách v Birminghamu. V zemi je to palčivé téma. Už několik britských středoškoláků se potají vydalo na Blízký východ posílit řady Islámského státu. Podle britského experta na potírání extremismu na školách Kamala Hanífa je nejlepší naučit děti, aby se uměly před propagandou, která k nim přichází hlavně přes internet, chránit především samy.

|Vojtěch Berger |Zprávy z domova

Společnost nesnášenlivá k cizincům nikdy nebude úspěšná, míní psycholog Weilnböck

V době, kdy je česká společnost rozdělená kvůli názorům na uprchlickou krizi, přijeli do Prahy experti na boj proti radikalizaci a extremismu. Mají upozornit na problémy, s nimiž se západ Evropy potýká už dlouho, a navrhnout řešení. Na konferenci přijel i německý psycholog Harald Weilnböck, který působil jako poradce pro vlády i pro Evropskou komisi. Ten mimo jiné říká, že pravicový extremismus a džihádismus mají hodně společného. A že stát, který odmítá cizince, je odsouzený k neúspěchu.