Paříž otevřela dlouho očekávanou výstavu „Ramses a zlato faraonů“. Návštěvníci uvidí skoro 3000 let starý sarkofág slavného egyptského panovníka, zvířecí mumie a desítky dalších unikátních artefaktů.
Muzeum egyptské civilizace ještě čeká řada dodělávek. Zahradníci dokončují zatím nepřístupnou obrovskou zahradu kolem jezera. Ladí se také organizace parkování.
V Egyptě přemístili pohřební lůžko a vůz faraona Tutanchamona do nových prostor. Původně tyto předměty byly v muzeu v centru Káhiry, teď je památkáři převezli do nových muzejních hal.
Socha, objevená nedávno v chudinské čtvrti v Káhiře, není zpodobením faraona Ramesse II., jak se původně uvádělo. Zřejmě se jedná o panovníka Psammetika I., který vládl 600 let po Ramessovi. Oznámil to ministr pro památky Chálid Ananí. I tak je podle něj ale nález unikátní.
Egyptští a němečtí archeologové objevili v podzemních vodách káhirské chudinské čtvrti části obrovské starověké sochy. Věří, že znázorňuje faraona Ramesse II., který Egyptu vládl před 3000 lety, informovala agentura Reuters.
Historické muzeum v Káhiře se může znovu pyšnit jedním z nejvýznamnějších exponátů - maskou faraona Tutanchamona. Dva měsíce na ní pracovali experti z celého světa a opravovali ji. Loni v srpnu jí totiž omylem pracovník muzea urazil vousy.
Tři tisíce let stará hrobka faraona Tutanchamona s největší pravděpodobností skrývá dosud neobjevené komnaty. Naznačují to nejnovější data získaná skenováním zdí pohřební komory známého egyptského faraona. Podle britského archeologa Nicholase Reevese by tam mohly být uloženy ostatky královny Nefertiti.
Jak významnou historickou osobností byla Chentkaus III., jejíž hrobku odkryli čeští archeologové v Egyptě, ukáže až další výzkum. Pohřební komoru dosud neznámé faraonovy ženy egyptologové objevili na pyramidovém poli v Abúsíru jihozápadně od Káhiry.
Nečekaný nález se podařil v olomouckém Vlastivědném muzeu. Našli tam vzácné textilie z mumie nejvýznamnějšího egyptského panovníka Ramesse II. Fragment z nejslavnější mumie nemá v Česku žádné jiné muzeum, hodnota textilie je nevyčíslitelná. Jak se dostala do Česka, ale není jasné.
V egyptském Abúsíru poblíž Káhiry čeští archeologové objevili hrob faraonova lékaře Šepseskafancha, který byl hlavním lékařem Horního i Dolního Egypta ve 24. století před naším letopočtem. Češi na tomto území pracují už několik let, odkrytí systému hrobek je významným objevem.
Vědcům se po třech tisícovkách let podařilo vyřešit jednu staroegyptskou „detektivku“. Byla to vražda, napsali o smrti posledního z velkých faraonů Ramesse III. Atentátníci prý tomuto vládci z dvacáté dynastie prořízli hrdlo. Oběť nepřežila.