farmaceutické firmy

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Vláda projedná novelu zákona o léčivech. Má zakázat vývoz nedostatkových léků

V Česku by už neměly chybět specializované léky. Kvůli kurzu eura a nízkým cenám léčiv na českém trhu se distributorům vyplácí nakupovat u nás a prodávat v zahraničí. V minulosti tak v lékárnách chyběly přípravky na léčbu srdečních chorob, rakoviny, některá antibiotika nebo inzulín. Připravovaná novela zákona o léčivech, kterou dnes projedná vláda, by tomu měla zabránit. Firmy budou muset vývoz vybraných léčiv hlásit dopředu.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Odborníci hledají způsoby, jak zprůhlednit spolupráci lékařů a farmaceutických firem

Některé farmaceutické firmy v Česku chtějí od příštího roku začít zveřejnovat, kolik platí lékařům za spolupráci. Tedy to, kolik si lékař vydělal za přednášky, posudky, nebo jaké kongresy a školení mu firma zaplatila. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu chce spustit projekt, který má zprůhlednit spolupráci lékařů s výrobci léků. Podobný systém funguje třeba ve Spojených státech.

|Lenka Jansová, mkp, Vladimír Křivka |Zprávy z domova

Některá generika možná budou muset preventivně zmizet z lékáren. Rozhodne EK

Z evropského trhu možná zmizí některá generika, levnější verze léků odvozené od dražších originálních léčiv. Důvodem je skandál s indickou společností GVK Biosciences, která k nim prováděla klinické studie. Evropská agentura pro léčivé přípravky má podezření, že údaje o účinnosti a bezpečnosti léků mohou být zfalšované. Doporučila proto pozastavení jejich registrace. Rozhodnout teď musí Evropská komise.

|Vladimír Kroc, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Kanaďané testují vakcínu proti ebole, účinná léčba zatím neexistuje

Prasečí a ptačí chřipka nebo nemoc šílených krav vyvolaly mezi lidmi po celém světě paniku. Černé scénáře se nakonec nenaplnily, ale preventivní opatření stály daňové poplatníky miliardy. Také v případě eboly by farmaceutické firmy mohly těžit z vyvolaného strachu. Zatím jsou spíše obviňovány, že s vývojem účinné protilátky proti krvácivé horečce zaspaly.