Automaty na mléko jsou poměrně rozšířené. Ale hned vedle je unikát. Automat na Nošovické kysané zelí. „Denně se prodá kolem padesáti sáčků. Lidé sem jezdí dokonce i ze Slovenska,“ říká Ivana Bolíková.
V českém tisku se ve středu dočtete o nedostatku posudkových lékařů. Ti například rozhodují o invaliditě a v současnosti jich v Česku chybí asi stovka, píše regionální Deník.
Otevřou se také obchody s dětským oblečením a obuví, čistírny, prádelny, zámečnictví opravny zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta.
Bleší trh chtěl otevřít už v pátek a v sobotu, policie v tom ale organizátorům zabránila. Policie podle policejního mluvčího Jana Rybanského na místo dorazila na základě řady oznámení od lidí.
Velkou diskusi vzbudily fotografie z trhu minulý víkend. Kritici upozorňovali na velké množství lidí, kteří na trhu byli. Zastánci i pořadatelé hovořili o účelově zkreslených fotografiích.
Trhy, které se konají každou sobotu od 8:00 do 14:00, v sobotu přilákaly velké množství návštěvníků. Magistrát přitom spolku doporučil, aby s ohledem na epidemiologickou situaci akce raději zrušil.
Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha není standardní používat rychlotesty na otestování účastníků zabijačky. Pokud došlo k porušení zákona, účastníci podle něj čeká postih.
Na kulturních akcích, které hlavní město podpoří dotacemi, se nebudou nápoje a jídlo podávat v jednorázových plastech. Nahradí je omyvatelné nádobí ze skla, porcelánu či kovu nebo vratné plasty.
Praha||Kateřina Součková, Pavla Lioliasová|Ekonomika
Tržby obchodníků letos téměř ve všech oborech rostou. Výjimkou jsou podle Českého statistického úřadu trhy a stánkový prodej. V dubnu i v květnu tam tržby meziročně klesly o pět procent.
Vyrazit o víkendu na farmářské trhy a nakoupit čerstvou zeleninu nebo pečivo už možná nebude tak snadné jako dosud. Někteří prodejci kvůli zavádění elektronické evidence tržeb své stánky ruší nebo je plánují zavřít. Tržby letos musí elektronicky evidovat část prodejců, příští rok se už zapojí téměř všichni. Někteří organizátoři proto varují před možným skomíráním trhů. Podle ministerstva financí by ale EET neměla pro trhovce představovat žádné komplikace. Informaci přinesl server iDnes.cz.
Drobní farmáři by mohli dostat výjimku z elektronické evidence tržeb. Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby se prodejci na farmářských trzích nemuseli do nového systému zapojovat. Týkalo by se to i živnostníků, kteří si přivydělávají a jejich zisk nepřesáhne 20 procent průměrné mzdy. Resort financí se ale dlouhodobě staví proti výjimkám z EET.
V letních měsících se inspektoři zaměřují více na volný prodej u pěstitelů. Vloni prověřila Státní zemědělská a potravinářská inspekce téměř pět stovek farmářských trhů a přes patnáct stovek stánků. Podobný počet kontrol plánuje i letos.
Každý sedmý prodejce na farmářských trzích loni porušil předpisy. Čím dál častěji se proto o ně zajímají kontroloři. Hygiena, veterinární nebo potravinářská správa hlídají, aby se ve stáncích neobjevovaly prošlé výrobky, vejce bez razítek nebo maso, na které praží slunce. I my jsme se vydali do jihlavských ulic zjistit, jestli bychom si s chutí u farmářů nakoupili.
Oblíbené farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad zřejmě doznají změn. Praha 3 nechce nájemci automaticky prodloužit smlouvu a požaduje její změnu – kvůli výši nájemného, ale i dalším věcem, které s provozováním trhů souvisejí. Pokud sdružení, které trhy provozuje, na nové podmínky nepřistoupí, bude žižkovská radnice trhy spravovat sama, nebo vypíše výběrové řízení na nového organizátora.
Českým farmářům a potravinám se daří. Produkty regionálních zemědělců podle posledního průzkumu vyhledává stále více lidí. V Karlovarském kraji přibývá i výrobců.
Období jara s sebou kromě teplejšího počasí a prodlužujících se dnů přináší také farmářské trhy. Chystají je teď i v Karlovarském kraji. A zcela nově chce k prodeji regionálních produktů přistoupit vedení chebské radnice.
Pomalu začíná jaro a do měst se stěhují opět farmářské trhy. Trhovci si na náměstích rozkládají své stánky a prodávají to, co sami vyrobili. Lidé si tam chodí nejen nakoupit, ale i setkat se se známými a popovídat si.
Na českém trhu je stále více biopotravin. Šedesát procent z nich dokonce pochází z domácí produkce. Lidé mohou potraviny s označením bio koupit na farmářských trzích, v obchodech se zdravou výživou, ale i v supermarketech.
Kvalitní zboží z domácí produkce očekává veřejnost od takzvaných farmářských trhů. V posledních letech se konají pravidelně na mnoha místech republiky. A prodejci zpravidla o zákazníky nemají nouzi. Farmářské trhy mohli zájemci navštívit i v centru Karlových Varů.
Češi nakupují farmářské, bio a další zdravé potraviny čím dál víc v kamenných obchodech. V Brně se dokonce příští rok otevře farmářská prodejna na ploše srovnatelné se supermarketem.
Farmářské léto je v plném proudu. Dnes odpoledne zavítá do Chotětova a rozloučí se s Mladoboleslavskem. Příští týden totiž zamíří na Berounsko. Návštěvníci tam ochutnají pečivo z biopekárny z Nenačovic. Na Mladoboleslavsku byl tento týden o medu.
Na kladenské náměstí Starosty Pavla přijíždějí každý pátek zelináři, uzenáři, výrobci sýra nebo kořenáři. Tradiční farmářské trhy mají od letoška jiné organizátory, nově jsou až do páté hodiny odpoledne a skončí až v listopadu. Proměnila se trochu i jejich nabídka.