„Fašismus je mrtvý. Mussolini je mrtvý. Ti, co si tyto věci kupují, jsou jen pravicově smýšlející lidé chtějící politickou změnu,“ říká jeden z obchodníků, který prodává busty Il Duceho.
Ředitel nakladatelství Francesco Polacchi se pro italskou agenturu ANSA označil za fašistu. „Jsem fašistou. Antifašismus je skutečnou nemocí této země.“
Praha||Marie Bastlová, pla|Zprávy z domova|20 minut radiožurnálu
V rozhovoru pro Radiožurnál mluvila bývalá americká ministryně zahraničních věcí i o tom, jaká témata a proč si vybrala do své knihy, která v češtině vyšla před Vánoci.
Podle médií se na koncert, na němž mají vystoupit skupiny Compagnia dell'Anello, Hobbit, Topi neri a písničkář Gabriele Marconi, prodalo přes 300 vstupenek.
Donald Trump je nejvíc nedemokratickým prezidentem v moderních amerických dějinách, říká v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas Radio Prague exministryně zahraničí USA.
Slovensko se chystá na vládu nového premiéra Petera Pellegriniho ze strany Smer. Ten má nahradit odstupujícího předsedu vlády Roberta Fica, který se podvolil tlaku masových demonstrací a podal demisi.
Šéf hnutí SPD Tomio Okamura chce podat trestní oznámení na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z ANO. Ten hnutí v rozhovoru pro server Aktuálně.cz označil za fašistickou stranu.
Protiimigrační a protiislámské Svobodné strany Rakouska (FPÖ), na jejímž vzniku se po druhé světové válce podílela řada bývalých nacistů, se dotkl další skandál s antisemitským zpěvníkem.
V den památky italských obětí, které na závěr druhé světové války zabili jugoslávští partyzáni, jsou plánovány demonstrace v mnoha dalších italských městech.
S předním expertem na ruskou bezpečnostní politiku a autorem knihy Rusko mezi fašismem a rozpadem Jurijem Fjodorovem o pesimismu a hlubokých kořenech krize, která hrozí rozbít největší zemi světa.
Po útoku bílého Itala na cizince černé pleti ve městě Macerata se v Itálii, kterou za měsíc čekají parlamentní volby, naplno rozproudila debata o xenofobii a rasismu.
Italská policie vyslýchá osmadvacetiletého muže, který v sobotu ve městě Macerata na východě země postřelil 6 migrantů z Afriky. Zaútočil na ně v centru města z jedoucího auta.
Ľuboš Lorenz minulý týden z košického památníku strhnul překližkové náhražky symbolů srpu a kladiva. Umělec postup policie označil za šikanu a je přesvědčen o tom, že případ vyhraje.
Necelé dva týdny před referendem o změnách turecké ústavy v pondělí prezident Recep Tayyip Erdogan v proslovu znovu napadl evropské země, které se od něj už v minulosti dočkaly srovnání s nacisty a fašisty. Tentokrát hlava státu Evropany označila za "vnuky nacismu". V lidovém hlasování 16. dubna budou Turci hlasovat o posílení pravomocí prezidenta, turečtí občané žijící v Evropě mohou hlasovat už týden.
Zahraniční noviny téměř po celé Evropě řeší spor mezi Nizozemskem a Tureckem. To trvá na omluvě kvůli zákazu vstupu pro dva turecké ministry do Nizozemska. Oba politici chtěli přesvědčovat své krajany, aby v tureckém referendu hlasovali pro zavedení prezidentského systému. Úřady jim to ale nedovolily s odůvodněním, že by mítinky posílily napětí před tamními parlamentními volbami. „Nizozemsko je jen další zemí, která dokazuje, že se nacismus vrací do Evropy,“ píše se třeba v pondělním vydání tureckého deníku Daily Sabah.
Zatímco před pár lety svět nadšeně objevoval možnosti sociálních sítí, teď se snaží odhalit, co vlastně můžou způsobit. Ukázalo se, že šíření nenávisti a ideologie na Facebooku je jednodušší než se zdá. Tím, jak tomu předejít se zabývá řada států. Například Slovensko zřídilo novou policejní jednotku. Bojovat má proti terorismu a extremismu nejenom na internetu.
Slovenská Lidová strana, která uspěla ve víkendových parlamentních volbách, je podle českého prezidenta Miloše Zemana fašistická. Řekl to při návštěvě Karlovarského kraje. Zeman tvrdí, že na vzestup slovenské extrémní pravice v čele s banskobystrickým hejtmanem Marianem Kotlebou mají vliv média.
Madrid přejmenuje řadu tříd, ulic a náměstí. Ve španělské metropoli je totiž stále ještě mnoho z nich pojmenováno po prominentech režimu diktátora Franka.
Italové dnes oslavují hrdiny druhé světové války. Připomínají si 70. výročí pádu fašistického režimu Benita Mussoliniho. Popravili ho sice až 28. dubna a Německo v Itálii kapitulovalo na začátku května. Jako den konce války ale Itálie slaví osvobození Milána.
Ukrajinci oslaví 70. výročí konce druhé světové války v Evropě 8. i 9. května. Ukrajinská vláda chce tímto rozhodnutím oslabit rozkol mezi východem a západem země a bránit se další ruské kritice. Ruská média už pomalu rozpoutala další kampaň proti Ukrajině pod titulkem: Kyjev ruší oslavy vítězství nad fašismem.
V hlavním městě Chorvatska, v Záhřebu, uctili památku Anteho Paveliće, vůdce fašistického režimu v Chorvatsku za druhé světové války. Důrazně proti tomu vystoupilo Centrum Simona Wiesenthala, které vyhledává bývalé fašistické zločince.
Předposlední den konce druhé světové války se zapsal do historie Třeště černým písmem. Ve městě na Jihlavsku se odehrál největší masakr v jeho historii. Při květnové revoluci přišlo o život 56 lidí. Každoročně si tento den připomínají jejich příbuzní i ti, kteří chtějí uctít památku hrdinů, jež se rozhodli bojovat za svobodu.