festival

|Magdalena Slezáková |Zprávy ze světa

Filmový festival v zemi, kde jsou zakázaná kina? Saúdská Arábie už hostila i 'hříšný' Comic-Con

„Vítejte, filmaři, tvůrci umění a tvůrci naděje!“ Jak se slova, která v pondělí zahájila Saúdský filmový festival v Saúdské Arábii, liší od průměrných úvodních projevů? Právě nadějí. V ultrakonzervativním království, kde jsou veřejná kina zakázána, je totiž filmová přehlídka příslibem možných změn, upozornila agentura AFP.

Začíná 12. ročník festivalu španělského filmu. Nabídne sci-fi, Orsona Wellese i černou komedii

|Kristina Roháčková |Film

Třetí únorový týden bude už tradičně patřit festivalu La Película. Dvanáctý ročník španělsky mluveného filmu se podívá do čtyř měst a představí na dvě desítky filmů. Kromě ochutnávek z argentinské, mexické, kubánské či venezuelské kinematografie se letos zaměří i na oblast Valencie. Přehlídka potrvá do 24. února.

| ČTK |Film

Pojďte se bát. Minifestival Masakr promítne nejvlivnější horory

Přehlídku nazvanou Masakr zaměřenou na to nejvlivnější a nejlepší z historie filmového hororu bude od úterý do čtvrtka hostit kino na Akademii výtvarných umění. Bude věnovaná americkému spisovateli Howardu Phillipsi Lovecraftovi (1890 až 1937), považovanému za otce moderního hororu. Filmy, které jsou v žánru hororu ikonické a kultovní, uvidí diváci podle pořadatelů ve formě, v jaké je mohli vidět jejich první, premiéroví diváci v letech 1913, 1920, 1922 nebo 1980.

|Kristina Roháčková |Film

Letošní Febiofest zahájí snímek Agnieszky Hollandové. Do čela poroty zasedne Juraj Herz

Nadcházející 24. ročník filmového festivalu Febiofest přivítá polskou režisérku Agnieszku Hollandovou, kultovního amerického tvůrce Abela Ferraru a už dříve ohlášeného britského kameramana Petera Suschitzkého. Hollandová zároveň 23. března zahájí festival projekcí svého nového snímku Přes kosti mrtvých. Do čela divácké poroty se tentokrát postaví legendární český režisér Juraj Herz.

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Jako v jiném vesmíru. Do Prahy se sjeli poníci, stormtroopeři i čarodějové z Bradavic

UVNITŘ FOTO. Vášniví fanoušci sci-fi, fantasy, komiksů nebo třeba počítačových her obsadili na čtyři dny pražskou Modrou školu. Během jednoho z největších českých festivalů popkultury na ně čekaly tematické přednášky, hrací místnosti, turnaje v deskových hrách i kostýmová show, v rámci níž se lidé doslova převtělili do oblíbených postav. „Jsou tu lidi, kterým je 50, 60 nebo 70, ale i lidi, kterým je 15 nebo 20. Objevují se tu i různé sociální skupiny. Společný jim je akorát zájem o fantazii,“ popsal ředitel PragoFFest Václav Pravda. Pravověrných fanoušků ale podle něj ubývá a s tím i počet těch, kteří na festival přichází.

| ČTK, Vojtěch Koval |Hudba

Další hvězdou festivalu Metronome budou po Stingovi britští Kasabian. Do Prahy se vrátí s novou deskou

Na pražském festivalu Metronome vystoupí kapela Kasabian. Jedna z nejúspěšnějších britských skupin současnosti je tak další hvězdou Metronomu po zpěvákovi Stingovi. Festival se koná 23. a 24. června na holešovickém výstavišti. Kasabian se prezentují alternativním rockem a vyprodanými koncerty vyvrací tvrzení o konci éry britské kytarové muziky.

|Anna Kottová, Ondřej Bambas |Hudba

Sziget festival oznámil první jména. Hlavní hvězdou bude duo Dimitri Vegas a Like Mike

Do nadcházejícího ročníku Sziget festivalu zbývá osm měsíců. Už teď ale organizátoři přichází s prvními interprety, kteří v létě zahrají návštěvníkům budapešťského ostrova. Na jeden z největších evropských hudebních festivalů se po dvou letech vrátí Major Lazer a také Kensington. Poprvé se na Ostrov svobody podívá americký rapper Vince Staples nebo britští Oh Wonder. Hlavní hvězdou ale bude duo Dimitri Vegas a Like Mike.