Fillon

Další rána pro Francoise Fillona. Vyšetřovatelé prezidentskému kandidátovi prohledali pařížský byt

| ČTK, Lukáš Matoška |Zprávy ze světa

Bydliště francouzského prezidentského kandidáta Francoise Fillona prohledali vyšetřovatelé. Informuje o tom deník Parisien. Prohlídku v pařížském bytě podle něj provedl úřad pro boj proti korupci a daňovým únikům. Republikánský kandidát Fillon je vyšetřovaný kvůli podezření ze zneužití veřejných peněz. Ještě coby poslanec zaměstnával svou ženu jako asistentku, i když údajně neodváděla žádnou práci.

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Le Penové plán na 'frexit'? Půl milionu lidí bez práce a stamiliardové ztráty

Až 180 miliard eur a půl milionu lidí bez práce, takové by mohly být podle studie pařížského analytického institutu Montaigne náklady na vystoupení Francie z eurozóny. Plánem na zrušení eura se netají francouzská krajně pravicová kandidátka na prezidentku Marine Le Penová. To by však byla pro Francii katastrofa, píše francouzská mutace evropského serveru Local.

|Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Fillon má další problém. Prezidentský kandidát se obohatil parlamentními penězi, tvrdí server

Prezidentský kandidát francouzských republikánů François Fillon čelí dalšímu podezření ze zneužívání státních peněz. Podle zpravodajského portálu Mediapart se obohacoval na úkor parlamentu. Fillon si údajně nechal vypsat šeky na nevyužité peníze na měsíční platby svým asistentům, které měly podle pravidel zůstat na účtu parlamentu. Podle webu se podobně chovali další pravicoví zákonodárci a někteří z nich čelí trestnímu stíhání. Fillonův štáb se k tomu odmítl vyjádřit.

| ČTK |Zprávy ze světa

'Náš kandidát musí skončit,' ozývá se z řad francouzských republikánů. Fillona chtějí vyměnit

Ve Francii sílí tlak na prezidentského kandidáta umírněné pravice Françoise Fillona, aby v důsledku skandálu kolem své manželky odstoupil z kampaně. Vyměnit ho chce stále více jeho stranických kolegů, podle kterých již není s to volby vyhrát. Napětí kolem Fillona se ve čtvrtek podle tamních médií zvýšilo poté, co televizní stanice France 2 oznámila, že večer zveřejní starší nahrávku, která zpochybňuje nynější tvrzení kandidáta.

|Jan Šmíd, dab |Zprávy ze světa

Fillon vyplatil manželce za práci asistentky skoro milion eur, vstupní kartu do parlamentu ale neměla

Francouzská policie pátrala v Národním shromáždění v Paříži po dokumentech, které by potvrzovaly, že žena poslance a bývalého premiéra Françoise Fillona pracovala jako asistentka v parlamentu. Kandidát na prezidenta Fillon čelí podezření z fiktivního zaměstnávání své ženy Penelope, která si podle informací listu Le Monde přišla během pěti let na 900 tisíc eur.

| ČTK |Zprávy ze světa

Manželčiny tučné odměny dostihly republikána Fillona. Prezidentský kandidát ztrácí důvěru Francouzů

Skandál kolem dosavadního favorita nadcházejících prezidentských voleb ve Francii Françoise Fillona kvůli zaměstnávání jeho manželky jako asistentky se okamžitě projevil v průzkumu veřejného mínění. Podle agentury Odoxa má po proválení aféry 61 procent dotázaných potenciálních voličů o Fillonovi špatné mínění. Podporu politikovi vyjádřilo jen 38 procent lidí, což je propad o 16 procentních bodů oproti listopadu, kdy vyhrál pravicové primárky.

Sarkozy, Juppé, nebo Fillon? Francouzská pravice volí prezidentského kandidáta

| dab |Zprávy ze světa

Začaly historicky první primárky francouzské pravice. O nominaci do prezidentských voleb usiluje sedm politiků. Favority jsou podle průzkumů bývalý premiér Alain Juppé nebo exprezident Nicolas Sarkozy. Pokud v prvním kole primárek nikdo nezíská víc než 50 procent hlasů, utkají se o stranickou nominaci dva nejsilnější kandidáti za týden ve druhém kole. Ať už vyhraje kdokoliv, má republikánský kandidát podle průzkumů velkou šanci stát se příštím prezidentem Francie.