Filozofická fakulta

|Filip Titlbach |Regiony

Koncerty, filmové projekce, únikové hry. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy otevřela nový kampus

Většina z nás si výuku na vysoké škole představuje jako nudné a dlouhé hodiny v přednáškových sálech. Karlova univerzita v pondělí ale otevřela kampus, ve kterém chce s výukou spojit i koncerty, filmovými projekcemi nebo třeba únikovými hrami. Kulturní prostor má sloužit nejen studentům, ale taky umělcům, akademikům a obyvatelům města. Kampus sídlí v historických budovách v centru Prahy.

|Jaroslav Skalický, mka |Historie

Před 45 lety se na protest proti okupaci a komunistickému režimu upálil Jan Palach

Vysokoškolský student Jan Palach se stal symbolem protestu proti československé okupaci a nesvobodě komunistického režimu. Přál si vyburcovat národ k odporu proti nesvobodě. Na Václavském náměstí v Praze se proto 16. ledna 1969 polil hořlavinou a zapálil. O tři dny později na následky popálení zemřel. 20. výročí jeho tragické smrti odstartovalo sled událostí, které nakonec vedly k pádu komunistického režimu.

Voříšek je zcela okrajová kauza, zlobí se autoři knihy o normalizaci na Filozofické fakultě

|Pavel Polák, Mirko Kašpar |Historie

Už několik dní se na obrazovce televize Nova neobjevuje moderátor Karel Voříšek. V době svých studií na Filozofické fakultě UK se prý zapletl s komunistickou Státní bezpečností a televize ho stáhla, aby se mohl obhájit. Sedmi historikům, kteří knihu o normalizaci na fakultě vydali, se však podobný přístup nelíbí. Vadí jim, že média vybrala z více než 400stránkové knihy právě jen čtyři věty o Voříškovi a výsledkům výzkumu se prakticky nevěnovala.