Vládní ochranná opatření končí a do poraden už začínají mířit lidé, kteří nezvládají své dluhy a bojují s exekucemi, jak Radiožurnálu potvrdily oslovené organizace.
Moravskoslezský kraj i stát finančně podpoří pozůstalé a zraněné po požáru v Bohumíně, při kterém zahynulo 11 osob a dalších 10 bylo zraněno. V Bohumíně vzniklo krizové centrum pro obyvatele domu.
Lídrům Evropské unie se podařilo vyřešit sporné body, kvůli nimž se rozhovory časově téměř vyrovnaly dosud nejdelšímu summitu společenství z roku 2000.
Pokud se nemá zhroutit evropská ekonomika a na prvém místě její veřejné finance, není možné, aby se země jako Itálie nebo Španělsko zadlužovaly nad míru, již už samy nedokážou unést.
Ekonomickou krizi pohledem českých podnikatelů nastíní film Živnostníci v karanténě aneb holé zadky. Své osobní svědectví z New Yorku nabídne slovenská režisérka Tereza Nvotová.
Šéf resortů průmyslu a obchodu a dopravy za hnutí ANO Karel Havlíček říká, že stát připravil pro dopravní odvětví řadu opatření. Firmy můžou získat i prostředky z programu Antivirus.
„Doporučujeme neuzavírat Schengenský prostor. Nemá to smysl, protože se nákaza koronavirem už rozšířila po celé Unii,“ řekl mluvčí Evropské komise téměř prázdné místnosti pro novináře.
K očekávaným událostem na ženském okruhu WTA patří pokračování snahy Sereny Williamsové o zisk rekordního 24. singlového grandslamového titulu. A třeba také odložený comeback Kim Clijstersové.
Společnost Thomas Cook si už minulý měsíc dohodla finanční injekci 900 milionů liber. Dohoda předpokládá, že podnik získá 450 milionů liber od čínské firmy Fosun Tourism.
Celkový rozpočet programu Pomoc na místě činí pro letošní rok 150 milionů korun, peníze vnitro poskytuje buď přímo, nebo prostřednictvím vlád států EU či mezinárodních organizací.
Vláda finanční pomoc Hondurasu, Guatemale a Salvadoru pozastavila již v březnu, odůvodnila to nespokojením s jejich migrační politikou. Kritizuje, že ze zemí lidé odcházejí do USA.
Spor se týká státní pomoci, kterou Ryanair obdržel v letech 2008 až 2009 v souvislosti s aktivitami na regionálním letišti Angoulême. Evropská komise tuto pomoc označila za nezákonnou.
Uvolnění peněz z rozpočtu ministerstva zahraničí na středečním zasedání schválila vláda. O samotném poskytnutí pomoci v letošním roce a dvou následujících kabinet rozhodl už v roce 2016.
„Ty peníze bych jim vrátil,“ tvrdí muž, který svého činu nelituje. Považuje ho za vzpouru proti „systému, který penzistům dává jen nezbytné minimum a mladým zhola nic“.
„S ohledem na vývoj hospodářských výsledků není v našich možnostech, aby Skupina ČEZ byla v roce 2018 generálním partnerem MFF Karlovy Vary,“ vysvětlila společnost vypovězení partnerské smlouvy.
Polsko poskytne deset milionů dolarů, tj. zhruba 205 milionů korun, na pomoc syrským uprchlíkům žijícím v Libanonu. Peníze budou použity k postavení domovů pro asi tisícovku běženců.
Syrští uprchlíci pobývající v Turecku mohou získat platební karty od Evropské unie. Mají jim usnadnit život a také snížit jejich motivaci k odchodu do evropských zemí. Plán zatím funguje.
Stát by mohl těžební společnosti OKD poskytnout při případné reorganizaci finanční pomoc, připustil ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. V každém případě ale bude požadovat garance, že o vložené peníze nepřijde. Mluvčí OKD ve čtvrtek sdělil, že podnik se při reorganizaci bez státní pomoci neobejde.
Krizí v zemědělství se bude vláda zabývat v červnu. Řešit bude třeba propady cen u vepřového masa a mléka nebo pomoc pro pěstitele, kterým v dubnu zmrzla část úrody. Kabinet ale nepočítá s tím, že by sadařům a vinařům poslal peníze jako náhradu škod. Podrobnější plán má kabinetu představit ministerstvo zemědělství.
Téměř 2,5 roku platí zákon o obětech trestných činů. Podle aktuálních statistik jim za tu dobu ministerstvo spravedlnosti vyplatilo více než 24,5 milionu korun. Peníze od státu by měla oběť podle zákona získat nejpozději za tři měsíce. Praxe ale ukazuje, že někdy lidé čekají na finanční pomoc i rok.
Řecko obdrží finanční injekci ve formě sedmimiliardové překlenovací půjčky. Už příští středu ale poslanci musejí schválit další sadu reforem požadovaných eurozónou. Proti tomu se zřejmě znovu postaví někteří členové vlády a část koaličních poslanců. Premiér Tsipras se chce rebelujících ministrů zbavit, změny v kabinetu ale nejspíš odloží kvůli ničivým požárům u Atén a na Peloponésu.
Řecká vláda odeslala zástupcům eurozóny návrh reforem, kterými je podmíněná finanční pomoc Aténám. Program dnes začne ve zrychleném řízení projednávat řecký parlament, kterému ho ještě ve čtvrtek v noci předložila vláda. Zemi podle návrhu údajně čeká prudký nárůst daní, zásah do penzijního systému a výdajové škrty.
Situace v Nepálu je po sobotním zemětřesení kritická. V některých místech jsou přerušené dodávky elektřiny i vody, mnoho oblastí je zcela odříznutých od světa. Přírodní katastrofu, která zasáhla Nepál a okolní země, nepřežilo nejméně 2500 lidí. Oblast navíc i dnes zasáhly další otřesy. Do postiženého regionu míří pomoc z Německa, Číny, Indie, Pákistánu i Spojených států. Česká vláda bude o pomoci jednat zítra.
Eurozóna souhlasí s reformami, které chce zavést nová řecká vláda. Během telekonference se na tom dohodli ministři financí států platících eurem. Řecko jim předložilo například záměr zlepšit fungování státní správy nebo bojovat s neplacením daní. Vláda taky slíbila neporušit sliby ohledně snižování zadlužení.
Mezinárodní měnový fond půjčí Ukrajině až 18 miliard dolarů, tedy skoro 360 miliard korun. Fond se na tom v Kyjevě dohodl se zástupci ukrajinské vlády. Ta bude muset výměnou za pomoc splnit tvrdé podmínky, například zvýšit uměle nízké ceny zemního plynu pro občany.
Řecko ani dnes od eurozóny nedostane další část záchranných půjček za 9 miliard eur, tedy přes 240 miliard korun. Řecko přitom peníze nutně potřebuje do května, kdy mu hrozí státní bankrot. Ministři financí států platících eurem ale na dnešní schůzce v Bruselu peníze neuvolní, protože Řecko nesplnilo všechny podmínky záchranného plánu.
Rusko Ukrajině poskytne slíbené dvě miliardy dolarů hospodářské pomoci. Ve Washingtonu to oznámil ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. Současně ale řekl, že Moskva nejdřív chce vědět, s kým bude o pomoci jednat.