financování politických stran

|Marie Bastlová, ČRo |Zprávy z domova

ODS nechce vracet sponzorské dary získané od krachujících firem

Občanská demokratická strana (ODS) nehodlá vracet milionové sponzorské dary, které dostala v letech 2012 a 2013 od dvou majetkově i personálně propojených krachujících farmaceutických firem z Brna. O vrácení peněz požádala insolvenční správkyně jedné ze společností, která ve své žádosti popsala i hotovostní vklady, které posílání darů předcházely. Případem se zabývá policie.

|Jan Herget, Anna Kottová, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Parlamentním stranám darovali lidé 160 milionů korun, nejvíce peněz získala ODS

Dvě nejsilnější vládní strany ČSSD a hnutí ANO loni přišly o velkou část sponzorských darů. ČSSD získala od donátorů čtyři miliony, rok předtím to bylo desetkrát více. Pohoršilo si i hnutí ANO, které získalo osm milionů korun. Podle výročních zpráv má nejštědřejší sponzory dál suverénně ODS. Jen za rok 2013 lidé straně věnovali skoro 80 milionů korun.

|Vojtěch Berger, Eva Presová, Julius Neumann |Zprávy ze světa

Rakousko chystá protikorupční balík i změnu financování politických stran

Korupce politiků má našlápnuto stát se heslem letošního roku. V Česku stojí před soudem zástupci Věcí veřejných. Na Slovensku nedávno vypukl korupční skandál Gorila. A nepříjemné věci o svých politicích se denodenně dozvídají také Rakušané. Věci došly tak daleko, že se v Rakousku mluví o změně systému financování politických stran.

|Kristina Winklerová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Peake: Zákon o financování politických stran chci už při příštích volbách

České ministerstvo vnitra připravuje návrh zákona, který by se měl zabývat financováním politických stran. Ministerstvo navrhuje účinnost zákona od roku 2015, podle vicepremiérky a 1. místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake by ale měl platit už pří příští velké volební kampani. Příští týden se má připomínkami k zákonu zabývat vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí a Peake doufá, že výbor přijme konkrétní závěry, které doporučí vládě ke schválení.