flotila

|Martin Dorazín, Robert Mikoláš, ČTK, ČRo, Jana Vondráčková, van |Zprávy ze světa

Ruská flotila na Krymu údajně dala ukrajinským vojákům ultimátum, Rusko to popírá

Ruské ministerstvo obrany popřelo ultimátum pro ukrajinské vojáky na Krymu. Podle informací agentury Interfax, která citovala ukrajinské zdroje, ukrajinské jednotky ke složení zbraní do úterního rána vyzval velitel ruské Černomořské flotily kotvící v Sevastopolu. Předseda dolní sněmovny ruského parlamentu naopak uvedl, že vyslání armády na Ukrajinu zatím není nutné.

V Turecku začal soud s izraelskými generály kvůli zásahu proti flotile mířící do Gazy

|Břetislav Tureček, Rádio Česko, bre, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

V Istanbulu začal soud se čtyřmi představiteli izraelské armády, kteří jsou zodpovědní za zásah proti flotile plující před dvěma lety do palestinské Gazy. Izraelští vojáci tehdy zabili devět tureckých aktivistů, kteří jim násilím bránili v obsazení lodi Mavi Marmara. Istanbulský prokurátor teď pro čtyři vysoké izraelské velitele požaduje doživotní tresty.

|Martina Mašková, Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Julie Urbišová |Zprávy ze světa

Turecko odmítlo závěry izraelské komise k zásahu proti flotile do Gazy

Zprávu Izraele, která označila loňský květnový útok na tureckou loď mířící do pásma Gazy jako legální, turecká strana nerespektuje. Podle tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana nemá zpráva, která vznikla na objednávku Izraele, žádnou hodnotu. Podobný názor zastávají také Palestinci.