První housle dostal v jedenácti letech, po maturitě hrál v různých hudebních seskupeních a doprovázel hudbou němé filmy a po skončení vojenské služby se začal zajímat o folklór.
Jitka Šuranská zemřela v pondělí ve věku 41 let. Připomeňte si výjimečnou hudebnici rozhovorem z března letošního roku, který byl posledním na vlnách Českého rozhlasu Vltava.
Olšava zpracovává písňový, hudební a taneční materiál především z Uherskobrodska a blízkých oblastí – např. moravsko-slovenských Kopanic a luhačovského Zálesí.
Žáčci ze základní školy z amerického Memphisu na břehu Mississippi už vědí, co je vozembouch a fanfrnoch. Reportáž Jana Kaliby z tamního festivalu, letos zasvěcený poznávání Česka.
Za doprovodu harmonikáře se v pondělí vydaly téměř dvě desítky mládenců na pomlázku po Vlčnově na Uherskohradišťsku. V jejich čele šel desetiletý letošní vlčnovský král.
Noční vlaky do Košic jsou plné, dálnice nedokončené. Pro tisíce Slováků žijících v Česku ale existuje ještě jedna spojnice s domovem - tradiční písně a tance, které řada z nich opět objevuje.
Vsetín si ve čtvrtek připomene svou rodačku, folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou. Ta v sobotu ve věku 87 let zemřela. Vzpomínat na královnu valašského folkloru budou zástupci hudebních souborů, se kterými Jarmila Šuláková po celý život spolupracovala, vsetínské osobnosti, i zástupci kulturních institucí města Vsetína a Zlínského kraje.
Autorské poplatky za produkci folklorních písní, jejichž autor je neznámý, mají být podle Senátu zrušeny. Horní komora to dnes schválila v rámci senátorské novely autorského zákona, v níž chce také sjednotit lhůty pro oznamování kulturních akcí a jejich programu autorskému svazu. Návrh teď posoudí vláda a sněmovna.
Folklorní kapely a soubory možná nebudou muset platit autorské poplatky za produkci lidových písní, jejichž autor je neznámý. Změnu má přinést senátorská novela autorského zákona. Měla by také zbavit pořadatele folklorních akcí povinnosti vyplňovat formuláře Ochranného svazu autorského (OSA).
Po roce opět ožily ulice Šumperka hudbou a tancem. Koná se tam Mezinárodní folklorní festival, kterého se účastní na šest stovek účinkujících. Ve městě budou vystupovat až do neděle.
Už podruhé pod hlavičkou UNESCO projela Kunovicemi na Slovácku tradiční Jízda králů. Panovníkem je desetiletý Radovan Siman. Chlapce v ženském kroji doprovází dvacetičlenná družina na skvostně ozdobených koních.
Bez dětí to nepůjde, řekli si v Hustopečích u Brna členové místní chasy a na konci roku obnovili činnost dětského folklórního souboru. Děti do kroužku dochází jednou týdně a učí se nejen základům tanců, ale i některým lidovým zvykům.
Tříkrálové koledování přilákalo dnes do kouřimského skanzenu stovky návštěvníků. Vyzkoušeli si, jak vypadali tříkrálové obchůzky v polovině 19. století. Svátek Tří králů byl totiž pro naše předky stejně významný jako Štědrý den.
Ve Velké Bystřici na Olomoucku budou k vidění kroje. O víkendu se totiž koná 23. ročník největší folklorní akce s názvem Lidový rok. Festival bude probíhat v amfiteátru v Zámeckém parku a na zrekonstruovaném Zámeckém náměstí.
Šumperk přivítá stovky hudebníků a tanečníků ze všech koutů světa, kteří přijeli na 23. ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Startuje dnes v 15 hodin v parku U sovy.
Schwarzenberský plavební kanál propojil v 18. století povodí Vltavy s povodím Dunaje. A to hlavně proto, aby bylo možné dopravovat dříví z hlubokých lesů Šumavy do míst s hustým osídlením. Od poražení stromu až na sklad dřeva do Vídně trvala dřevu cesta pouhých 8 dnů, což byl na tu dobu nepředstavitelný výkon. Dnes bude možné na Jeleních Vrších na Šumavě vidět, jak takové plavení dřeva vypadá.
V Domažlicích dnes začínají 59. Chodské slavnosti. Vedle tradiční chodské muziky zpestří letošní ročník festivalu i zahraniční hostě z Řecka, Německa, Belgie, Anglie a Sardinie.
Náměstí v Bakově nad Jizerou zítra rozezní svým zpěvem a hudbou tradiční folklorní soubory. Koná se tam třetí ročník Pojizerského folklorního festivalu. Bývalou tradici folklorních slavností vzkřísil soubor Furiant z Malé Bělé.
V Kovářově u Milevska dnes začíná čtyřdenní Jihočeský folklórní festival. Jeho 18. ročník nabídne přehlídku dětských i dospělých folklórních souborů nejen z Jihočeského kraje.
Velkým průvodem dnes vrcholí masopust v Postřekově na Domažlicku. Chodská obec je zřejmě jediná v České republice, kde se už po desítky let slaví masopust čtyři dny. Tradice lidových oslav tu sahá až do 30. let minulého století.
Na mnoha místech jižní Moravy se dnes vrátili ke starému zvyku - takzvanému Zarážání hory. Folklorní slavnost mají například ve Strážnici, v Bořeticích nebo Vlkoši. Jedná se o dávný vinařský zvyk, který je podle tradice znamením, že do vinohradů už nemá až do vinobraní nikdo chodit. Výjimkou je majitel vinohradu a hotař, který úrodu hlídá.
Jedna z největších oslav folkloru u nás dnes naplno vypukne v Domažlicích. Návštěvníky čekají Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť. Na šesti pódiích vystoupí během víkendu všechny významné folklorní soubory dudácké hudby nejen z Chodska, ale i z celé republiky a ze zahraničí. Organizátoři čekají až 80 tisíc návštěvníků.
Tradiční folklorní soubor Vysočan z Jihlavy se po 60 letech rozpadá. Musí totiž vrátit jihlavskému magistrátu víc než milionovou dotaci, a to ho pravděpodobně položí. Peníze zřejmě soubor použil na věci, na které neměl.
Takzvaný Fašankový autobus dnes ráno vyrazil na cestu po slováckých obcích. Folkloristé a etnografové z Uherského Hradiště tak obnovili tradici společných výjezdů za masopustními zvyky východní Moravy.
Ostravu na pět dnů roztančí festival Folklor bez hranic. Letošní ročník přehlídky folklorních souborů z celého světa je už čtrnáctý a žije jí doslova celé město.