fondy

Česko se dohodlo s Evropskou komisí na výjimce při financování klíčových dopravních staveb

| ČRo, Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Česká republika dostane od Evropské komise výjimku, aby mohlo za evropské miliardy postavit klíčové silnice a železnice. Podle informací Českého rozhlasu se na tom premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD dohodl v Bruselu s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem. Kvůli zastaralým pravidlům o posuzování vlivu staveb na životní prostředí Česku hrozilo, že ztratí miliardy korun.

| mkp, Barbora Benešová |Zprávy z domova

Na charitu dali jednotlivci, nadace i firmy přes 3 miliardy korun

Alespoň jednou za rok podpoří charitativní projekty každý druhý Čech. Nejčastěji přispěje částkou do 500 korun. Lidé ale také očekávají, alespoň podle posledního výzkumu společnosti InsightLab, dárcovství i od firem. Jen loni věnovaly firemní nadace a fondy 444 milionů korun na veřejně prospěšné a charitativní projekty. Dohromady, tedy nadace, firmy i jednotlivci přispěli víc než 3 miliardami korun.

Letecká show v Kbelích přispěje do Vojenského fondu solidarity penězi ze vstupného

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Když loni v létě ztratila armáda pětici vojáků, kteří zemřeli po útoku atentátníka na misi v Afghánistánu, vybralo se ve sbírce pro pozůstalé přes pět milionů korun. Pro armádu to tehdy byl impulz k založení Vojenského fondu solidarity. Slibovala si, že na speciálním kontě shromáždí peníze pro pravidelnou péči o vojáky z povolání, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Za první tři měsíce veřejnost na účet poslala víc než 300 tisíc korun. Další se přidají po dnešní letecké show.

Lídři zemí EU mají schválit fond, který by měl vytvořit více než milion pracovních míst

|Ondřej Houska |Ekonomika

Lídři zemí Evropské unie by dnes měli dát souhlas k založení fondu, díky kterému by mělo vzniknout více než milion nových pracovních míst. Premiéři nebo prezidenti států osmadvacítky se návrh na vznik fondu chystají podpořit na svém summitu v Bruselu. Fond má během tří let v Evropě investovat 315 miliard eur, tedy víc než 8,5 bilionu korun. O peníze se bude ucházet i Česko.

|Tereza Chlubná |Ekonomika

Česko loni nedočerpalo z evropských fondů 12 miliard korun

Celkem 12 miliard korun nedočerpala Česká republika za loňský rok z evropských fondů. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové za hnutí ANO je to definitivní údaj, který je navíc o dvě miliardy vyšší, než se v polovině roku odhadovalo.

|Martin Knitl |Regiony

Palkovicím hrozí, že přijdou o dotaci na kanalizaci. Problém řeší desítky dalších obcí

Značný rozruch způsobil seznam obcí, kterým hrozí, že budou muset vrátit státní dotace například na novou kanalizaci nebo zateplování budov. V celé republice jde o více než dvě stovky investic za několik miliard korun. Podle ministerstva životního prostředí mají tyto obce chyby v projektech, a i když se nedostatky postupně odstraňují, mnoho žadatelů nakonec nedostane nic. Přímo na ministerstvo si dnes jede pro vysvětlení starosta Palkovic u Frýdku-Místku Radim Bača.