fondy

| ČRo, Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Česko se dohodlo s Evropskou komisí na výjimce při financování klíčových dopravních staveb

Česká republika dostane od Evropské komise výjimku, aby mohlo za evropské miliardy postavit klíčové silnice a železnice. Podle informací Českého rozhlasu se na tom premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD dohodl v Bruselu s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem. Kvůli zastaralým pravidlům o posuzování vlivu staveb na životní prostředí Česku hrozilo, že ztratí miliardy korun.

| mkp, Barbora Benešová |Zprávy z domova

Na charitu dali jednotlivci, nadace i firmy přes 3 miliardy korun

Alespoň jednou za rok podpoří charitativní projekty každý druhý Čech. Nejčastěji přispěje částkou do 500 korun. Lidé ale také očekávají, alespoň podle posledního výzkumu společnosti InsightLab, dárcovství i od firem. Jen loni věnovaly firemní nadace a fondy 444 milionů korun na veřejně prospěšné a charitativní projekty. Dohromady, tedy nadace, firmy i jednotlivci přispěli víc než 3 miliardami korun.

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Letecká show v Kbelích přispěje do Vojenského fondu solidarity penězi ze vstupného

Když loni v létě ztratila armáda pětici vojáků, kteří zemřeli po útoku atentátníka na misi v Afghánistánu, vybralo se ve sbírce pro pozůstalé přes pět milionů korun. Pro armádu to tehdy byl impulz k založení Vojenského fondu solidarity. Slibovala si, že na speciálním kontě shromáždí peníze pro pravidelnou péči o vojáky z povolání, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Za první tři měsíce veřejnost na účet poslala víc než 300 tisíc korun. Další se přidají po dnešní letecké show.

|Ondřej Houska |Ekonomika

Lídři zemí EU mají schválit fond, který by měl vytvořit více než milion pracovních míst

Lídři zemí Evropské unie by dnes měli dát souhlas k založení fondu, díky kterému by mělo vzniknout více než milion nových pracovních míst. Premiéři nebo prezidenti států osmadvacítky se návrh na vznik fondu chystají podpořit na svém summitu v Bruselu. Fond má během tří let v Evropě investovat 315 miliard eur, tedy víc než 8,5 bilionu korun. O peníze se bude ucházet i Česko.

|Martin Knitl |Regiony

Palkovicím hrozí, že přijdou o dotaci na kanalizaci. Problém řeší desítky dalších obcí

Značný rozruch způsobil seznam obcí, kterým hrozí, že budou muset vrátit státní dotace například na novou kanalizaci nebo zateplování budov. V celé republice jde o více než dvě stovky investic za několik miliard korun. Podle ministerstva životního prostředí mají tyto obce chyby v projektech, a i když se nedostatky postupně odstraňují, mnoho žadatelů nakonec nedostane nic. Přímo na ministerstvo si dnes jede pro vysvětlení starosta Palkovic u Frýdku-Místku Radim Bača.