V Česku se na lůžko v domově pro seniory čeká i několik měsíců. V menších obcích jsou zase špatně dostupné pečovatelské služby. Zlepšit situaci by mohly peníze z fondu obnovy Evropské unie.
„Plán je připraven tak, aby byl v tom rámci, který potřebujeme pro jeho schválení. Ale ještě se jedná doma i s Evropskou komisí,“ popisuje současný stav dokumentu náměstkyně Jirotková.
Sobotní Michelův návrh přidává Česku také miliardu ve strukturálních fondech na rozvoj regionů. Podle informací Radiožurnálu budou tyto peníze určeny i na podporu růstu a zaměstnanosti.
„Místo obvyklých až 19 členů doprovodu bude nyní povoleno nejvýše šest,“ přiblížil ve středu novinářům změny unijní činitel odpovědný za technickou přípravu summitu.
Propagace evropských fondů, projektů a operačních programů stála stovky milionů korun, ale povědomí veřejnosti o pomoci z Evropské unie nevzrostlo. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad. Peníze na propagaci vynaložily ministerstvo školství, ministerstvo práce a sociálních věcí a Regionální rada regionu soudržnosti Střední Čechy.
Mateřské a základní školy si rozdělí 4,5 miliardy korun z evropských fondů. Peníze můžou čerpat od letoška do roku 2018, určené budou na podpůrný personál, vzdělávání učitelů i mimoškolní aktivity. Na dnešní tiskové konferenci to řekla ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD.
Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že za loňský rok Česká republika nevyčerpá z evropských fondů méně než deset miliard korun. Uvedla to dnes šéfka resortu Karla Šlechtová (za hnutí ANO). Dřívější odhad byl 36 miliard.
Česko nemůže zahájit čerpání peněz z fondů EU, důvodem je podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové zpráva z auditu monitorovacího systému evropských fondů MS2014+, která použití systému pozastavila. MMR podle ministryně se závěry auditu týmu ministerstva financí nesouhlasi. Šlechtová ho považuje za neprofesionální a opřený o spekulace.
Česku hrozí, že letos nestihne dočerpat evropské dotace. Stát tak může přijít až o 85 miliard korun. Česká republika má přitom s čerpáním evropských peněz problémy dlouhodobě.
Absolventky, ženy po padesátce nebo po mateřské dovolené jsou ohroženými skupinami, které obtížně hledají pracovní místa. Často se proto pouští do samostatného podnikání. Přitom můžou získat pomoc od obcí, státu nebo z fondů Evropské unie.
Celkem 12 miliard korun nedočerpala Česká republika za loňský rok z evropských fondů. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové za hnutí ANO je to definitivní údaj, který je navíc o dvě miliardy vyšší, než se v polovině roku odhadovalo.
Jak docílit toho, aby Česko zlepšilo čerpání dotací z Evropské unie? To bude jeden z hlavních bodů dnešního Žofínského fóra. Účastníci na něm proberou také to, jak se pro období 2014 až 2020 změní pravidla dotační politiky. Z Bruselu může stát v tomto období získat skoro 24 miliard korun.
Česko podporuje polskou myšlenku o společném evropském fondu na stavbu důležitých dálnic nebo železniční sítě. Radiožurnálu to na schůzce ministrů financí zemí Evropské unie v Miláně řekl náměstek českého ministra financí Martin Pros.
Ostravskému magistrátu hrozí, že přijde o část evropských dotací. Jde o milionové zakázky, které vyšetřuje policie v rámci údajné korupční aféry. Zatím nejsou jasné další podrobnosti, protože se čeká na to, jak celé vyšetřování dopadne. Radnice v Ostravě ale nevylučuje i nejhorší varianty.
Česko selhává v čerpání evropských peněz - je nejhorší z celé Unie. Konstatovala to nedávno na svém zasedání vláda, když hodnotila období let 2007 až 2013. Největší problémy mají resorty životního prostředí a školství.
Česko zatím nedostane žádné peníze z evropských fondů. Nejdříve musí Evropskou komisi ujistit, že současný korupční skandál v české politice a státní správě nezasáhl také evropské dotace. Českému rozhlasu to sdělil zdroj z Evropské komise. Brusel ale podle něj zároveň čeká, že výplatu peněz do Česka zase brzy obnoví.
Česko může přijít o více než 500 miliard korun z evropských fondů. Zůstává totiž jedinou zemí Evropské unie, která stále nepřijala zákon o úřednících. Ten by měl zajistit nezávislost státní správy. Evropská komise za to Česko zkritizuje v sérii doporučení, která dnes zveřejní. Český rozhlas je má exkluzivně k dispozici.
Dvě a půl miliardy korun chce zřejmě Brusel zpátky z dotačního programu Severozápad. Důvodem jsou chyby při přidělování a kontrole dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Oficiální dopis s touto informací by kraje měly dostat dnes.
Evropská komise dnes navrhla, že České republice letos neproplatí z unijních fondů pro programy Doprava a Životní prostředí až 500 milionů eur. To je přibližně 12,5 miliardy korun. Důvodem jsou nedostatky a chyby při správě a kontrole čerpání unijních peněz.
Protikorupční policie vyšetřuje další podivný projekt financovaný regionálním operačním programem Severozápad. Jde o opravu silnice nad Českou Kamenicí, na kterou Ústecký kraj získal dotaci zhruba 352 milionů korun. Silnice byla poničená záplavami a teď už je opravená a rozšířená.
Česká republika splnila harmonogram změn v čerpání evropských fondů, jak požaduje Evropská komise. Ve vysílání Rádia Česko to potvrdil první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.
Za chybné čerpání z regionálního operačního programu Karlovarský kraj podle resortu financí pokutu zaplatit má, ale její výše už neohrožuje další fungování regionu. Aktuální analýza ministerstva totiž upřesnila sankce na hodnotě zhruba 33 milionů korun, zatímco audit soukromé firmy Deloitte počítal s částkou v hodnotě skoro jedné miliardy. Kraj však audit zpochybňuje.
Maďarsku hrozí zmrazení stamilionů eur z fondu soudržnosti. O uvalení této sankce za nesnižování nadměrného rozpočtového schodku budou v Bruselu rozhodovat ministři financí sedmadvacítky. Pokud Unie o sankci rozhodne, bude to vůbec poprvé, kdy členský stát za nedbalé snižování rozpočtového deficitu stihne trest.
|Gregor Martin Papucsek, Martina Hanáčková, mta|Ekonomika
Evropská komise navrhla zmrazit Maďarsku na 500 milionů eur z kohezních fondů. Z nich se podporují chudší regiony, do kterých Evropská unie rozděluje miliardy eur. Zkrácení dotací Maďarsku hrozí příští rok. Maďarsko to považuje za neodůvodněné.
Situace je vážná, varoval evropský komisař pro zaměstnanost László Andor českého ministra školství Josefa Dobeše. Česko by mohlo přijít o peníze z evropských fondů. Dobeš v Bruselu vysvětloval nesrovnalosti kolem projektů v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.