Fórum 2000

| ČTK, ČRo, MOS , Kateřina Golasovská, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Herman: Prezident Zeman mi řekl, že za schůzku s dalajlamou nevyznamená mého strýce

Pražský hrad údajně vyzval Daniela Hermana (KDU-ČSL), ať se neschází s dalajlamou, jinak jeho strýci neudělí státní vyznamenání. Zpravodajskému webu Českého rozhlasu to potvrdil sám ministr kultury. Pro Českou televizi zpřesnil, že mu to sdělil přímo prezident Miloš Zeman. Jméno jeho strýce Jiřího Bradyho bylo na seznamu lidí, které má prezident vyznamenat 28. října. Nyní tam podle Hermana i premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že prezident ze seznamu nikoho nevyškrtl.

| ČTK |Zprávy ze světa

Ať se ministři nesetkávají s dalajlamou, varovala Čína českého velvyslance v Pekingu

Čína v úterý pohrozila Česku zhoršením vztahů kvůli schůzkám politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ve stejný den večer vydali nejvyšší čeští ústavní činitelé prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. O zveřejnění prohlášení rozhodl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Hrad. Prohlášení kritizovali politici, univerzity či nevládní organizace

|Ondřej Klapal, Radek Šamša |Zprávy z domova

Dalajlama přiletěl do Prahy. Nakonec se s ním setká ministr kultury Herman i šéf lidovců Bělobrádek

Do Česka se z Bratislavy v pondělí přesunul tibetský duchovní vůdce dalajlama. V Praze bude účastníkem konference Forum 2000, která si připomíná svého zakladatele a dalajlamova přítele Václava Havla. S duchovním se má nakonec sejít ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL, šéf lidovců Pavel Bělobrádek a další představitelé strany. O schůzce byl informován i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který nemá nic proti.

|Pavel Novák, kov, Martin Ježek |Zprávy ze světa

Podle Chodorkovského může Rusku pomoci, když se Západ vrátí ke svým hodnotám

Rusko jako nedemokratická síla na světové politické scéně. To je téma, na které dnes diskutují či diskutovali účastníci konference Forum 2000 v pražském paláci Žofín. Dnes na fóru opět vystoupil někdejší šéf ruského ropného koncernu Jukos a donedávna také vězeň Michail Chodorkovskij a promluvil také historik Andrej Zubov, který ztratil práci kvůli kritice ruského postupu na Krymu.

|Pavel Novák, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Bez Dubčeka by nebyl Gorbačov, řekl na Foru 2000 Michail Chodorkovskij

Jak se vyvíjela demokracie za posledních 25 let, co přinesla arabským zemím nebo komu vadí. Na tyto otázky se budou snažit odpovědět účastníci 18. ročníku konference Forum 2000. S podtitulem Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a Tchien-an-menu začala večer v centru Pražská křižovatka. Hlavním hostem letošní konference je někdejší nejbohatší muž Ruska, bývalý ředitel ropného koncernu Jukos Michail Chodorkovskij, který přednesl slavnostní řeč.

|Ondřej Bouda, krw |Zprávy z domova

Su Ťij prý uklidňuje, že cesta k plné demokracii není složitá jen v Barmě, ale i v Česku

Barmská disidentka Aun Schan Su Ťij by si přála podporu v další demokratizaci Barmy, protože boj za svobodu neskončil jejím propuštěním z domácího vězení. Na závěr pražského Fora 2000 to označila za jeden z hlavních důvodů, proč se konference zúčastnila. Z Prahy si odváží ale také ponaučení o tom, jak je transformační proces složitý.

Nová generace by se měla zasadit o to, aby vytvořila lepší svět, řekl na Foru 2000 dalajláma

|Ondřej Bouda, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Uspořádat svobodné volby trvá šest měsíců, vybudovat svobodnou společnost zabere 60 let, zaznělo na začátek konference Forum 2000. Ta se letos věnuje přechodu od autokratických režimů ke svobodě. Politici i aktivisté z celého světa si v Praze vyměňují zkušenosti a hledají poučení pro vlastní budoucnost. Hlavními hosty jsou Su Ťij a dalajláma.

|Pavel Novák, krw |Zprávy z domova

Barmská disidentka Su-Ťij ocenila Václava Havla. Symbolizoval prý naději na svobodu

Vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su-Ťij na úvod konference Forum 2000, která začala v Praze, poděkovala bývalému českému prezidentovi. Václav Havel byl prý pro disidenty v Barmě plamenem naděje v nejtěžších chvílích. Letos poprvé mohla Su-Ťij po mnoha letech domácího vězení přijmout pozvání na akci, jejímž zakladatelem byl právě Havel.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Dalajláma se v Praze zúčastní mezinárodní konference Fórum 2000

Do Prahy přiletěl tibetský duchovní vůdce dalajláma. Na letišti dalajlámu přivítal pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09 a jeho stranický šéf, bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V Česku se dalajláma zdrží čtyři dny, během nichž se zúčastní mezinárodní konference Fórum 2000. V České republice byl dalajláma už několikrát, vůbec poprvé začátkem roku 1990 na pozvání Václava Havla.

|Helena Berková |Zprávy z domova

Do Prahy v září poprvé zavítá vůdkyně barmské opozice Su-Ťij

Na konferenci Forum 2000 zavítá v září dlouho, a dosud marně, zvaný host, nositelka Nobelovy ceny míru a vůdkyně barmské opozice Aun San Su-Ťij. Pořadatel, Nadace Forum 2000, ji zvala opakovaně, ještě v dobách, kdy byla Su-Ťij disidentkou. V Barmě tehdy vládla vojenská junta. Od roku 2010 má ale země civilní, byť armádou podporovanou vládu, a Su-Ťij je dnes poslankyní za svou Národní ligu pro demokracii.