fotbalové vesnice

fotbalové vesnice v textech na iROZHLASU

Hrdý je na nás celý region, zní z fotbalové vesnice Hoffenheimu

|Jan Kaliba |Fotbal

Hrát profesionální fotbal na vesnici je šílenství, které nemůže mít dlouhého trvání. Naznačují to příklady Drnovic, Blšan a dalších českých ligových klubů z malých obcí, o kterých jsme vám vyprávěli v našem letním seriálu. Všechny se propadly zpátky do fotbalového podpalubí. V německém Hoffenheimu ovšem věří, že jim se nic podobného nestane. Klub, který pochází z třítisícové vesnice, hraje už třetím rokem nejvyšší německou soutěž, hraje na moderním stadionu pro třicet tisíc lidí a jeho fotbalová akademie chrlí talentované mladíky. Inu, tak trochu jiná fotbalová vesnice…

|Jan Kaliba |Fotbal

Hoffenheim - fotbalová vesnice po německu

To spojení funguje léta. Peter Hofmann je už skoro čtvrt století funkcionářem a od roku 1997 i prezidentem Hoffenheimu. Vesnický fotbalový zázrak z Bádenska-Würtenberska hraje Bundesligu už třetím rokem a nevypadá to, že by chtěl přestat. Naopak - v tabulce je čtvrtý a o víkendu obral o body vedoucí tým soutěže Dortmund, když o vítězství přišel na hřišti Borussie až v nastavení. Ještě než vás na Radiožurnálu do Hoffenheimu zítra dopoledne zavedeme ve volném pokračování našeho letního seriálu o fotbalových vesnicích, nabízíme exkluzivní povídání s prezidentem klubu Peterem Hofmannem.

|Jan Kaliba |Fotbal

O fotbalových vesnicích vám budeme vyprávět i nadále

V reportážích Zblízka i na tomto webu jsme vám po celé léto nabízeli sérii reportáží o vesnicích, kudy se prohnal profesionální fotbal. Seriál, který se je v českých médiích jedinečný tím, v jakém rozsahu se věnuje dobovému českému fenoménu velkého fotbalu v malých obcích, se uzavřel. Neznamená to ale, že by se tohle téma z éteru Radiožurnálu, potažmo Českého rozhlasu a jeho zpravodajského webu vytratilo. Projekt Fotbalové vesnice pokračuje.

|Jan Kaliba |Fotbal

Čas fotbalových vesnic je nenávratně pryč

Po celé prázdniny jsme vám představovali příběhy slávy a úpadku vesnic a městeček, do kterých na čas vtrhnul velký fotbal a kde se hrála první nebo druhá liga. To už teď neplatí a žádný ze sedmi sledovaných klubů nehraje vyšší než krajskou soutěž. Měla pro obyvatele těchto malých obcí léta velkého fotbalu kromě zátěže také nějaký přínos? Patří ligový fotbal na venkov? A vrátí se v dohledné době ligový fotbal na českou nebo moravskou vesnici?

|Jan Kaliba |Fotbal

'Byla to fotbalová romantika, ' vzpomíná Petr Čech na Blšany

Fotbalový brankář Petr Čech hraje za londýnskou Chelsea jednu z nejlepších soutěží na světě a vydělává závratné sumy. Na začátku jeho cesty do velkoklubu ve velkoměstě ale stálo skromné angažmá v malé vesničce. To v Blšanech dostal talentovaný mladík první šanci postavit se do prvoligové branky. Klub jeho mládí ho pak po letech neúspěšně žádal o finanční výpomoc.

|Jan Kaliba |Fotbal

Klobásy ztuchly, Chvalovského duch z Blšan nezmizel

Nejlepší ligové klobásy musejí být v Blšanech. Na to si prý nejzasloužilejší funkcionář samostatného českého fotbalu a obchodník s masem a chmelem František Chvalovský potrpěl. Bývalý brankář, šéf blšanského klubu i fotbalového svazu, podnikatel a vězeň se už skoro deset let neukazuje na veřejnosti a mlčí. Kousek za jeho domem je ale i po pádu blšanského fotbalu na krajskou úroveň rušno. Právě v Blšanech je ze všech fotbalových vesniček, kterých se týká náš letní seriál, ligová minulost nejvíce patrná.

|Jan Kaliba |Fotbal

'Házeli nám děti do popelnic', vzpomínají v Drnovicích na chuligány

Fotbalové utkání v našich končinách bohužel stále není až tak společenskou událostí, jako spíše akcí, kterou leckterý pobuda využívá k výtržnostem. A teď si představte, že nájezdem chuligánů před ligovým zápasem netrpí velkoměsto, ale malá vesnička. Pod okny se vám pak valí víc lidí, než kolik má vaše obec obyvatel, a někteří nejsou právě přívětiví. Takové zážitky mají hlavně lidé z Blšan a Drnovic, kde se hrávala nejvyšší soutěž.

Místo slávy plíseň, drnovické milióny hnijí ve skladu

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

Plesnivějící železobetonové monstrum uprostřed vesnice, tak vypadá nejnápadnější memento fotbalové slávy, kterou zažily Drnovice. Dotáhly to nejdál ze všech obcí, kterými se procházíme v našem letním seriálu o fotbalových vesnicích. Na stadionu, který teď bez větší péče chátrá nedaleko návsi, hrál před deseti lety utkání Poháru UEFA proti místnímu klubu i mistr světa a Evropy Thomas Hässler v dresu Mnichova 1860.

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

Chcete postoupit? Tak zaplaťte! říkají sudí i v nejnižších soutěžích

Úplatek nemusí být nutně metodou, jak nečestně získat výhodu tam, kde jde o velké peníze nebo podíl na moci. Stačí zabrousit do nejnižších fotbalových soutěží a naskytne se vám tragikomický pohled na scénu, kde se kupují bezvýznamné zápasy za bečku piva nebo pečené prase. Smutné je, že takové praktiky jsou spíše pravidlem. A kdo se jím neřídí, obvykle špatně dopadne. Přesto se systému některé kluby vzpírají. Třeba kdysi druholigový Tatran Poštorná, který náleží do našeho letního seriálu o fotbalových vesnicích.

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

'Bolševická parta skončí, Poštorná se vrátí do ligy,' věští Baránek

Kdyby Tatran Poštorná v devadesátých letech nepřenechal své postupové místo do nejvyšší soutěže pražským Bohemians, mohli jsme ho v našem seriálu o fotbalových vesnicích zařadit mezi prvoligové. Slovo vesnice už ale u Poštorné není tak docela na místě, v roce 1974 se tahle obec stala součástí Břeclavi. Následnictví klubu, který v letech 1995 až 2000 hrál druhou ligu, si dnes přivlastňují dva vůči sobě nepřátelské subjekty – spojením tří klubů vzniklý třetiligový MSK Břeclav a nově založený Tatran Poštorná. Ten hraje nejnižší soutěž ve vesničce Ladná nedaleko Břeclavi.

|Jan Kaliba |Fotbal

Povodně odsunuly i seriál o fotbalových vesnicích

Pro ty, kteří se těšili na tradiční pondělní pokračování seriálu o vesničkách, kterými se prohnal vrcholový fotbal, máme omluvu a vysvětlení. Do rubriky Zblízka zařadil Radiožurnál v pondělí 9. srpna mimořádně reportáž související s povodněmi. Těm z vás, kteří ve vysílání i zde na webu marně vyhlíželi 6. díl seriálu Fotbalové vesnice o Poštorné, se omlouváme.

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

Místo šaten hospoda, místo sprchy řeka – tak se hrál fotbal na vesnici

Fotbalové hřiště je zvláště v menších sídlech místem, kde se vždy odehrávala část společenského života. Fotbal je sportem, který se dodnes drží ve většině obcí včetně malých vesniček. Má to ale stále těžší, protože mladí lidé nejenže mizí z vesnic, ale i z fotbalových trávníků obecně – nabízí se jim rozmanitější škála vhodných výplní volného času než dříve. Období fotbalové romantiky se už těžko vrátí, a tak na něj aspoň zavzpomínáme. Slušovice, kterých se týká dnešní díl našeho seriálu o fotbalových vesnicích, k tomu skýtají ideální příležitost.

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

'Čubovci! Komunisti!' slýchají dodnes fotbalisté ze Slušovic

V pátém dílu našeho letního seriálu o vesnicích, kde se po rozpadu Československa hrála první nebo druhá liga, vám představíme obec, která je mezi ostatními trochu raritou. Na rozdíl od zbylých vísek a městeček ji totiž v republice neproslavil až fotbal. A zřejmě se nenajde nikdo, kdo by o ní v našem seriálu slyšel poprvé. Ve Slušovicích bylo všechno poněkud jinak. Tehdejší vesnici proslavilo už před listopadem 1989 na soudobé poměry zázračně fungující Jednotné zemědělské družstvo. Dobrý fotbal už byl jen jakýmsi vedlejším produktem.

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

Pořádáme plesy, brigády a zábavy – tak se vydělává na vesnický fotbal

Časy hojnosti jsou pryč, dnes fotbal ve vesnicích, kde se hrávala první nebo druhá liga, vesměs živoří. Kluby často přežívají jen díky nadšení místních lidí, kteří věnují čas a energii nejen činnostem spojeným přímo s hrou samotnou. Ani nejnižší soutěž totiž nemůžete hrát bez finančního zajištění. Tam, kde ještě nedávno létaly statisíce či milióny, teď uvážlivě obracejí každou korunu.

To byla vřava, když si třetí ligu zahrál Black, legenda z Dolních Kounic

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

Vesnice, kudy se prohnala fotbalová sláva a které vám představujeme v letním seriálu, měly své lokální hvězdy. Hráče, kteří se nečekaně vyvezli do vyšších fotbalových pater se svým klubem. Na rozdíl od hráčů jako Petr Čech, Radek Drulák nebo Luboš Kubík, kteří také vesnické angažmá zažili, znamenal pro tyto fotbalisty vzestup jejich klubu jedinečnou šanci nahlédnout do soutěží, které by si jinak nikdy nezahráli.

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

Z Atlantiku byl nakonec Titanic, fotbal v Bohdanči umřel

Před třinácti lety se fotbalový klub Atlantik z Lázní Bohdanče chystal na velkou slávu, blížil se jeho první zápas v nejvyšší soutěži. Tu ale hned záhy opustil, dodnes drží s jedenácti získanými body neslavný rekord nejhoršího účastníka jakéhokoli ročníku české ligy a co je horší, fotbal v téhle východočeské obci úplně zanikl.

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

Ve velkém fotbale jsme byli na obtíž, zní z fotbalových vesnic

Málokdy se při akcích typu právě skončeného mistrovství světa přihodí, aby rozhodčí poškodili reprezentaci některé z fotbalových velmocí. Když už k nějakému tomu omylu dojde, často se to jakoby náhodou stává na úkor týmu ze státu méně vlivného. Tohle pravidlo platí nejen ve fotbale, ale právě v této oblasti lidské činnosti šly jeho projevy dobře pozorovat, když první a druhou českou ligu hrávaly vesnické kluby. Právě o nich je náš letní seriál.

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

Ptáci hvízdali a rozhlas zval ke gynekologovi, tak zněla fotbalová idyla v Ratíškovicích

Baník Ratíškovice versus FC Liverpool - takhle obsazený zápas v Poháru UEFA, to není čirá fantasmagorie. Moc nechybělo a utkání moravské vesnice proti anglickému gigantu se před deseti lety skutečně uskutečnilo. Na dobu slávy, kdy Ratíškovice hrály druhou fotbalovou ligu a zažily tažení domácí pohárovou soutěží, už ale v obci na Hodonínsku jenom vzpomínají. Před několika týdny se místní fotbal po dvaapadesáti letech propadl až do 1.A třídy.

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

Fotbalem za velké peníze ukájeli vášeň, to jsou vesničtí mecenáši

Pocházejí z českých a moravských vesniček, mají rádi fotbal, jsou hodně ambiciózní, a jelikož pro ně nebyl problém sehnat velké peníze a nadchnout lidi kolem sebe, splnili si svůj velký sen. Asi tak se dají popsat muži, kteří stáli za projekty sedmi fotbalových vesnic, které pronikly mezi elitu českého fotbalu a kterým věnujeme náš prázdninový seriál. Peníze nebo motivace či obojí zároveň ale došly, přišel ústup ze slávy a někteří z nich měli také opletačky se soudy. I to jsou mecenáši fotbalových vesnic.

|Jan Kaliba, Štěpán Kačena |Fotbal

Fotbalový gambler Gottvald měl Drnovice místo automatů

Po devět prázdninových pondělků vás budeme zvát do sedmi českých a moravských vesniček, kterými se prohnal vrcholový fotbal. Než se na jednotlivá místa vydáme, sluší se na úvod našeho seriálu říct, jak to vlastně všechno začalo, a tak si nechte vyprávět příběh muže, který jako první dovedl svou rodnou vísku až do nejvyšší soutěže, Jana Gottvalda. Splnil si sen, navždy proslavil Drnovice, utopil v místním fotbale spoustu peněz. Jeho odkazem je ale i chátrající železobetonový stadion uprostřed malé obce na Vyškovsku.