François Fillon

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

François Fillon jde do posledního boje. Na pomoc si bere populismus a Trumpa

Nový slogan a útočná rétorika nejspíš inspirovaná Donaldem Trumpem. François Fillon se snaží otočit svou turbulentní politickou kampaň zpátky směrem k prezidentskému paláci. Má na to dva týdny, hrstku věrných spolupracovníků a zarputilé odhodlání překonat problémy, které by stačily na zničení celé politické kariéry, nejen jedné kampaně.

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Pesimismus, nezaměstnanost a migrace. Čísla, které vám pomohou pochopit předvolební Francii

DATA V ČLÁNKU. Francouzi si koncem dubna budou vybírat nového prezidenta. Ve volbě se utká jedenáct kandidátů, z nichž největší šanci mají podle průzkumů pravicová kandidátka Marine Le Penová, centrista a liberál Emanuel Macron a republikán François Fillon. Jejich úspěch u voličů lze často vysvětlit dlouhou kariérou, osobním kouzlem, ale také tématy, na která míří. Podívejte se, proč u francouzských voličů rezonují témata, jako omezení migrace, počtu státních zaměstnanců nebo větší ekonomický růst.

| ČTK |Zprávy ze světa

Ministr vnitra Francie rezignoval, během prázdnin údajně zaměstnával své dcery za desítky tisíc eur

Francouzský ministr vnitra Bruno Le Roux v úterý odstoupil. Učinil tak poté, co finanční prokuratura začala vyšetřovat obvinění, jež se objevilo v médiích, že ještě jako řadový poslanec zaměstnával své dcery během letních prázdnin jako parlamentní asistentky. Novým ministrem byl už jmenován Matthias Fekl, oznámil podle médií prezidentský palác.

Fillon má další problém. Vyšetřují ho kvůli darovaným oblekům za 1,3 milionu korun

| ČTK |Zprávy ze světa

Vyšetřování francouzského prezidentského kandidáta Françoise Fillona se rozšířilo o kauzu darovaných luxusních obleků. S odvoláním na zdroje z vyšetřování to uvedly agentury AFP a Reuters. Fillona už v úterý francouzská justice obvinila v rámci zkoumání údajně neoprávněných příjmů jeho manželky a dětí jako parlamentních asistentů ze zpronevěry veřejných financí.

| ČTK |Zprávy ze světa

Další rána pro francouzského prezidentského kandidáta Fillona. Tajil před úřady půjčku 50 000 eur

Francouzský prezidentský kandidát umírněné pravice François Fillon čelí dalšímu obvinění. Francouzský týdeník Canard Enchaîné uvedl, že bývalý premiér si v roce 2013 půjčil od jednoho podnikatele 50 000 eur (1,4 milionu Kč), které zamlčel úřadům. Tvrzení listu nejspíš dále zhorší Fillonovy vyhlídky na volební úspěch.

| ČTK, moš |Zprávy ze světa

Pravda zvítězí, prohlásil Fillon. V kampani hodlá pokračovat problémům navzdory

Republikánský kandidát na post francouzského prezidenta Francois Fillon ve středu vystoupil s projevem, který se týká problémů v jeho kampani. Fillon už několik týdnů čelí podezření z neoprávněného placení příslušníků své rodiny, kteří u něj měli údajně pracovat jako zaměstnanci. Fillon upřesnil, že ho justice formálně obviní a začne stíhat 15. března. Navzdory spekulacím o možném odstoupení z kampaně, před novináři potvrdil, že hodlá pokračovat.

| ČTK |Zprávy ze světa

Kauza neoprávněného obohacování Fillonových příbuzných se bude znovu vyšetřovat

Francouzská finanční prokuratura v pátek postoupila k dalšímu vyšetřování případ údajného neoprávněného obohacování manželky konzervativního prezidentského kandidáta Françoise Fillona. Kauzy by se měl nyní ujmout vyšetřující soudce, informoval list Le Parisien. Fillonovi právníci vyjádřili přesvědčení, že úřady nakonec shledají konzervativního politika i jeho manželku nevinnými.

| ČTK |Zprávy ze světa

Kandidát na francouzského prezidenta Fillon má problém. Prokuratura vyšetří zaměstnávání jeho manželky

Horký favorit nadcházejících prezidentských voleb ve Francii François Fillon se snaží uhasit skandál kolem zaměstnávání své manželky v době, kdy byl ještě poslancem. Na tom sice není ve Francii nic nelegálního, nemělo by ale jít o zaměstnání zcela fiktivní a navíc s vysokým platem ze státní pokladny, jak tvrdí tisk. Aféru začala vyšetřovat finanční prokuratura. Fillon jakékoli pochybení odmítl a chce být rychle vyslechnut vyšetřovateli.

| ČTK |Zprávy ze světa

Francouzské pravicové primárky ovládl Francois Fillon. Získal dvě třetiny hlasů

Ve druhém kole primárek francouzské tradiční pravice zvítězil konzervativec Francois Fillon. Po sečtení hlasů porazil se ziskem 66,5 procenta svého rivala Alaina Juppého, kterému voliči dali 33,5 procenta hlasů. Expremiér Fillon, nabízející radikální reformy i vstřícnější postoj k Rusku, se tedy bude na jaře příštího roku ucházet o zvolení do čela Francie.