S rozporem jde na vládu i chystaný zákon o lobbování. Resort financí kritizuje milionové náklady na registr lobbistů i šest dalších úředníků, kteří by měli novou agendu zastávat.
V seznamu pokutovaných na stránkách dohledového úřadu se však Fischer dosud neobjevil. Šéf úřadu František Sivera to pro iROZHLAS.cz vysvětlil tím, že došlo k „technickým problémům“.
Prezidentští kandidáti mají poslední dny na odevzdání závěrečných zpráv o financování kampaní. V úterý úřad zveřejnil výroční zprávu, ve které popsal i 60tisícovou pokutu pro ANO.
Spolku Milion chvilek byla udělena pokuta ve výši 40 tisíc korun. Během prezidentských voleb totiž prováděl kampaň demokratickému kandidátovi, i když se předtím oficiálně neregistroval.
„Dohledový úřad je v tomto ohledu poměrně striktní, takže pokud bychom cestu do nákladů nezapočítali, zcela jistě by nám to vyčetl,“ vysvětlil zahrnutí výdaje do kampaně mluvčí ANO Martin Vodička.
„Mým cílem je, aby úřad fungoval maximálně efektivně, ve vtahu k veřejnosti byl co nejvíc transparentní a jeho rozhodnutí byla předvídatelná,“ uvedl Sivera.
Zákon podle Františka Sivery z dohledového úřadu totiž sice stanovuje kandidátům povinnost založit si transparentní účet, zároveň jim ale umožňuje i kampaň financovat přes účty podporovatelů.
Termín lednových prezidentských voleb se blíží. Český rozhlas se proto podíval na to, kolik peněz zatím sehnali kandidáti na své kampaně. Kdo utrácel nejvíc?
Lidé teď podle Babiše víc než kdy jindy potřebují člověka s jasným plánem a vizí, člověka, který bude nezávislý, kterého nikdo nemůže koupit, zkorumpovat a který se nebude bát mocných.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí se rozhodl zkontrolovat celkem šest kandidátů z posledních prezidentských voleb. Kromě Horáčka to je i Zeman, Drahoš nebo Fischer.
Měl zprůhlednit financování volebních kampaní i politických stran. I když dohledový úřad funguje už rok a půl, kontroly se dosud naplno nerozběhly. Podle některých členů je totiž paralyzovaný.