Třetí poplachový stupeň vyhlašují hasiči například v momentě, kdy událost ohrožuje více než 100 lidí, část obce nebo areál podniku, vlaky nebo několik chovů hospodářských zvířat.
Starostovi vadí, že město neví, komu přesně klub slouží. Anonymita dětí je ale základem nízkoprahového zařízení podobného typu, je to kvůli jejich bezpečí, namítají lidé ze sociálních služeb.
Lidé se také podepisovali do kondolenčních knih. Od 11.00 byla smuteční síň přístupná jen pro rodinu. Šestinásobný vítěz kategorie kamionů Rallye Dakar zemřel koncem loňského roku ve věku 72 let.
Důl nedaleko obce Trojanovice na Frenštátsku vznikl koncem osmdesátých let. V místě se mělo vytěžit mohutné ložisko černého uhlí. Pod zemí ho je asi 1,5 miliardy tun.
„Oheň se rozšířil kvůli větru. Původně hořelo někde na mýtině, ale protože je vítr a nedalo se to lokalizovat, tak se oheň rozšířil,“ uvedl mluvčí hasičů.
Moravskoslezský kraj má za sebou další mrazivou noc. Opět padaly teplotní rekordy. Ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku padl rekord starý 63 let.
Minimálně deset let nenavštívil nikdo pana Ondřeje v domově pro seniory, kde už dlouhou dobu žije. Toužil proto po společníkovi, který by mu dělal radost. A dočkal se.
Město Frenštát pod Radhoštěm a obec Trojanovice, mezi kterými leží důl Frenštát, trvají na tom, aby ho stát převzal a zrušil dobývací prostor. Nic na tom nemění ani to, že jeho dosavadní majitel, společnost OKD, je v insolvenci. Obce se obávají, že ani to nezaručuje, že se na dole těžit nezačne.
Smlouvy uzavírané obcí mohou starostové zpřesňovat, pokud jejich zásadní body předem schválili zastupitelé. Řekl to Ústavní soud, který tak vyhověl stížnosti města Frenštát pod Radhoštěm. To vymáhalo smluvní pokutu milion korun po developerovi, který údajně nesplnil podmínky kupní smlouvy na pozemky. Firma tvrdila, že ujednání o pokutě je neplatné, protože ho neschválilo zastupitelstvo, ale jen starosta. Ústavní soud se ale zastal města. O pokutě teď bude rozhodovat okresní soud.
Vlaky s ruskými tanky, všudypřítomní vojáci a spousta novinářů, tak to vypadalo před 25 lety na nádraží ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. Podhorské město se tehdy jako první v Československu zbavilo ruských okupantů.
Centrum Frenštátu pod Radhoštěm patří až do půlky letních prázdnin stavařům. Na frekventované křižovatce přímo u náměstí začali budovat kruhový objezd. Úpravy vyjdou na zhruba 16 milionů korun. Většinu zaplatí kraj, pod který silnice spadá, zbytek doplatí město.
Demoliční čety zatím do důlního areálu ve Frenštátě pod Radhoštěm nevstoupí. Těžební věže, které vadí starostům i ekologům, firma OKD bourat nemusí – alespoň prozatím. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě, který řešil spor těžařů se stavebním úřadem.
17. únor je ve Frenštátě pod Radhoštěm smutným výročím. Přesně před rokem tam umírali lidé v troskách paneláku. Tragédii způsobil problémový obyvatel Antonín Blažek, který v domě pustil plyn. Spolu s ním tam zahynulo dalších pět lidí, včetně tří malých dětí. Po zničené budově dnes už není ani památka a čtyři postižené rodiny dostaly peníze z veřejné sbírky na nové bydlení.
Ve Frenštátě pod Radhoštěm si budou připomínat loňskou tragédii. 17. února zde došlo k výbuchu panelového domu, který úmyslně způsobil Antonín Blažek. V troskách kromě něj zemřelo dalších pět lidí, z toho tři malé děti. Lidé dnes mohou uctít památku obětí ve frenštátském kostele svatého Martina. Vzpomínková pobožnost začíná v 16 hodin.
Zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm dnes rozhodnou o osudu městského Domu kultury. Budova z 60. let je už přes půl roku vystěhovaná a kvůli havarijnímu stavu čeká na potřebnou rekonstrukci. Kdy začne, ale pořád není jasné. Velkolepé plány na přestavbu totiž zhatily výsledky výběrového řízení, a pokud město nebude jednat rychle, hrozí, že přijde i o slíbené dotace.
Část evakuovaných rodin z bytovky ve Frenštátě pod Radhoštěm, kterou v únoru poničil výbuch plynu v sousedním domě, se za pár týdnů vrátí do nově zrekonstruovaných bytů. Druhý, méně zničený vchod, opravy teprve čekají.
Starostové z Beskyd dál bojují proti těžbě uhlí. Firma OKD se brání bourání více než padesáti budov a těžebních věží v areálu Dolu Frenštát. V tuto chvíli obě strany čekají na výsledek odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu, který nařídil demolici. Ani další jednání zástupců měst a obci s těžaři zlom nepřineslo.
Na frenštátské radnici dnes hledali poselství předků. Marně. Tajemná schránka, která se našla v prasklém podstavci sousoší svatých Cyrila a Metoděje na Radhošti, obsahovala jen knihu o Radhošti a plakát k slovanské pouti. Žádné dobové mince ani vzkaz. Vlhkostí poničené předměty z roku 1931 si převzalo frenštátské muzeum, které už obdobné exempláře vlastní.
Čtyři rodiny z Frenštátu pod Radhoštěm, které v únoru přežily explozi paneláku, si budují nové domovy. Pomáhají jim při tom peníze tisíců dárců, kteří během čtyř měsíců poslali na speciální konto přes dvacet jedna milionů korun. Necelých šestnáct milionů radnice vyplatila už dříve, brzy dostanou postižené rodiny na účty další sumu.
Tisíce lidí už otevřely peněženku, aby alespoň trochu zmírnily tragédii několika rodin z Frenštátu pod Radhoštěm. Během čtyř měsíců se na speciálním kontě na pomoc obětem výbuchu panelového domu nashromáždilo téměř 21,5 milionu korun. Část už oběti dostaly, zbytek radnice rozdělí právě dnes.
Kriminalisté odložili vyšetřování smrti 64letého soudce Miloslava Studničky. Jeho tělo našli loni v červenci v domě ve Frenštátě pod Radhoštěm. Mnohaměsíční práce na případu ale jasnou odpověď, jak soudce k smrtelnému poranění přišel, nepřinesla.
Sousedé vybuchlého domu ve Frenštátě pod Radhoštěm se dočkali finanční pomoci. Radnice pro ně vyčlenila 740 tisíc korun z městského rozpočtu. Větší část dostanou lidé, kteří se přes dva měsíce nemohou vrátit domů, zbytek pak obyvatelé krajního vchodu.
Z frenštátské bytovky, která sousedila s explozí poničeným domem, se stále ozývá hluk nástrojů. Zprvu to vypadalo, že se jeho obyvatelé budou moct nastěhovat hned poté, co řemeslníci zpevní dům ocelovými lany. I teď se ale v domě stále pracuje, a tak se jejich návrat opět odkládá. Radnice proto obyvatelům bytovky nabídla náhradní bydlení.
Obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm mají za sebou dlouhou noc. Tamní kulturní dům praskal ve švech během benefičního koncertu, který měl symbolický název - „Číslo popisné 39“. Právě toto číslo dnes už neexistuje. Bylo to označení panelového domu zničeného výbuchem plynu a tragickým požárem přesně před pěti týdny. Na koncert přišly stovky lidí.
Pozornost lidí z Frenštátu pod Radhoštěm se dnes obrátí k tamnímu kulturnímu domu. Přijedou tam totiž muzikanti z různých koutů Česka, kteří místním alespoň na chvíli pomohou zapomenout na nedávnou tragédii. Na podiu se objeví například Michal David, Marek Ztracený, kapela Ready Kirken a řada dalších. Umělci vystoupí zdarma a výtěžek dostanou těžce popálené oběti.
Oběti frenštátské tragédie už mají jasno v tom, kolik peněz dostanou z veřejné sbírky. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Z darovaných téměř 20 milionů korun zatím rozdělí jen 15 milionů.
Téměř 20 milionů korun nastřádali dárci během jednoho měsíce a několika dní na speciální konto. Sumu dostanou rodiny, které přežily únorovou tragédii ve Frenštátě pod Radhoštěm. Kvůli výbuchu plynu v paneláku přišly nejen o své blízké, ale i střechu nad hlavou. Za darované peníze si proto budou moci pořídit nové bydlení. O tom, jak částku rozdělit, budou dnes hlasovat tamní zastupitelé.