Fringe festival

Představení jsou zábava, ale i velký stres, říkají Češi účinkující na festivalu Fringe

|Jiří Hošek |Divadlo

Pobavit diváky, uspokojit kritiky a zaujmout promotéry. Cílů, které na festivalu scénického umění ve skotském Edinburghu sledují účinkující soubory, je několik. V optimistickém případě si můžou umělecká tělesa zajistit nové kontrakty a projekty na několik let dopředu. Už jen samotná účast na největší přehlídce scénického umění na světě se ale bere jako neocenitelná zkušenost. V Edinburghu proto nechybějí ani české soubory.

|Jiří Hošek |Divadlo

Herci z Cirku La Putyka se v Edinburghu houpali nad auty, dostali se na titulky

Menší šok zažili řidiči v Edinburghu, kterým se v centru skotského města najednou začali nad auty zavěšení z mostu houpat akrobaté. Umělci z českého souboru Cirk La Putyka se tímto kontroverzním způsobem pokusili nalákat veřejnost na své představení v rámci populárního festivalu Fringe. Reklama to byla veliká, a ocitli se dokonce na titulní straně jednoho ze skotských deníků. Kvůli svému mírně hazardnímu vystoupení ale měli také problémy s policií.

|Veronika Štefanová |Divadlo

Na prestižním Fringe festivalu ve Skotsku se představí i české divadlo

Čeští divadelníci míří na Fringe festival do skotského Edinburghu. Jde nejen o divadelní přehlídku, ale zároveň i o jeden z největších mezinárodních trhů se scénickým uměním. Takzvaný Czech Showcase 2015 začíná už dnes představením Dolls od Cirku La Putyka. V dalších třech týdnech uvedou svá představení i soubory VerTeDance a Spitfire Company.