Frýdlantsko

|Eva Malá |Regiony

Frýdlantsko a Hrádecko trápí nedostatek vody. Starostové viní těžbu uhlí v sousedním Polsku

Vyschlé studny a potoky, potíže s naplněním rybníka. Frýdlantsko a Hrádecko má čím dál větší problém s vodou. Kvůli jejímu nedostatku zanikly některé vodovodní řády a zmizely některé potoky. Podle starostů je na vině těžba hnědého uhlí v polském dolu Turów. Do budoucna se přitom má důl směrem k českým hranicím rozšířit. Jsou proto připravená opatření, která vodu na dotčená území dostanou. Peníze na ně ale města a obce nemají a chtějí, aby zodpovědnost převzala vláda.

| ČRo, Šárka Škapiková, Vojtěch Koval |Regiony

Vedení Libereckého kraje bude s astronomy řešit problém zářících polských skleníků

Problém enormně zářících skleníků u města Turów na polsko-české hranici bude dnes řešit vedení Libereckého kraje spolu s astronomy. Osvětlení skleníků s rajčaty a okurkami na rozloze deseti hektarů ozařuje okolní města a obyvatelům to vadí. Takzvané světelné znečištění navíc škodí životnímu prostředí.

|Eva Malá, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Stát chce vydat pozemky na Frýdlantsku Polákům, obce jsou proti

Ministerstvo vnitra navrhuje vydat Polsku v rámci vyrovnání územního dluhu více než 121 hektarů ve Frýdlantském výběžku. Obce protestují a přidal se k nim i Liberecký kraj. Zhruba 49 hektarů už vláda v minulosti schválila. V prosinci přišel návrh na dalších více než 72 hektarů. Další pozemky jsou potřeba zejména kvůli církevním restitucím. Stát totiž stále neví, které z pozemků bude muset církvím vrátit.

Vrtule větrníků u Andělky se roztočily naplno. Místní se s nimi smířili

|Ivana Bernáthová |Regiony

U Andělky na Frýdlantsku začala po několikaměsíčním zkušebním provozu naplno fungovat šestice větrných elektráren. Ještě před dvěma lety byly proti ní dvě třetiny místních lidí, kteří podepsali nesouhlasnou petici. Nakonec se ale obě strany domluvily a lidé se s větrníky smířili. I když jim občas schází třeba signál na mobilních telefonech.

|Eva Malá, Simona Bartošová, Veronika Neprašová |Regiony

Na Frýdlantsku museli kvůli hrozbě povodní evakuovat autokemp a tři tábory

Prudké deště zvedly hladiny řek na Frýdlantsku v Libereckém kraji. Třetího povodňového stupně dosáhla Smědá ve Frýdlantu a v Předláncích. Na druhém stupni povodňové aktivity je Lužická Nisa v Liberci a na prvním v Proseči nad Nisou. V Raspenavě a Hejnicích museli kvůli povodňovému ohrožení evakuovat 84 lidí z autokempu a tří táborů. Ve strouze v jedné ze zahrad v Jeřmanicích na Liberecku byl nalezen utonulý muž.

|Ivana Bernáthová, Martin Hromádka |Regiony

Od salámů k dopisům. V Dětřichově na Frýdlantsku chodí lidé na poštu do obchodu

V Dětřichově na Frýdlantsku mají poštu v soukromém obchůdku se smíšeným zbožím. Začala tam fungovat po povodních v roce 2010, kdy voda vytopila obecní úřad. Česká pošta tehdy nabídla obci, aby pobočku provozovala za jejího finančního přispění sama. Obec ale neměla peníze na provoz, a tak se pošta obrátila se na majitele obchůdku, který na nabídku kývl.