Fukušima

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Města duchů pod vládou divočáků. Usedlíci se po šesti letech od Fukušimy vracejí domů

Do jednoho z nejopuštěnějších přímořských měst v Japonsku se pomalu vrací život. Před šesti lety obyvatelé Namie v panice opouštěli své domovy a utíkali před radiací, kterou do okolí chrlila nedaleká fukušimská jaderná elektrárna zasažená asi největší přírodní katastrofou v historii země. Nyní se do vyprázdněného města obsazeného divokými prasaty vrací stovky lidí s nadějí, že je ještě možné ho zachránit. Jejich příchod popisuje v reportáži agentura Reuters.

| mls |Zprávy ze světa

'Byl jsem spotřební zboží.' Japonec pomáhal ve Fukušimě, teď trpí leukémií a chce spravedlnost

Chtěl jsem pomáhat, ale zacházeli se mnou jako se spotřebním zbožím, tvrdí bývalý pracovník z havarované elektrárny Fukušima. 42letý muž onemocněl leukémií poté, co se podílel na boji s následky jaderné katastrofy, která před šesti lety postihla Japonsko. Nyní žaluje provozovatele elektrárny, společnost TEPCO. Jeho případ začal ve čtvrtek projednávat soud, uvedla BBC.

|Pavel Novák, ČRo |Zprávy ze světa

Japonsko si připomíná 5 let od havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě

Největší japonský ostrov Honšú se před pěti lety posunul o celé dva metry na východ. 11. března 2011 zemi zasáhlo největší zemětřesení v historii. Otřesy dosáhly skoro 9. stupně Richterovy škály. Následná vlna cunami, která podle Tokijské univerzity přesahovala na některých místech vlna výšku i 30 metrů, zaplavila jadernou elektrárnu Fukušima a způsobila tak nejhorší jadernou havárii od Černobylu. Neštěstí nepřežilo na 20 tisíc lidí, přes 400 tisíc lidí úřady musely evakuovat.

Japonsko spustilo první jaderný reaktor od havárie ve Fukušimě

|Robert Mikoláš, Petra Novotná |Zprávy ze světa

V Japonsku znovu funguje jaderný reaktor. Zařízení v elektrárně Sendai inženýři zapnuli i navzdory protestům. Navíc jen několik dní poté, co si obyvatelé země připomínali 70. výročí svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. U této příležitosti totiž mnozí protestovali proti nukleárním elektrárnám, hlavně kvůli havárii ve Fukušimě před čtyřmi lety.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Už žádná další Fukušima, znělo v Hirošimě. Strach z reaktorů přetrvává

Obyvatelé japonské Fukušimy volají po zabezpečení nukleárních reaktorů v jaderné elektrárně, kterou před čtyřmi lety zničila vlna tsunami. Se svým požadavkem symbolicky vystoupili v Hirošimě. Tamní obyvatelé si nyní připomínají 70. výročí svržení atomové bomby, která zabila až 160 tisíc lidí. Stejný počet obyvatel také musel být před čtyřmi lety z oblasti havárie Fukušimy evakuován.

| mta, Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

Po třech letech se mohou vrátit domů Japonci, kteří žili v okolí Fukušimy

Některé japonské rodiny žijící u poničené jaderné elektrárny Fukušima se mohou od 1. dubna vracet do svých domovů. Po třech letech jim to povolila vláda. Během příštích dvou let by mohlo přijít zpět až 30 tisíc evakuovaných lidí. Tokio dnes také potvrdilo, že v následujících letech bude s největší pravděpodobností znovu využívat jadernou energii. A to i přesto, že se proti ní staví tisíce lidí.