Fukušima

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Města duchů pod vládou divočáků. Usedlíci se po šesti letech od Fukušimy vracejí domů

Do jednoho z nejopuštěnějších přímořských měst v Japonsku se pomalu vrací život. Před šesti lety obyvatelé Namie v panice opouštěli své domovy a utíkali před radiací, kterou do okolí chrlila nedaleká fukušimská jaderná elektrárna zasažená asi největší přírodní katastrofou v historii země. Nyní se do vyprázdněného města obsazeného divokými prasaty vrací stovky lidí s nadějí, že je ještě možné ho zachránit. Jejich příchod popisuje v reportáži agentura Reuters.

| mls |Zprávy ze světa

'Byl jsem spotřební zboží.' Japonec pomáhal ve Fukušimě, teď trpí leukémií a chce spravedlnost

Chtěl jsem pomáhat, ale zacházeli se mnou jako se spotřebním zbožím, tvrdí bývalý pracovník z havarované elektrárny Fukušima. 42letý muž onemocněl leukémií poté, co se podílel na boji s následky jaderné katastrofy, která před šesti lety postihla Japonsko. Nyní žaluje provozovatele elektrárny, společnost TEPCO. Jeho případ začal ve čtvrtek projednávat soud, uvedla BBC.

|Pavel Novák, ČRo |Zprávy ze světa

Japonsko si připomíná 5 let od havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě

Největší japonský ostrov Honšú se před pěti lety posunul o celé dva metry na východ. 11. března 2011 zemi zasáhlo největší zemětřesení v historii. Otřesy dosáhly skoro 9. stupně Richterovy škály. Následná vlna cunami, která podle Tokijské univerzity přesahovala na některých místech vlna výšku i 30 metrů, zaplavila jadernou elektrárnu Fukušima a způsobila tak nejhorší jadernou havárii od Černobylu. Neštěstí nepřežilo na 20 tisíc lidí, přes 400 tisíc lidí úřady musely evakuovat.

|Robert Mikoláš, Petra Novotná |Zprávy ze světa

Japonsko spustilo první jaderný reaktor od havárie ve Fukušimě

V Japonsku znovu funguje jaderný reaktor. Zařízení v elektrárně Sendai inženýři zapnuli i navzdory protestům. Navíc jen několik dní poté, co si obyvatelé země připomínali 70. výročí svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki. U této příležitosti totiž mnozí protestovali proti nukleárním elektrárnám, hlavně kvůli havárii ve Fukušimě před čtyřmi lety.