Gabčíkovo, přezdívané slovenské moře, je ale zdrojem národní hrdosti a je považované za slovenské rodinné stříbro. Osm vodních turbín pokryje až 10 procent spotřeby elektřiny země.
Firma Metrostav, která stavěla tunelový komplex Blanka, dálnice i úseky metra v Praze nebo Helsinkách, vyhrála tendr na inovaci a modernizaci plavebních komor na slovenském vodním díle Gabčíkovo.
3:17
Bratislava||Jaroslav Skalický|Historie|Rozpad Československa
Evropa sledovala rozdělení Československa s obavami. Důvodem byly zkušenosti z rozpadu Jugoslávie, který znamenal válku s tisícovkami mrtvých. Evropu proto vystrašil problém s vodním dílem Gabčíkovo.
„Od tohoto strašného teroru se distancujeme. Tohle není islám, který ctíme," komentovali masakr v Paříži uprchlíci žijící na jihu Slovenska. V Gabčíkovu zhruba 500 běženců, převážně Syřanů, čeká na vyřízení žádosti o azyl v Rakousku. V zařízení jsou ubytovaní pouze dočasně.
Stovky lidí na západě Slovenska protestovaly proti imigrantům. Odpůrci běženců prošly centrem Trnavy. Poté chtěli pokračovat v protestech v asi 70 kilometrů vzdáleném Gabčíkovu. Policie ale demonstranty v čele s vůdcem pravicových radikálů a předsedou Banskobystrického kraje Marianem Kotlebou do obce nevpustila kvůli hasičskému cvičení. Demonstranti proto do noci blokovali příjezdovou silnici.
Slovenské Gabčíkovo nesouhlasí se zřízením dočasného uprchlického tábora. V místním referendu ho odmítlo 97 procent lidí. Vláda se ale jejich názorem řídit nemusí a zřejmě ani nebude.
Slovenský premiér Robert Fico dnes po mimořádném zasedání slovenské vlády oznámil, že stát převezme kontrolu nad největší vodní elektrárnou Gabčíkovo. Peníze, které z provozu elektrárny plynuly po osm let italské firmě Enel, jež ovládá společnost Slovenské elektrárny, podle něj teď znovu dostane stát. A po italské společnosti bude chtít odškodné. Má jít o až stovky milionů eur.
Právo na čistou pitnou vodu, využití odpadních vod nebo ochrana těch spodních. To jsou jen některé otázky, které bude řešit dnes začínající světová konference o vodě v Budapešti pod záštitou OSN.
Přesně před 20 lety začalo fungovat slovenské vodní dílo Gabčíkovo. Mělo mít původně ještě druhou část na maďarském území – Nagymaros, Maďaři ale od ní odstoupili. Stavba byla pro ně symbolem totalitního režimu a tehdy i záminkou k demonstracím za demokracii. Gabčíkovo dodnes způsobuje na maďarské straně ekologické škody.
Před 20 lety na Slovensku začalo fungovat vodní dílo Gabčíkovo. Stavba měla chránit okolí Dunaje před záplavami, ulehčit lodní dopravu a vyrábět velké množství elektřiny. Kromě Slovenska mělo svoji část postavit i Maďarsko, které ale od smlouvy odstoupilo. Oba státy dodnes vedou spor o případné odškodné.
Slovensko s Maďarskem začnou znovu jednat o vodním díle Gabčíkovo-Nagymaros. Obě země vedou o stavbu, která měla chránit okolí Dunaje před záplavami, dlouhodobý spor. Jednání by měla začít opět na podzim.