Vědci chtějí, aby byla pod ochranou celá oblast, která zabírá zhruba 240 000 kilometrů čtverečních. To je rozloha přibližně srovnatelná s Velkou Británií.
Odpadky připlouvají z amerického kontinentu a z lodí mezinárodních rybářských flotil. Mořské proudy odpadky dotlačí až na pláže ostrovů, které jsou na seznamu UNESCO pro svou unikátní faunu.
Patnáct želvích samců se zúčastnilo rozmnožovacího programu na ostrově Santa Cruz. Úsilí ochranářů bylo úspěšné a od 60. let minulého století se v programu podařilo zplodit přes 2000 želvích potomků.
Na Galapágy nic neletělo a hranice byly stejně zavřené. Ještě že alespoň ty lanýže nedošly. Mnohem víc si ale bylo možné užít jiné radovánky. Zde je několik příkladů.
Leguáni se na ostrov Santiago dostali poprvé po bezmála dvou stech letech. V 19. století vyhynuli kvůli predátorům, které tam zavlekli evropští kolonizátoři.
Pěnkavy na Galapágách ohrožuje rychle se šířící parazit. Ptákům, kteří jsou uváděni jako příklad evolučního přizpůsobení, možná hrozí vyhynutí. Na Galapágách se totiž rozmnožil druh mouchy, který klade do pěnkavích hnízd vajíčka. Vyklubané larvy pak napadají ještě slabá ptačí mláďata. O nové vědecké studii informuje televize BBC.
Populaci vzácných želv na Galapágách ohrožují přemnožené krysy. Souostroví, které mnozí označují za poslední ráj na Zemi, bylo v minulosti proslulé nedotčenou přírodou s množstvím původních druhů zvířat. Pak ale na Galapágy vstoupil člověk a přivezl s sebou i nebezpečné hlodavce. Želvám však škodí nejen krysy.
Na Galapágách uhynul poslední známý exemplář želvy abingdonské, vzácného poddruhu želvy sloní. Samec jménem Osamělý George byl podle odhadů starý asi sto let.
Britský princ Charles je známým bojovníkem za lepší životní prostředí. Teď se rozhodl pomáhat mimo jiné i obřím želvám. Na Galapágách proto zakládá kancelář. Její pracovníci budou místní obyvatele školit, jak mají chránit tamní faunu.
Ostrovy s jedinečnou faunou a flórou, které přispěly k formulaci Darwinových evolučních teorií, zmizí ze seznamu ohroženého světového dědictví. Na svém brazilském zasedání o tom rozhodla Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu.