galerie

|Filip Jandourek, Ondřej Patrovský |Výtvarné umění

OBRAZEM: Na střeše pražského uměleckého centra DOX vyrostla obrovská vzducholoď

Nad pražským centrem současného umění DOX během několika měsíců postavili vzducholoď Gulliver. Dřevo-ocelová stavba je přitom součástí uměleckého centra. Mají se v ní konat především akce spojené s literaturou, jako třeba autorská čtení nebo knižní debaty. Normálně si ale do vzducholodi bude moci přijít číst, kdo chce.

| ČRo |Ekonomika

Brexit trhu s uměním příliš nepomáhá, říká bývalý ředitel Národní galerie Rösel

S následky plebiscitu o vystoupení z Evropské unie se kromě britské politické scény vyrovnávají i další oblasti tamního společenského života. Jednou z nich je i trh s uměním, jehož mekkou je právě Spojené království. V Londýně se v těchto dnech koná veletrh umění Masterpiece, který navštívil i bývalý ředitel Národní galerie Vladimír Rösel, v současnosti působící v bankovním sektoru. Podle něj je trh s uměním v Británii opravdu velký a představuje více než polovinu trhu evropského.

| dab, Klára Fleyberková |Výtvarné umění

Kolínský Divo Institute představí tvorbu Gebauera, mladých výtvarníků i místních muzikantů

Skoro sto let stará vila v centru Kolína ožila uměním. Švýcarský výtvarník a performer Mark Paul Divo v ní založil umělecké centrum Divo Institute, které se teď po roční rekonstrukci znovu otevírá s ambiciózním projektem. Jeho majitel chce do Kolína přilákat návštěvníky z celého Česka i nejvýznamnější osobnosti tuzemské umělecké scény, třeba sochaře a vysokoškolského pedagoga Kurta Gebauera.