galerie

OBRAZEM: Na střeše pražského uměleckého centra DOX vyrostla obrovská vzducholoď

|Filip Jandourek, Ondřej Patrovský |Výtvarné umění

Nad pražským centrem současného umění DOX během několika měsíců postavili vzducholoď Gulliver. Dřevo-ocelová stavba je přitom součástí uměleckého centra. Mají se v ní konat především akce spojené s literaturou, jako třeba autorská čtení nebo knižní debaty. Normálně si ale do vzducholodi bude moci přijít číst, kdo chce.

| ČRo |Ekonomika

Brexit trhu s uměním příliš nepomáhá, říká bývalý ředitel Národní galerie Rösel

S následky plebiscitu o vystoupení z Evropské unie se kromě britské politické scény vyrovnávají i další oblasti tamního společenského života. Jednou z nich je i trh s uměním, jehož mekkou je právě Spojené království. V Londýně se v těchto dnech koná veletrh umění Masterpiece, který navštívil i bývalý ředitel Národní galerie Vladimír Rösel, v současnosti působící v bankovním sektoru. Podle něj je trh s uměním v Británii opravdu velký a představuje více než polovinu trhu evropského.

Kolínský Divo Institute představí tvorbu Gebauera, mladých výtvarníků i místních muzikantů

| dab, Klára Fleyberková |Výtvarné umění

Skoro sto let stará vila v centru Kolína ožila uměním. Švýcarský výtvarník a performer Mark Paul Divo v ní založil umělecké centrum Divo Institute, které se teď po roční rekonstrukci znovu otevírá s ambiciózním projektem. Jeho majitel chce do Kolína přilákat návštěvníky z celého Česka i nejvýznamnější osobnosti tuzemské umělecké scény, třeba sochaře a vysokoškolského pedagoga Kurta Gebauera.

|Lucie Valášková |Regiony

Byla vlečným člunem i nákladním plavidlem. Teď je loď Niké galerií na Labi

Loď Niké byla nejprve vlečným člunem, pak nákladní lodí a nyní už jako výstavní galerie přivítala první návštěvníky. Galerie na lodi vyplula na Labe poprvé z děčínské loděnice, kde dostala svou současnou podobu. Celá její přeměna stála zhruba třicet milionů korun. Většinu zaplatila evropská dotace. Teď kotví v Litoměřicích a v pondělí otevřela první vernisáží mezinárodní výstavy nekomerčního umění.

|Veronika Štefanová, msk |Výtvarné umění

V Praze skončí další galerie. Po Trafačce se musí odstěhovat i Karlin Studios

Po deseti letech se z lukrativního místa v srdci Karlína musí odstěhovat galerie Karlin Studios. Občanské sdružení poskytovalo residence a ateliéry výtvarníkům a na vernisážích představovalo jejich tvorbu. Teď musí prostory bývalé tovární haly ČKD vyklidit a do konce roku opustit. Majitel objektu chce na pozemku začít stavět. Občanské sdružení Karlin Studios proto usilovně hledá nové působiště.