Galileo

Galileo v textech na iROZHLASU

|Andrea Kratinová |nepoužívat - Věda

Satelitní systém Galileo má pokrýt Zemi do šesti let, pomůže i záchranářům

Vystopovat ztraceného či zraněného člověka v nepřístupném terénu by v budoucnu mohlo být snadnější než nyní s pomocí GPS. Umožní to civilní satelitní systém Galileo. Evropská unie už poslala na oběžnou dráhu čtyři družice. Maximálně do šesti let bude pokrytí Země kompletní. A jak funguje, dnes vyzkoušeli záchranáři během cvičného pátrání po dvou zatoulaných turistech v Hostýnských vrších.

|Pavel Novák, Eva Presová, Ondřej Vaňura, Vojtěch Kouřímský |Vesmír

Navigační systém Galileo doplní satelit pojmenovaný po českém chlapci

Navigační systém Galileo udělá další krok do vesmíru. Večer vynese raketa Sojuz na oběžnou dráhu další 2 družice. Jedna z nich ponese jméno českého školáka Davida Markarjance. Satelity se totiž pojmenovávají podle vítězů národních kol výtvarné soutěže vyhlášené Evropskou komisí. Spolu s českou družicí vyletí do kosmu i satelit nesoucí jméno dánské dívky Sif.

|Pavel Novák, Lucie Maňourová, kko |Zprávy z domova

Navigační program Galileo je pod pražským velením, konkurovat má GPS

Italský astronom Galileo Galilei by se určitě divil, kde sídlí řízení evropského satelitního navigačního systému pojmenovaného po něm. V Praze Holešovicích se dnes zahajuje provoz agentura GSA, která Galileo spravuje. Tato unijní instituce bude uzavírat smlouvy s velkými uživateli placených služeb systému, vydávat akreditace pro aplikace využívající signál Galilea a jeho služby i propagovat.

|Pavel Novák, Lucie Maňourová |Technologie

Systém Galileo a české navigační přístroje mohou zachraňovat lidské životy

Satelity udělají svět bezpečnějším a vlastně i menším a přispěje k tomu i evropský navigační systém Galileo. Právě dnes se v Praze otevírá centrum jeho administrativního řízení. Už nejen při cestách autem, ale třeba i při sledování vlaků, letadel, lodí nebo i jednotlivých osob bude satelitní signál nepostradatelný. Družice mohou zachraňovat lidské životy nebo přivolat pomoc k nemocnému. Chytré přístroje a programy pro satelitní navigaci se vyrábějí i u nás.

|Pavel Novák, Simona Bartošová |Vesmír

Thijs a Natalia už obíhají. Navigační systém Galileo startuje

Malý krok vzhůru, ale velký dopředu. Tak by se dalo charakterizovat vypuštění prvních dvou satelitů evropského navigačního systému Galileo na jejich oběžné dráhy. Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně je vynesla ruská raketa Sojuz. Družice nazvané jmény belgického chlapce Thijs a bulharské dívky Natalia tak vytvořily základ pro síť 30 satelitů, které vytvoří systém Galileo v roce 2020.

|Pavel Novák, Eva Presová, Jan Bumba |Technologie

Dvě družice systému Galileo jsou na oběžné dráze

Na oběžné dráze kolem země úspěšně zakotvily první dvě družice evropského navigačního systému Galileo. Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně je vynesla ruská raketa Sojuz. Mise začala přesně v půl jedné a deset minut před půl pátou řízení letů Evropské kosmické agentury oznámilo oddělení satelitů od posledního nosného stupně. Družice tak vytvořily základ pro síť 30 satelitů, které budou systém Galileo v roce 2020 tvořit.