Galileo

|Andrea Kratinová |nepoužívat - Věda

Satelitní systém Galileo má pokrýt Zemi do šesti let, pomůže i záchranářům

Vystopovat ztraceného či zraněného člověka v nepřístupném terénu by v budoucnu mohlo být snadnější než nyní s pomocí GPS. Umožní to civilní satelitní systém Galileo. Evropská unie už poslala na oběžnou dráhu čtyři družice. Maximálně do šesti let bude pokrytí Země kompletní. A jak funguje, dnes vyzkoušeli záchranáři během cvičného pátrání po dvou zatoulaných turistech v Hostýnských vrších.

Navigační systém Galileo doplní satelit pojmenovaný po českém chlapci

|Pavel Novák, Eva Presová, Ondřej Vaňura, Vojtěch Kouřímský |Vesmír

Navigační systém Galileo udělá další krok do vesmíru. Večer vynese raketa Sojuz na oběžnou dráhu další 2 družice. Jedna z nich ponese jméno českého školáka Davida Markarjance. Satelity se totiž pojmenovávají podle vítězů národních kol výtvarné soutěže vyhlášené Evropskou komisí. Spolu s českou družicí vyletí do kosmu i satelit nesoucí jméno dánské dívky Sif.

|Pavel Novák, Lucie Maňourová, kko |Zprávy z domova

Navigační program Galileo je pod pražským velením, konkurovat má GPS

Italský astronom Galileo Galilei by se určitě divil, kde sídlí řízení evropského satelitního navigačního systému pojmenovaného po něm. V Praze Holešovicích se dnes zahajuje provoz agentura GSA, která Galileo spravuje. Tato unijní instituce bude uzavírat smlouvy s velkými uživateli placených služeb systému, vydávat akreditace pro aplikace využívající signál Galilea a jeho služby i propagovat.

|Pavel Novák, Lucie Maňourová |Technologie

Systém Galileo a české navigační přístroje mohou zachraňovat lidské životy

Satelity udělají svět bezpečnějším a vlastně i menším a přispěje k tomu i evropský navigační systém Galileo. Právě dnes se v Praze otevírá centrum jeho administrativního řízení. Už nejen při cestách autem, ale třeba i při sledování vlaků, letadel, lodí nebo i jednotlivých osob bude satelitní signál nepostradatelný. Družice mohou zachraňovat lidské životy nebo přivolat pomoc k nemocnému. Chytré přístroje a programy pro satelitní navigaci se vyrábějí i u nás.

|Pavel Novák, Simona Bartošová |Vesmír

Thijs a Natalia už obíhají. Navigační systém Galileo startuje

Malý krok vzhůru, ale velký dopředu. Tak by se dalo charakterizovat vypuštění prvních dvou satelitů evropského navigačního systému Galileo na jejich oběžné dráhy. Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně je vynesla ruská raketa Sojuz. Družice nazvané jmény belgického chlapce Thijs a bulharské dívky Natalia tak vytvořily základ pro síť 30 satelitů, které vytvoří systém Galileo v roce 2020.

|Pavel Novák, Eva Presová, Jan Bumba |Technologie

Dvě družice systému Galileo jsou na oběžné dráze

Na oběžné dráze kolem země úspěšně zakotvily první dvě družice evropského navigačního systému Galileo. Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně je vynesla ruská raketa Sojuz. Mise začala přesně v půl jedné a deset minut před půl pátou řízení letů Evropské kosmické agentury oznámilo oddělení satelitů od posledního nosného stupně. Družice tak vytvořily základ pro síť 30 satelitů, které budou systém Galileo v roce 2020 tvořit.

|Jaroslav Skalický, Eva Presová |Ekonomika

Projekt Galileo je šancí pro firmy ze všech zemí Evropské unie

První dvě družice evropského navigačního systému Galileo už jsou na oběžné dráze kolem Země ve výšce 23 tisíc kilometrů. S jednodenním odkladem kvůli technické závadě je do vesmíru vynesla ruská raketa Sojuz, vypuštěná ze základny ve Francouzské Guayaně. Projekt je také šancí pro české firmy.