Gašparovič

Gašparovič v textech na iROZHLASU

|Vojtěch Berger, kap |Zprávy ze světa

Slovenský prezident Gašparovič v posledním projevu varoval před apatií voličů

Odcházející slovenský prezident Ivan Gašparovič naposledy vystoupil s velkým veřejným projevem. Ve své řeči k poslancům slovenského parlamentu ocenil dvacetiletou cestu samostatného Slovenska. Varoval ale, že dnešní slovenská společnost je rozdělená více než kdykoli dřív. Gašparoviče v neděli vystřídá v prezidentské funkci Andrej Kiska.

| ČTK, Štěpán Koval, kap |Zprávy z domova

Končící slovenský prezident Gašparovič přijel na rozlučkovou návštěvu Česka

Končící slovenský prezident Ivan Gasparovič přijel do Prahy na poslední oficiální návštěvu ve funkci, kterou opustí v červnu. S českým prezidentem Milošem Zemanem jednali o prohloubení česko-slovenské spolupráce. Obě země budou pokračovat ve výměně studentů nebo také budování společných vojenských jednotek. Gašparovič dnes také Zemanovi udělil nejvyšší slovenské vyznamenání Řád bílého dvojkříže.

Slovenský a maďarský prezident jednali po devíti letech, sporným otázkám se vyhnuli

|Gregor Martin Papucsek |Zprávy ze světa

Maďarský prezident János Áder a slovenská hlava státu Ivan Gašparovič se po společném jednání v Budapešti shodli, že nechtějí, aby se na další podobné setkání čekalo dalších devět let. V řešení současných problémů ale prezidenti nijak výrazně nepokročili. Otevřené otázky prý sepíší a svěří expertům. Citlivou kapitolou Benešových dekretů se nezabývali, podle Gašparoviče je třeba historii přenechat historikům.

|Vojtěch Berger, ak |Zprávy z domova

Klause po telefonu napálil slovenský moderátor. Vydával se za Gašparoviče

Prezident Václav Klaus měl nedávno zvláštní telefonát. Volal slovenský prezident Ivan Gašparovič a chtěl se zeptat, jak je to s tou emigrací. Slyšel, že Václav Klaus uvažuje o odchodu za hranice, pokud prezidentská volba nedopadne podle jeho představ. A Slovensko mu prý rádo poskytne azyl. Nakonec ale vysvitlo, že nevolá slovenský prezident, ale známý moderátor slovenského rádia Expres, který si z Klause vystřelil.

|Ondřej Černý, bre |Zprávy ze světa

Gašparovič přijíždí do Prahy. S Klausem promluví o společné historii i rozpadu Československa

Do Prahy dnes zavítá slovenský prezident Ivan Gašparovič. Přijíždí v době, kdy se připomíná 20 let od rozpadu Československé federace. Jedná se tak trochu o rozlučkovou cestu. Mandát českého prezidenta Václava Klause se pomalu chýlí k závěru a Gašparovičovo funkční období končí asi za rok a půl. Spekuluje se i o tom, že by se Klaus před svým odchodem z Pražského hradu mohl ještě vypravit na poslední oficiální návštěvu Slovenska. Jeho kancelář to ale zatím nepotvrdila.

Gašparovič si telefonuje s ukrajinským prezidentem. Na rozdíl od zbytku Evropy

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Jedním z mála evropských politiků, kteří ještě otevřeně mluví s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem, je jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič. Prezidentská kancelář v Bratislavě potvrdila, že oba prezidenti jsou v telefonickém kontaktu. Janukovyč přitom čelí kritice skoro z celé Evropy kvůli věznění ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové.

|Igor Maňour, Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Slovenský ústavní soud projedná stížnost na prezidenta země

Slovenský prezident Ivan Gašparovič by mohl přijít o svou funkci. Zatím je to pouze teoretická možnost, kterou ale ústavní právníci úplně nevylučují. Gašparovič by mohl mít problémy proto, že ani po několika měsících nejmenoval do úřadu nového generálního prokurátora.

|Vojtěch Berger |Hokej

Nepotrestaný faul slovenského prezidenta

Hraj fér - tak se jmenuje doprovodná kampaň ke světovému šampionátu v hokeji na Slovensku. Pořadatelská města Bratislava a Košice vyzývají Slováky, aby se chovali mile k cizincům, občas se usmáli, nezvedali ceny nad obvyklou mez a vůbec působili jako dobří hostitelé. No jo, jenže obyčejní Slováci se můžou snažit sebevíc, ale co když podle férových pravidel nehraje samotný slovenský prezident?

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Gašparovič slaví 70. Vzdělaní Slováci by ho nejraději odvolali

Slovenský prezident Ivan Gašparovič slaví sedmdesátku. Ve funkci je od roku 2004 a Slováci jsou hodně rozpačití, když mají hlavu státu hodnotit. Gašparovič proslul brebtáním při veřejných projevech. Neumí cizí jazyky a má za sebou kontroverzní politickou kariéru včetně členství v komunistické straně. Průzkumy sice říkají, že asi 65 procent Slováků stojí za svým prezidentem. Vzdělanější vrstvy a mladí lidé by ale Gašparoviče raději z úřadu odvolali.