gay pride

gay pride v textech na iROZHLASU

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Dívka pobodaná při Gay Pride v Jeruzalémě zemřela, premiér vyhlásil extremistům nulovou toleranci

V Izraeli zemřela šestnáctiletá dívka, kterou ve čtvrtek pobodal ultraortodoxní žid během pochodu za práva sexuálních menšin Gay Pride v Jeruzalémě. Šira Bankiová byla jednou z šesti zraněných osob. Na místě zadržený Jišai Šlissel si teprve minulý měsíc odpykal trest za pobodání účastníků stejné akce před 10 roky.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

V Belgii jsou na akce homosexuálů zvyklí. Ne vždy to ale gayové a lesby měli jednoduché

Nechat žít a respektovat nebo zavírat oči a odsouvat do ústraní. Akce k posílení tolerance vůči sexuálním menšinám Prague Pride vyvolává protichůdné reakce. Pod duhovou vlajkou, v rytmu hlasité hudby a oslavováním extravagance a rozmanitosti už posedmnácté prošel podobný průvod jako bude ten pražský v Bruselu. Tam jsou už ale na podobné akce zvyklí. Také díky velmi barvitému etnickému složení obyvatel belgické metropole jsou už Bruselané k sexuálním menšinám velmi tolerantní.

|Gregor Martin Papucsek, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Maďarská společnost není příliš tolerantní k akcím, jako je Gay pride

Praha má před sebou týden koncertů, výstav, večírků i diskuzí o životě sexuálních menšin v Česku. Desítky akcí nabízí druhý ročník festivalu Prague Pride, který v sobotu vyvrcholí karnevalovým pochodem hrdosti. Bohaté zkušenosti s festivaly a pochody homosexuálů mají v Budapešti. Z větší části jsou negativní, ale s tendencí směrem k normalizaci.

|Gregor Martin Papucsek, Michaela van Erne, Eva Presová |Zprávy ze světa

Na pochod centrem Budapešti vyšli představitelé sexuálních menšin

V centru Budapešti je už po šestnácté k vidění pochod organizací leseb, homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů. I pro letošní Budapest Pride platí, že tímto způsobem prezentace své odlišnosti chtějí účastníci upoutat pozornost na své nerovnoprávné postavení ve společnosti. A v terénu jsou také extrémisti, kteří organizují antidemonstrace.