General Motors

General Motors v textech na iROZHLASU

|Ondřej Klapal |Ekonomika

Americké akcie uzavřely obchodování na novém rekordu. Pomohl projev šéfky centrální banky

Projev šéfky americké centrální banky povzbudil akciové trhy. Janet Yellenová naznačila, že brzy zvýší úrokové sazby. To pomohlo komerčním bankám. Díky nim akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování na novém rekordu, posílily všechny tři hlavní americké indexy, a akcie si připsaly až půl procenta. K jejich růstu přispěly také firmy Apple a General Motors.

| ČTK |Ekonomika

Výrobce automobilů Peugeot a Citroën uvažuje o převzetí Opelu. Stal by se druhým největším v Evropě

Francouzská automobilka PSA Group, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, uvažuje o převzetí konkurenta Opel. Ten je evropskou divizí největší americké automobilky General Motors (GM). Oznámil to mluvčí PSA. Podle zdrojů agentury Reuters se rozhovory o spojení Opelu s PSA nacházejí v pokročilé fázi a dohoda by mohla být oznámena už v příštích dnech.

Automobilce General Motors se začíná dařit. Odkoupí od vlády akcie

|Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová |Ekonomika

Automobilka General Motors začne vracet státní finanční pomoc. Americké ministerstvo financí pomohlo automobilce v době nejhlubší krize finanční injekcí přibližně padesáti miliard dolarů. Za ně si ministerstvo koupilo víc než 300 milionů akcií společnosti, které chce teď automobilce zase prodat zpět. Prvních 200 milionů akcií chce výrobce aut vykoupit už do konce letošního roku.

|Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Lucie Maňourová |Ekonomika

Analytik: Propad prodeje vozů Toyota nezavinilo jen zemětřesení

Čistý zisk Toyoty v prvním čtvrtletí propadl o 77 procent na 314 milionů dolarů, což je čtyřikrát méně než kolik od japonské automobilky podle agentury Bloomberg očekávali analytici. Ti přitom do svých odhadů už započítali problémy způsobené březnovým zemětřesením, stejně jako následným tsunami a jadernou katastrofou. Právě kvůli tomu poptávka po autech v Japonsku poklesla. Některé továrny navíc musely omezit výrobu, ale Toyota dnes trh potěšila zprávou, že naplno pojede o dva a nebo tři měsíce dříve, než se čekalo.

|Roman Chlupatý, Lenka Rafaelová |Ekonomika

Akcie General Motors se opět začnou obchodovat na burze

General Motors se vrací do rukou soukromých vlastníků. Washington, který v době stále probíhající hospodářské krize americkou automobilku zestátnil a tím ji zachránil před zánikem, totiž včera vpodvečer rozprodal investorům její akcie za 20 miliard dolarů. Ode dneška se tak General Motors opět začne obchodovat na burze v New Yorku.

|Roman Chlupatý, David Hartmann |Ekonomika

General Motors plánuje v Číně vyrábět úsporné motory

Největší americká automobilka General Motors hodlá společně s čínským partnerem SAIC Motor vyvíjet motory a převodovky pro malé modely s nízkou spotřebou. Ohlášená spolupráce pomůže GM uspokojit poptávku po malých městských automobilech a snížit náklady na vývoj úsporných technologií pro americký trh, kde bude muset do roku 2016 splnit přísnější normy pro spotřebu pohonných hmot.