Víc než měsíc a půl blokují stávkující odboráři provoz většiny linek metra v Paříži. Zmatky v dopravě komplikují život místním ale i zahraničním turistům.
Demonstranti se dál svolávají přes sociální sítě do ulic. Dá se předpokládat, že generální stávka v Hongkongu bude pokračovat až pozdě do pondělní noci.
Opoziční svaz Súdánská asociace profesionálů od neděle vyhlásil stávku a manifestace občanské neposlušnosti. V textových zprávách apeloval na pokojný rozměr protestů.
Guaidó, který užívá podpory Spojených států, Evropy i většiny latinskoamerických zemí, vyzval v úterý armádu a lid ke svržení vlády socialistického režimu prezidenta Madura.
Sao Paulo/Rio de Janeiro||ČTK, rez|Zprávy ze světa|FOTOGALERIE
V Brazílii v pátek začala generální stávka. Lidem se nelíbí navrhované změny v zákoníku práce a úprava důchodů. Velká města byla částečně ochromena. Uvnitř se podívejte na fotky i video.
Řecká generální stávka dál ochromuje dopravu. Už druhý den nepojedou vlaky, aténská hromadná doprava ani trajekty mezi pevninou a ostrovy. Do stávky se naopak nezapojili piloti, kteří protestovali už minulý měsíc.
Život v Řecku komplikuje celodenní generální stávka. Nefungují školy, státní nemocnice poskytují pouze neodkladnou péči a nevysílá ani státní rozhlas nebo televize. Stávka ochromila i letecký provoz, dnes se k ní totiž připojili i letoví dispečeři. Už zítra se má navíc podobná situace opakovat také v aténském přístavu.
Dopravu v Belgii ochromila generální stávka, kterou svolaly odbory kvůli chystaným vládním škrtům. Nový středopravicový kabinet chce v příštích pěti letech ušetřit v přepočtu až 300 miliard korun. V Bruselu a dalších městech nejezdí hromadná doprava a zastavil se provoz i na některých železnicích. Letiště v Bruselu muselo zrušit 600 letů.
Jedenáct zraněných policistů a několik zadržených. S takovou bilancí skončila osmihodinová generální stávka v Itálii. Lidem vadí plánované reformy premiéra Mattea Renziho, který chce změnit trh práce. Pro firmy by mělo být snadnější propouštět zaměstnance.
Pro řeckou vládu nastal žhavý týden - ve středu bude parlament hlasovat o zákonu, který mimo jiné umožňuje poprvé v historii propouštění státních zaměstnanců. Proti připravované legislativě se zvedla vlna odporu ze strany opozice, odborů i některých poslanců vládní koalice. V zemi je proto dnes další celodenní generální stávka.
Brazilské odbory se dnes chystají ochromit největší města v zemi. Například v Sao Paulu budou stávkující blokovat silnice, jezdit zřejmě nebudou autobusy a zavřené zůstanou i banky. Podle očekávání by se měl prakticky zastavit život v celém městě. V dalších metropolích budou protesty už asi menší.
Brazílii dnes ochromí generální stávka, která je vyústěním dosavadních protestů. Její organizátoři už několik dní na sociálních sítích vyzývají Brazilce, aby se k protestu připojili. Demonstrovat se bude napříč celou latinskoamerickou zemí, jen v Riu de Janeiru se do ulic chystá zhruba milion lidí.
V ulicích hlavně španělských a portugalských měst je dnes pořádně horko. Tamní běžný život se prakticky zastavil. Země zachvátily stávky a náměstí obsadili demonstranti. Demonstrace se dnes konaly i ve Francii, Německu nebo Řecku.
Od půlnoci se zastavil provoz v mnoha španělských továrnách. Do generální stávky se připojilo podle odborů 85 procent všech pracujících. Stávkuje se ve všech odvětvích včetně dopravy. Dochází už také k potyčkám s policií, 15 lidí při nich bylo zraněno a 32 jich policie zadržela.
O půlnoci začala ve Španělsku už druhá letošní generální stávka. Odbory ji svolaly na protest proti ekonomické politice vlády. Ve Španělsku roste nezaměstnanost a nižší životní úroveň pociťuje podle průzkumu osm z deseti občanů. Generální stávku dnes zažívá také Portugalsko. Odbory mobilizují i v Itálii, Řecku a Belgii, kde svolaly protesty a stávky proti dopadům vládních opatření na obyčejné lidi.
Řecko ochromila 24hodinová generální stávka. Do ulic Atén a Soluně zároveň vyšlo přes 40 tisíc Řeků, kteří demonstrovali svůj nesouhlas s novým úsporným opatřením vlády. Část protestujících se střetla s policií, která proti nim použila slzný plyn a paralyzující granáty.
|Pavel Polák, Eva Presová, Soňa Dorňáková Stamu|Zprávy ze světa
Řecko ochromila stávka odborů, které protestují proti plánovaným miliardovým úsporám. Do stávky se zapojili státní zaměstnanci, učitelé, lékaři a zástupci dalších profesí. Zastaví se také doprava, nepojedou trajekty a provoz přeruší i aerolinky, zavřeny budou celnice a daňové ústavy.
S politikou této vlády už nehne nic menšího než generální stávka, nechali se dnes slyšet odboráři v zemědělském sektoru a vyzvali partnery z jiných odborových svazů, aby se už 27. září zapojili do celostátního dvouhodinového protestu. Vláda se označuje za spasitele země, ale zvyšováním daní a jinými kroky jí jen škodí, zvlášť sociálně slabším občanům, tvrdí zemědělci z Asociace samostatných odborů.
Život v Portugalsku narušila generální stávka. Nejezdila většina vlaků a autobusů v zemi, hromadná doprava v Lisabonu, zavřené byly přístavy. K protestu se přidaly školy i zdravotnická zařízení. Největší odborová centrála protestovala proti vládním úsporným opatřením a reformám.
V Portugalsku je dnes generální stávka. Veřejná doprava se téměř zastavila, zavřené jsou některé školy a omezený provoz se čeká i v nemocnicích. Největší odborová centrála protestuje proti úsporným opatřením a reformám pracovního trhu, kterými Mezinárodní měnový fond a Evropská unie podmínila záchrannou půjčku.
Indii ochromila 24hodinová generální stávka. Do ulic vyšly miliony lidí, kteří požadují lepší pracovní podmínky, ale také to, aby vláda začala bojovat s korupcí.
V Aténách dnes zasedají parlamentní strany, aby projednaly tvrdé podmínky Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky. Mezitím v zemi pokračuje generální stávka a v mnoha městech se demonstruje.
Řecká vláda odsouvá na zítřek podpis dohody s mezinárodními věřiteli, která jí zaručí další finanční injekci, tentokrát v hodnotě 130 miliard eur. Půjčka, která má Řecko zachránit před krachem, je podmíněná tvrdými úspornými opatřeními. Tamní politické strany, které se připravují na blížící se volby mají obavu, že přijdou o voliče a výrazně nepopulární kroky přijímají velmi skepticky nebo je rovnou odmítají.
V Řecku se mají vrcholní politici znovu sejít k rozhovorům o druhém mezinárodním úvěru ve výši 130 miliard eur. Takzvaná Trojka, hlavní zahraniční věřitelé Řecka, požadují za další finanční pomoc předlužené zemi nové škrty ve státní správě.
V Řecku pokračují klíčová jednání o budoucnosti země. Dohoda o půjčce Řecku není ohraničená dnešním polednem, jak se původně ohlašovalo. Odbory svolávají řecké občany ke 24 hodinové stávce k vyjádření protestu vůči požadavkům trojky.
Belgie se chystá na generální stávku veřejného i soukromého sektoru. Od večera se zastaví vlaky a zítra má být doprava v této zemi zcela ochromena. Zastaví se výroba v mnoha podnicích a zavřené mají zůstat veřejné instituce. Stávka se může dotknout i mimořádně svolaného summitu Evropské unie.
První generální stávka od doby, kdy začátkem listopadu vznikla přechodná vláda tří politických stran, dnes čeká Řecko. Všeobecné a státní odbory nesouhlasí se škrty, ve kterých nový kabinet pokračuje.