geotermální energie

|Pavel Polák, Simona Bartošová |Technologie

Británie chce 'dovážet' geotermální energii z Islandu

Evropské politice dominuje v posledních letech energetika. Každý stát v současné době řeší, kde bude do budoucna energii brát. Jedni se přiklánějí k jádru, druzí k obnovitelným zdrojům. I Velká Británie, která byla vždy energeticky nezávislá, dnes přiznává, že nadcházející léta budou těžká. Jedním z projektů, který by měl ostrovnímu království pomoci, je import geotermální energie z Islandu.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Na Slovensku začali pěstovat rajčata přímo v uhelném dole

Když máte geotermální vrt, jste vášnivý horník a nechybí vám podnikavý duch, můžete třeba začít pěstovat rajčata. Nezvyklá logika, že. V uhelném dole v Novákách na středním Slovensku to ale přesně takhle udělali. Dlouho přemýšleli, jak využít přírodní horkou vodu, která proudí na povrch jedním sondážním vrtem. Nakonec to vyhrálo pěstování zeleniny. Příští rajčatová velmoc tak možná namísto slunného Španělska vyroste uprostřed slovenských kopců.

Geotermální energie není v Česku využívána. Mělo by se to změnit

|Martin Křížek, Jan Cigánik |Technologie

Pokud vyslovíte termín geotermální energie, spousta lidí si představí Island - zemi plnou horkých gejzírů. Také v Česku by se dal její potenciál využívat. Společnost Geotermální energie pro občany proto představí projekt Centra podpory využití geotermální energie. To by za přispění evropských fondů mělo vzniknout ve zchátralém kostele svaté Máří Magdalény v Liberci.